רותי שרון - 27.03.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
27.03.2016


צפריר בשן (גלובס): "העניים הבאים הם אנשי ההיי-טק לשעבר". הכתבה עוסקת באנשי היי-טק בני ארבעים או יותר המחפשים עבודה. גם כשמדובר באנשים עם כישורים מרשימים, ניסיון מרשים, ותארים אקדמיים רלוונטיים הם אינם מוצאים עבודה בתחום בו עסקו. מדובר באנשים שמוכנים לעבוד גם בתפקידים זוטרים וגם בשכר נמוך בהרבה מאשר קיבלו בעבר. הסיבה היחידה לכך שהם נדחים היא גילם. בכתבה מרואיינים כמה אנשים כאלה ומספרים על הדחיה הלא מוצדקת ועל החלופות שמצאו לפרנסה בעבודה במקצועות אחרים כעצמאיים או על ויתור על האפשרות לעבודה כלשהי. בכתבה מרואינת גם גברת העוסקת בהשמת מבוגרים בהיי-טק המתארת את הקשיים בפניהם ניצבים עובדים מבוגרים.

רותם שטרקמן ויסמין גואטה (דה מרקר): ראיון עם עו"ד גלעד נרקיס על הבנקים. גלעד נרקיס הוא עו"ד המייצג תביעות נגד הבנקים. הראיון איתו הוא פסימי במיוחד. נרקיס חושב שברוב המקרים לא כדאי לתבוע את הבנקים גם כשצודקים. זה גם מה שהוא מייעץ למרבית לקוחותיו. לדעתו, הבנקים הם גופים מונופוליסטיים עם כוח בלתי סביר, שקיבלו מהמדינה רישיון להרוויח הרבה מאד כסף. לדעתו, ברוב המקרים לשופטים אין הרבה מה לעשות והבנקים יתנקמו בלקוח שתבע אותם. הם יסגרו לו את מסגרת האשראי ויתנו לו הערה שלילית ב-BDI. הערה כזו תמנע מהלקוח פתיחת חשבון בבנק אחר. ההמלצה הכי טובה שלו היא: תמצאו לכם חברים בנקאים. גם למנהל סניף יש הרבה כוח ולפעמים חילופי מנהל סניף משפיעים באופן דרסטי על עסק, שהמנהל הקודם נתן לו אשראי רב והמנהל החדש מסרב לעשות זאת.  

גלובס: רפורמת הוזלת המזון יוצאת לדרך: כחלון ואריאל חתמו עם החקלאים. שר האוצר, משה כחלון, שר החקלאות, אורי אריאל והתאחדות חקלאי ישראל חתמו על הסכם , שצפוי למנוע מחסור במזון לקראת חג הפסח וצפוי להוזיל את מחירי המזון לצרכנים. ההסכם מנסה לשמור על מעמדה של החקלאות הישראלית, ביחד עם הפחתה של מכסים, שתפתח את שוק המזון לתחרות. זהו צעד בכיוון של מימוש רפורמת הפחתת מחירי המזון. במסגרת ההסכם תינתן תמיכה ישירה חד-פעמית בשנת 2016 למגדלי הדגים ויוקצה כסף לקמפיין עידוד צריכת דגים טריים. כמו כן תינתן תמיכה חד פעמית בשנת 2016 למגדלים בתחום הזיתים ושמן הזית. בתחום הדגים ובתחום שמן הזית יפתח השוק לתחרות באמצעות יבוא. חקלאים מתחייבים למכור מספר ירקות בסיסיים לסיטונאים בסכום של 2-1.5 שקלים לקילו, כך שרשתות המזון יוכלו למכור את הירקות במחיר נמוך. כמו כן תינתן תמיכה כספית למגדלי הירקות ליצור ירקות קפואים.

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): כשהכל מתנדנד, רק החוב יציב. חוב משקי הבית הגיע בשנת 2015 לשיא חסר תקדים של 475 מיליארד שקל. יש מספר טענות על פי הן אין מדובר בבעיה, אבל כשנכנסים יותר לעומק, מגלים שיש בעיה. הטענה הראשונה היא, שגם הנכסים גדלים, אבל צריך להתייחס לנכסים נזילים ולהתעלם מהגידול בחיסכון הפנסיוני. את הטענה השנייה, שבמקביל לגידול החוב יש גם גידול באוכלוסיה, קשה לבדוק באופן מעשי מחוסר נתונים.  הטענה השלישית היא, שבהשוואה למדינות אחרות מצבנו טוב. כאשר אין מתייחסים לחובות משכנתה, מצבנו לא טוב. עם הטענה הרביעית כי החובות גדלים קל להתמודד משום ששיעורי הריבית גבוהים: הריבית על אוברדרפט בבנק היא 8% עד 14%, הריבית על הלוואות של חברות כרטיסי אשראי היא 6% עד 11% והריבית על הלוואות צרכניות בבנקים 6% עד 8%. אין מדובר בריביות אפסיות.

מאיר אורבך (כלכליסט): רובוטים עם כסף: הם ההזדמנות היזמית הבאה. רובוטי צ'אט משתלבים בשירות השיחות ומספקים פונקציות כמו שירותי חיפוש או עדכוני חדשות. השימוש בבוט של צ'אט בהקשר של הביטקויין נתן תנופה לשוק הבוטים הזה. רובוטי צ'אט הוא כינוי לאלגוריתמים מתוכנתים המשתלבים ביישומי שיחות בין משתמשים. חברות שיעשו שימוש נכון ברובוטי צ'אט עשויות להגיע למספר גדול של משתמשים. כך למשל, חברה שתצליח לשלב בוטים בשיחות בפייסבוק עשויה להגיע למספר ענקי של משתמשים. הבעיה העיקרית היום היא, שעדיין אין מודל עסקי לרווחים מהשימוש בבוטים אלה. כיום מוצעים הבוטים בחינם. לטווח ארוך מדובר בשינוי מהותי באופן בו אנחנו משתמשים בתוכנה.

ליאורה הירשהורן (כלכליסט): לקראת פורים - החוב שהתחפש להכנסה. ההלוואות הזמינות והמידיות, שמציעים לנו התאגידים הפיננסיים, נותנות את התחושה שבכל רגע נתון אנחנו יכולים לקבל כסף והרבה. מגדירה כי לסיבוכים. למעשה תחושת ההון המהיר היא סוג של תחפושת לדבר האמיתי -החוב. המאמר דן בסיכונים שבלקיחת הלוואות. הוא מבחין בין הלוואות חיוניות, למשל: משכנתה, והלוואות לא חיוניות, שאפשר לוותר עליהן. מוצעים ארבעה צעדים להתמודדות עם חובות: להכיר את החובות, לערוך תעדוף של החובות, לחשב את כושר ההחזר ולתכנן את החזר החובות. 

בשורה אחת:
הילד נפגע מנפץ בפורים: את מי אפשר לתבוע?  אפשר לתבוע את: היצרן/היבואן/המשווק, המדינה או הרשות המקומית, המזיק הישיר וביטוח תאונות אישיות של תלמידים.
עליה של 4% בהתחלות הבנייה בשנת 2015. ירושלים ראשונה. תל-אביב שנייה ובמפתיע עפולה במקום השלישי.
מסלולי הלימודים שישתלמו לכם ב-2020. מערכת החינוך הטכנולוגי/מקצועי שינתה תדמית: גם בגרות וגם מקצוע מכניס תוך זמן קצר.
אלופי הנפוטיזם: 42% מעובדי נמל אשדוד הם קרובי משפחה. במקומות הבאים: רפא"ל עם 33% וחברת חשמל עם 27%.
מנורה מעודדת מבוטחים של סוכניה להמיר ביטוחי מנהלים, שהופקו אחרי יוני 2001, בקרן פנסיה. ההמלצה היא על פי חוות דעת של המומחה אבי אייכלר.
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio