רותי שרון - 26/04/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26/04/15

 

איתן אבריאל וכתבי דה מרקר (דה-מרקר): כך תהפכו את חייכם לנוחים וחסכוניים יותר: הטיפים שאתם חייבים להכיר. הדרך לעצמאות כלכלית עוברת דרך התנהלות נכונה. כמו בדיאטה, מדובר בהתנהלות נכונה מתמשכת ולא במאמץ חד-פעמי. הכתבה היא אוסף כתבות, שבהן ניתנים טיפים להתנהלות נכונה בתחומים שונים. בין התחומים: חיסכון, קניית דירה, תיירות, תקשורת, השקעות בבורסה, חיסכון פנסיוני וביטוח, מיסוי, בנקאות, קריירה, כלכלה שיתופית, רכב, קריירה ועסקים קטנים.

אודי שישון (גלובס): עקב מחלוקת עם המשכ"ל: החל מיום א' לא ניתן לחנות עם אפליקציית פנגו. פנגו נאלצה למשוך את עתירתה לבית משפט. בעתירה ביקשה להאריך את ההתקשרות שלה עם מרכז השלטון המקומי ב-45 יום. משמעות ההחלטה היא, שהחל מה-26 באפריל לא יהיה ניתן להשתמש בפנגו לחניה בערים בהן לא פועלת גם החברה המתחרה סלופארק. בין הערים בהן יהיה צורך להשתמש במדחנים וכרטיסי חניה, משום שלא יהיה ניתן להשתמש בפנגו: ירושלים, חיפה, פתח תקווה, בני ברק ואילת. המצב נוצר כתוצאה מהתעכבות סיום מכרז חניה ארצי, בגלל עתירות לבית משפט של חברות המשתתפות במכרז. 

תומר ורון (כלכליסט): מחיר הריכוזיות: חברות האשראי מעלות עמלות במקום להתחרות. חברות כרטיסי אשראי בישראל הן עסק רווחי. את שנת 2014 סיימו חברות כרטיסי האשראי ברווח נקי של 639 מיליון שקל, עליה של 1.3% לעומת השנה הקודמת. היקף הרכישות של הציבור בשנת 2014 הגיע ל-242 מיליארד שקל, עליה של כ-6%-7% בהשוואה לשנה שקדמה לה. ממוצע התשואה על ההון של חברות כרטיסי האשראי בשנת 2014, עומד על 13.7% לעומת 7.3% של הבנקים. ישראכרט, חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל, העלתה בחודש מרץ את העמלה שהיא גובה ממאות בתי עסק. כ.א.ל עשתה זאת לפניה ולאומיקארד צפויה להעלות את העמלה בקרוב. הרווחים הגבוהים והעלאת העמלות נובעים משוק ריכוזי ללא תחרות. שלוש חברות שולטות בכל השרשרת בשוק.

אילנית חיות (גלובס): קוקה קולה עצרה את אספקת הסחורה למגה. החברה המרכזית למשקאות עצרה לגמרי את אספקת הסחורות לרשת מגה. במסגרת זו  הפסיקה לספק גם את המותגים המובילים שלה ובראשם קוקה קולה. הפסקת האספקה עלולה לפגוע ברווחיה של מגה. זוהי החרפה של הסכסוך, שהחל לפני כחודש על רקע של היקף האשראי לרשת מגה. מגה החליטה לפני קצת יותר משבוע, להוריד מהמדפים גבינות וחלב של טרה, הנמצאת בבעלות החברה המרכזית למשקאות. במקביל צמצמה את היקף ההזמנות של המותגים פריגת ונביעות. בעצם, מגה צמצמה הזמנות במוצרים הפחות נחשקים של החברה המרכזית למשקאות. מוצרי קוקה קולה, צפויים לאזול ממדפי מגה תוך מספר ימים. במקביל יש למגה סכסוך כספי עם רשת עדן טבע, בה יש לה 50% מהבעלות.

דה מרקר: מחקר: רוב הצעירים לא יודעים לענות על  שלוש השאלות הפיננסיות האלה. ואתם? במחקר חדש של פרופ' נינג טנג, אנדרו בייקר ופאולה פיטר מאוניברסיטת סן דיגו, נמצא כי צעירים בשנות ה-20 לחייהם, מתקשים לענות על שלוש שאלות בסיסיות בנושאים פיננסיים. חמור מכך, כאשר נשאלו על האופן שבו הם מנהלים בפועל את כספם, התברר כי הם מתנהלים בממוצע מוצע באופן אחראי רק בתחום אחד מתוך שלושה. שלושת התחומים הם: פירעון חובות בזמן, תקצוב ואורח חיים ההולם את מצבם הכלכלי וחיסכון כלשהו לפנסיה.

אליצפן רוזנברג (Ynet): תרגיל הפנסיה כך העובדים משלמים יותר. החוק מאפשר לעובד לבחור את הגוף שינהל את הפנסיה שלו. המציאות היא, שמעסיקים וסוכני ביטוח מצפצפים על החוק ומונעים מעובדים לעשות זאת. התוצאה היא, שעובדים משלמים דמי ניהול גבוהים. התופעה בולטת במיוחד במגזר ההיי-טק. כך למשל, "הייטקזון" , מועדון  הצרכנות של אנשי ההיטק, הציע לחבריו הצטרפות לאחת מקרנות הפנסיה עם דמי ניהול זולים במיוחד. מהמועדון מדווחים על תלונות רבות של עובדים, שמונעים מהם להצטרף לתכנית. מנגנון הגביה המופרזת עובד באופן הבא: סוכן הביטוח עושה עבור המעביד שירותי תפעול ניהול הפרשות פנסיוניות, ללא תשלום. בתמורה הוא גובה מהעובדים עמלות גבוהות. כשעובד רוצה לעבור לקרן פנסיה אחרת עם דמי ניהול נמוכים יותר, המעביד מפנה אותו לסוכן והסוכן מסרב להעביר אותו.

בשורה אחת:
שוק המשרדים במגמת בלימה. בינתיים העליה בביקוש מאזנת את העליה בהיצע.
לקראת יום העצמאות: 15 האיטליזים המומלצים בארץ. 
לגלגל סיגריות לא לשתות שוטים  ולבשל בבית. כך צה"ל ממליץ לחיילים לחסוך. להגדיל הכנסות במלצרות וחלוקת עיתונים.
מעסיק כבר לא יכול להגיד "אופס לא ידעתי". עו"ד שי בן-נתן על הגדלת האחריות של מעסיקים על תשלום לעובדיהם ולעובדי קבלן.
גם בלי כפית זהב: ורוניקה מוסז'ניקוב שבגיל 13 התחילה למכור פרחים, מציגה תובנות שצברה, בהקשר של עצמאות כלכלית.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio