רותי שרון - 26.06.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26.06.2016


אלי שמעוני (כלכליסט): איך זינקה הריבית על המשכנתא. הדיסוננס בשוק הכספים בישראל הפך לצורם במיוחד: בזמן שתשואות האג"ח הממשלתי יזרו לרמות שפל, עלות המימון של המשכנתאות זינקה בשיעור חד. הריבית הבסיסית של בנק ישראל עומדת על 0.1% והתשאות על אג"ח שקלי של מדינת ישראל ל-10 שנים הן 1.6%.  הריבית השקלית הממוצעת על משכנתאות במגזר השקלי הלא צמוד לטווח של 20-25 שנה עמדה בסיום החודש על 4.11%. לפני שנה עמדה הריבית על משכנתאות במגזר זה על 3.2%. אם ניקח לדוגמה משכנתה על 800 אלף שקל ל-25 שנה, מדובר על החזר מצרפי של 1.28 מיליון שקל לעומת החזר מצרפי של 1.183 מיליון שקל לפני שנה. העליה בריבית על משכנתאות משקפת מגמה לטווח ארוך של עליית הריבית. ריבית בנק ישראל והריבית על מק"מ משקפת מגמות לטווח קצר. 

יהודה קונפורטס (אנשים ומחשבים): בנקים קטנים ובינוניים יוכלו לשתף תשתיות מחשוב -למען התחרות. ד"ר חדוה בר, המפקחת על הבנקים בבנק ישראל, אמרה בדיון בכנסת שבנקים קטנים ובינוניים יוכלו לשתף תשתיות מחשוב. הם יוכלו לעשות זאת באמצעות צד שלישי. בנק ישראל מאפשר לבנקים קטנים לשתף תשתיות מחשוב כחלק מהמאמץ להגדיל את התחרות בין הבנקים. המונח צד שלישי מתייחס להקמת בנק חדש על בסיס מערכת המחשוב הבנקאית, שפיתחה חברת הענק ההודית טאטא עבור בנק יהב. בכוונת משרד האוצר להקצות תקציבים לטובת רכישת מערכות מידע עבור בנקים חדשים על בסיס המודל של חברת טאטא. בר הוסיפה שהמדיניות בשנים האחרונות היא להסיר חסמים טכנולוגיים ותמיכה בהנגשת שירותים ללקוחות שאינם שולטים היטב בטכנולוגיה. בשנים האחרונות סגרו הבנקים 56% מהסניפים, אבל נסגרו בעיקר סניפים במרכז הארץ. לטענת בר, הבנקים רגישים לצרכים של האוכלוסיה בפריפריה ולכן מיעטו בסגירת סניפים שם. 

רחלי בינדמן (כלכליסט): ביטוח לאומי זיהה את בעית הפנסיה שהאוצר פספס. אגף שוק ההון במשרד האוצר לא זיהה את ניגוד האינטרסים של חברת כוח האדם תגבור. תגבור מכרה ביטוחי פנסיה ל-16 אלף עובדי הקבלן שהיא מעסיקה באמצעות סוכנות ביטוח שבבעלותה. היא גבתה מהם עמלות גבוהות וסוכנות הביטוח שלה הרוויחה יותר. המוסד לביטוח לאומי זיהה את הבעיה במכרז כוח אדם לנותני סיעוד בשנת 2010. ביטוח לאומי אסר על החברות לבטח בביטוחי פנסיה את העובדים שהן מעסיקות באמצעות סוכנות ביטוח שלהן. חברת דנאל מכרה את סוכנות הביטוח שלה על מנת לעמוד בתנאי המכרז. בכנסת קיימת יוזמת חקיקה שמטרתה ביטול הקשר בין גובה העמלות וגובה תגמולי סוכני הביטוח. 

רוני לנדר-גנץ ורתם שטרקמן (דה מרקר): ראיון עם ד"ר אמנון להד: עושים סקר מנהלים? האיש שםנפץ את כל מה שחשבתם על בדיקות רפואיות. ד"ר להד הוא מנהל המחלקה לרפואת המשפחה במחוז ירושלים של כללית שירותי בריאות וראש החוג לרפואת משפחה באוניברסיטה הבערית בירושלים. ד"ר להד חושב שמבצעים יותר מדי בדיקות רפואיות. חלק מהבדיקות מיותרות וחלק מהבדיקות מזיקות. המניע לביצוע עודף בדיקות הוא הצורך של בתי החולים וקופות החולים לאזן את התקציב. יש בדיקות המביאות באופן עקיף לביצוע ניתוחים מיותרים ויש בדיקות שיש בהן סיכון בריאותי לנבדק. ד"ר להד מציע להסתפק במספר מצומצם של בדיקות הנדרשות בהתאם למצבו הבריאותי וגילו של הנבדק.  

אליחי וידל (דה מרקר): בנק לאומי:מספר האקזיטים הישראליים בתחום הפינטק צפוי לזנק בשנים הקרובות. שוק הפינטק בעולם צומח בקצב מהיר. ההשקעות בחברות פינטק בעולם צמחו ב-700% בשנים 2011-2015. בשנת 2015 הן הסתכמו ב-19.1 מיליארד דולר, לעומת פחות ממיליארד דולר בשנת 2010. בנק לאומי פרסם דוח על שוק הפינטק הישראלי בדגש על מוצרים המתחרים בשירותים בנקאיים. על פי הדוח, הפינטק הישראלי מוביל בעולם  בתחומים של ניהול הון והשקעות במסחר אלקטרוני. כמחצית מחברות הפינטק בישראל מעסיקות פחות מ-10 עובדים. הבנקים שינו את עמדתם והיום מעוניינים לרכוש חברות פינטק. הדוח הוא חלק ממדיניות בנק לאומי לפתח את תחום הבנקאות הדיגיטלית.

כלכליסט: סדר עולמי חדש: בריטניה בחרה באקזיט, השווקים מתרסקים, הליש"ט צוללת לשפל שלא נראה מאז 1985. דרמה בשווקים כאשר התבררו תוצאות משאל העם בבריטניה שהתקיים ב-23 ביוני: רוב הבריטים הצביעו בעד עזיבת האיחוד האירופי. הבריטים הצביעו בניגוד לתחזיות המוקדמות של רוב למתנגדים לעזיבת האיחוד האירופי. האופוריה בשווקים הפכה למפולת. עם פתיחת המסחר בבורסה בלונדון ב-24 ביוני, הליש"ט ירדה ב-10% ושווה 1.34 דולר. צופים ירידה של כ-5% בנאסד"ק ובמדד S and P 500. מחיר הנפט ירד ב-6% והוא נסחר בפחות מ-47 דולר לחבית.מחיר הזהב עלה ב-6%.

בשורה אחת:
מדד המחירים לצרכן עלה בחודש מאי ב-0.3%. ב-12 החודשים האחרונים המדד ירד ב-0.8%. המדד ללא סעיף הדיור ירד ב-12 החודשים ב-1.9%.
פרויקט הפינוי-בינוי הגדול אי-פעם בישראל: שכונה שלמה תיבנה וכדי לקלוט את המפונים. שכונת רמת אליהו בראשל"צ תיהרס.
חובה להכיר: המושגים המשפיעים על הכיס שלכם. ריבית דה ריבית, אינפלציה וריבית בנק ישראל.
אחת ההמצאות הגדולות של המאהמכונת קיפול הבגדים שתשנה את חייכם. פיתוח ישראלי חדש מקפל את הכביסה היוצאת מהמיבש.
הודו נפתחה לעולםמקלה את הרגולציות על חברות זרותממשלת הודו תאפשר לזרים להחזיק בבעלות מלאה על חברות.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio