רותי שרון - 27/01/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
27/01/13


אליצפן רוזנברג (Ynet): כרטיס האשראי שבוטל קם לתחייה. מי ישלם? לא מספיק לבטל כרטיס אשראי בבנק. זאת למדה לקוחה של ישראכרט, שבטעות עשתה שימוש בכרטיס האשראי מספר חודשים אחרי שבוטל. בנוסף לתביעה על תשלום עבור העסקאות, תבעה חברת כרטיסי האשראי עמלה בסך של 52.45 ש"ח עבור שתי עסקאות. התביעה נומקה בכך שעם הביטול נותק הקשר בין חשבון הבנק לכרטיס האשראי

עירית אבישר (גלובס): הרגולציה מונעת מהבנקים להציע מוצרים פיננסיים מתקדמים. עו"ד אוהד מיימון המרואיין בכתבה, מוצא אי-התאמה בין ישראל כאומת סטרטאפים, כולל סטרטאפים בנושאים בנקאיים, לבין היכולת של הרגולטור להתאים את עצמו לתנאים המשתנים. כדוגמאות לכך הוא מביא את הדרישה את הדרישה הגורפת לזיהוי פרונטלי (שאינה קיימת באירופה ובארה"ב) ואת חוסר היכולת של עסקים קטנים לקבל כרטיסי אשראי. האם הצרכן נפגע? עו"ד מיימון חושב שכן. הפער ההולך וגדל בין קצב ההתפתחות הטכנולוגיה וקצב שינוי הרגולציה מונע מהפיכה צרכנית.  

שניר הנדל (כלכליסט): בנק ישראל רוצה להעתיק את רפורמת הניוד בסלולר לבנקים. הוועדה להגברת התחרותיות מתכננת להקל ולפשט את תהליך המעבר בין הבנקים. הכוונה היא שתהליך המעבר יהיה אוטומטי הבדומה לתהליך המעבר בין חברות סלולר. כיום תהליך החלפת בנק מסורבל וכרוך בבירוקרטיה. הלקוח צריך להודיע לבנק על רצונו לעזוב. הבנק מדווח על מצבו ומחתים אותו על טפסים ואז הלקוח חייב לסגור את התחייבויותיו לפני המעבר לבנק חדש. בבנק ישראל חושבים שתהליך אוטומטי יגביר את התחרותיות בין הבנקים וישנה את המצב הנוכחי בו יש פערים גדולים בין הבנקים בגובה העמלות ובגובה הריביות.

נדב נוימן (גלובס): ב-2013 יגיע שיעור האבטלה הגלובלי לשיא כל הזמנים. בדוח מחקר שפרסם ארגון העבודה הבינלאומי (ILO) יגיע שיעור האבטלה הגלובלי לשיא של כל הזמנים. מספר המובטלים בעולם יעלה ב 5.1 מיליון בהשוואה לשנת 2012 ויגיע ל 202 מיליון. מספר זה גדול משיא מספר המובטלים שהיה בשנת 2009. על פי המחקר המגמה של גידול באבטלה תימשך עד שנת 2017. בשנת 2014 צפויים על פי הדוח 205 מיליון מובטלים. הסיבות לעלייה באבטלה הן המיתון באירופה ושיעור הצמיחה הנמוך במדינות המערב. למרות שהמשבר הוא במדינות המערב' 75% מהבלתי מועסקים החדשים הם ממזרח אסיה, דרום אסיה ואפריקה משום שהמשבר מקשה על ייצוא ממדינות מתפתחות ומקטין את השקעות ההון במדינות אלה.

סיון פיינגולד (דה-מרקר): OECD שיעור התעסוקה בישראל 67.1%. לפי דוח שפרסם ארגון ה OECD, שיעור התעסוקה במדינות החברות ברבעון השלישי בשנת 2012 היה 65%. שיעור התעסוקה בדוח הוא אחוז המועסקים מבין גילאי העבודה מתוך סך האוכלוסייה בגילאים אלה. שיעור התעסוקה הגבוה ביותר היה באיסלנד בה מועסקים 80%. שיעור התעסוקה הנמוך ביותר היה 48.5% בתורכיה. בישראל נרשם שיעור תעסוקה של67.1%. ישנם הבדלים משמעותיים בין שיעור התעסוקה של גברים (73.1%) ושל נשים (57%). יוון בה מועסקים רק 12.4% מהצעירים גילאי 15 עד 24, היא שיאנית אבטלת צעירים.

דעה: רוני לינדר-גנץ (דה מרקר): בדרך לאמריקניזציה של מערכת הבריאות. לכאורה נראה, שהביטוחים המשלימים בקופות החולים הם מוצרים מצוינים ללקוחות, על פי אמות המידה של עולם הביטוח: יחס התביעות שהוא היחס בין סכומי הפרמיות שהמבוטחים משלמים לבין הסכומים שהמבטח משלם באמצעות החזרים וכיסויים. היחס הזה בביטוחים המשלימים הוא כ 95%. לשם השוואה בביטוחי הבריאות הפרטיים הוא כ 33%. הבעיה היא שהביטוחים המשלימים הפכו למעין מס בריאות שני, הממומש ברפואה פרטית (ניתוחים פרטיים וכיו"ב). הפניית המשאבים לרפואה הפרטית, גורמת למעבר של רופאים טובים לרפואה זו ולירידה הדרגתית ברמת שירותי הרפואה הציבורית. בסופו של התהליך ישראל עלולה להגיע למצב דומה לארה"ב: לרפואה הציבורית יגיעו רק אלה שאינם יכולים להרשות לעצמם רפואה פרטית. מודל מוצלח יותר הוא השקעת מס הבריאות השני (הביטוחים המשלימים) ברפואה הציבורית.

בשורה אחת:
הרכב רוסק עם ציוד יקר: הביטוח יפצה.
כמה שווה הדירה שלכם? לגור במרכז בפחות ממיליון שקל.
בכמה עלו המיסים בינואר וכמה ישלמו מי שמרוויחים מאות אלפי שקלים.
פסק הלכה תקדימי: טייקון שביצע תספורת חייב לשאת בעצמו בנזק ולשפות את הניזוקים.
גם לאימהות חד-הוריות יש הזדמנויות כלכליות.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio