רותי שרון - 26.11.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26.11.2017

 
טל כרמון (דבר ראשון): רווחה: תכנית הסיעוד נחשפת. 24 שעות אחרי מסיבת העיתונאים בה הודיעו שר האוצר משה כחלון, שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, על תוכנית סיעוד לאומית נחשפו פרטי התוכנית. השינוי.המהותי הוא ניסיון  למנוע הידרדרות במצבם של מטופלים סיעודיים בשלב המוקדם. עיקרי התוכנית ימומשו החל משנת 2019 באמצעות קופות החולים. במקום שלוש רמות סיעוד יהיו 6 רמות סיעוד, כך שיתאפשר מענה מתאים למצבו של הקשיש. גם קשישים ברמת תלות נמוכה יקבלו גמלת סיעוד חודשית של 1,000 ש"ח לחודש. שעות הסיעוד ברמת התלות הגבוהה יוגדלו משמעותית. כמו כן ינותק הקשר בין מתן גמלת הסיעוד למצבם הכלכלי של בני משפחתו. בני המשפחה לא ידרשו להשתתףפ בהוצאות על פי מבחני הכנסה. מעורבות קופות החולים בטיפולים בבית הקשישים תוגדל.

בנק ישראל: ניתוח שוק המשכנתאות ללווים מהמגזר הערבי על רקע הכשלים המבניים בתחום הדיור במגזר זה. שיעור המשכנתאות שניתנו ללווים במגזר הערבי נמוך מאד. הוא מגיע לכ-2% כשחלקם באוכלוסיה 21.4%. הריבית על המשכנתאות בישובים במגזר הערבי גבוהה ב-0.3% מהריבית על משכנתאות במגזר היהודי. גם בערים מעורבות כמו חיפה, רמלה וירושלים הריבית על משכנתאות של לווים מהמגזר הערבי גבוהה יותר מאשר הריבית על משכנתאות של לווים מהמגזר היהודי. הפער בישובים אלה הוא 0.1%. הסיבה העיקרית לפער היא קושי של הבנקים במימוש נכסים במקרה של אי תשלום המשכנתה. רבים מהנכסים במגזר הערבי אינם רשומים. ולכן קיימים קשיים מבניים ברישומם כבטוחה ומימושם. גורם נוסף הוא חוסר פעילות של חלק מהבנקים במגזר הערבי המקטין את התחרות. על מנת להגדיל את היצע המשכנתאות ואת התחרותיות במגזר הערבי נדרשת תוכנית ממשלתית לרישום הנכסים במינהל המקרקעין. 

נורית קדוש (כלכליסט): אברכהן על מבצעי ההוזלות החריגים של הרשתות: "שוכחים שחברה עובדת עבור הלקוח אבל גם כדי להרוויח כסף". איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל, הציג את התפיסה של רשת המרכולים . לדעתו אין די במבצעי הוזלות על מנת להביא לקוחות חדשים ולשמר לקוחות קיימים. נדרש תהליך מעמיק ומתמשך של העמדת הלקוח במרכז.  בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות אי שביעות רצון של לקוחות מוצאת ביטוי, המגיע לתפוצה גדולה. על מנת שלקוחות יהיו מרוצים נדרשת עבודה של כל העובדים של רשת המרכולים, כולל העובדים הזוטרים הבאים במגע עם הלקוחות. גם עובדים אלה חייבים להפנים את חשיבות הלקוח במרכז ולדעת להביא את זה לידי ביטוי בשטח..

צבי זרחיה (דה מרקר): מתווה חדש להעלאת גיל הפרישה לנשים: יועלה בפעימות במשך 10 שנים. יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, מציע מתווה חדש להעלאת גיל הפרישה לנשים. מתווה העלאת גיל הפנסיה על פי הצעתו נמשך 10 שנים במקום 8 שנים בהצעת משרד האוצר ו-12 שנים במתווה של השר חיים כץ. ההצעה כוללת סיוע מוגדל לנשים בגיל מבוגר שמפסיקות את עבודתן בגיל מוקדם מגיל הפנסיה. מובטלות מעל גיל 55 יקבלו דמי אבטלה במשך שנתיים. נשים בשכר נמוך יקבלו מס הכנסה שלילי גבוה  פי 2.5 מהרגיל. אלה פרשו מעבודה במקצועות שוחקים יקבלו שוברים להכשרה במקצוע חלופי. ח"כ שלי יחימוביץ, שנלחמה בהצעת האוצר, אומרת שההצעה של ח"כ גפני מקובלת עליה. 

נדן פלדמן (דה מרקר): האיש שעבר ממגדל השן של הרווארד לתחתית החברה: "בלי קורת גג הכל מתפרק". הסוציולוג פרופ' מתיו דזמונד עזב את אוניברסיטת הארוורד ועבר לגור במשך שנה עם עניי מילווקי. בעקבות ההתנסות שלו הוא כתב ספר על אנשים הנמצאים בסכנת פינוי מביתם. שיעור השוכרים המפונים מביתם בארצות הברית נמצא במגמת גידול. לדעת פרופ' דזמונד, הפינוי אינו בגלל עוני אלא גורם לעוני. במילווקי  מפונות במשך שנה כ-16 אלף משפחות מתוך 105 אלף בתי אב המתגוררים בשכירות. בניו יורק מוצאים מדי יום 60 צווי פינוי לדיירים. שכר השכבות הנמוכות ומעמד הביניים אינו עולה לעומת זאת שכירות דירות מתיקרת. משפחות רבות מוציאות כ-70% מהכנסתן על דיור. בתי המשפט תומכים במשכירי הדירות והדיור הציבורי מוצע רק לרבע מהמפונים הזכאים לכך. 

טלי חירותי-סובר (דה מרקר): "כשחיים במלחמת קיום יומיומית, הדבר האחרון שעצמאים חושבים עליו הוא פנסיה". בעבור עשרות אלפי עצמאים חוק פנסיה חובה שנכנס השנה לתוקף אינו רלוונטי. אם הם לא חסכו קודם לפנסיה, הם נידונו להתקיים  מקצבה של 2,300 שקל לחודש. 36.4% מהעצמאים מרוויחים פחות משכר המינימום. יש להם קושי מהותי להפריש לפנסיה. 70% מהעצמאים מרוויחים פחות מהשכר הממוצע במשק. כאשר מדובר בעצמאים בגיל מבוגר, שלא חסכו מספיק לפנסיה לפני החלת החוק גם, אם הם יחסכו לפנסיה לא יצברו חיסכון מספיק על מנת לקבל קצבת פנסיה משמעותית. החוק מכיר בכך ואינו מחיל את חובת החיסכון הפנסיוני על עצמאים מעל גיל 55. החלופה העיקרית שלהם היא להמשיך לעבוד ולא לפרוש לפנסיה.

בשורה אחת:
פרטנר הקטינה את הוצאות התפעול והגדילה את הרווחיות. למרות התחרות העזה, החברה מדווחת רבעון שני ברציפות על הגדלת מספר מנויי הסלולר. החברה מיצבת את עצמה כנותנת פיתרון כולל: טלפון, אינטרנט וטלוויזיה.
הבנק אישר משיכות חשודות - קצבת הזקנה נעלמה. אלמונים התחזו לקשיש ומשכו עשרות אלפי שקלים מחשבונו בבנק הדואר. בית המשפט פסק שהבנק יפצה את יורשיו.
רשות המיסים תקצץ מיליוני שקלים מחובות נישומים למע"מ. הקיצוץ הוא בעקבות בקשה לתביעה ייצוגית נגדה. 
דרושה התערבות ברגולצית הביטקויין. התפשטות הכסף הוירטואלי מגבירה את הדרישה להבהיר את מדיניות הבנקים המרכזיים בקשר לנושא רק סיכון זה.  :
140 עובדי נגב קרמיקה בדרך לפיטורים. בית הדין לעבודה מאפשר לסגור את המפעל ולפטר אותם. 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio