רותי שרון - 27/04/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
27/04/14

אסא ששון (דה-מרקר): בכיר בענף הביטוח: כל הביטוחים יהיו לטווח קצר והמחירים יעלו. ההמלצה, שטרם פורסמה רשמית, של וועדת גרמן היא שסעיף בחירת מנתח בביטוחי הבריאות יימכר בנפרד משאר סעיפי ביטוח הבריאות. נושא זה יימכר על ידי חברות הביטוח וקופות החולים כפוליסה אחידה, ללא אפשרות סינון מבוטחים. חברות הביטוח רואות בהמלצה זו כהמלצה הפוגעת קשה בעסקיהן. בכיר בענף הביטוח אומר שהמשמעות תהיה ביטוח יקר יותר ולטווח קצר. החברות ראו בתחום ביטוחי הבריאות כמנוע צמיחה עסקי שלהן. מניעת יכולת הסינון מהווה פגיעה קשה בעסקיהן. שוק ביטוחי הבריאות בישראל נשלט על ידי שלוש חברות: הראל כ- 41%, כלל ביטוח כ- 21% והפניקס כ-18%.

איתן אבריאל (דה מרקר): ראיון עם תומא פיקטי. תומא פיקטי הוא כלכלן  צרפתי בן 42.  ספרו "הקפיטל במאה ה-21" , שיצא בימים אלה במהדורה אנגלית, נחשב לספר חשוב המשנה את סדר היום בדיונים הכלכליים. השינוי הוא בהוספת מימד היסטורי ומימד פילוסופי לדיונים הכלכליים. הייחוד של הספר הוא בהיותו מבוסס על נתונים בנושאי מיסוי וירושות מהרבה מדינות ולאורך מספר רב של שנים. פיקטי טוען שהוא קפיטליסט אבל הפערים הגדולים בין הכנסות העשירון העליון והעשירונים האחרים, המיסוי הנמוך מדי על עשירון זה והיכולת שלהם לקבל תשואה גבוהה מאחרים על ההון, מסוכנים.  אי מצום הפערים עלול לסכן את הדמוקרטיה. אבריאל שואל אותו גם על  כלכלת ישראל. אחת השאלות נוגעת בחוסר יכולתו לקבל נתונים על מיסוי וירושות בישראל, על אף שקיבל נתונים כאלה ממדינות רבות, וניסה לקבל אותם ממדינת ישראל. לדעתו חשיפת נתונים מסוג זה היא חלק מהשקיפות הדמוקרטית.  

רחלי בינדמן (כלכליסט): הגיע הזמן שהציבור יכיר את הייעוץ הפנסיוני האוביקטיבי. לסוכני הביטוח הפנסיוניים יש ניגוד אינטרסים עם החוסכים. הסוכן מעוניין בעמלות גבוהות משום, שחברת הביטוח מעבירה אליו תשלום התלוי בגובה העמלות. החוסך מעוניין בעמלה מינימלית.  סוכנויות ביטוח גדולות עשויות להיות קשורות לחברת ביטוח מסוימת או בבעלות של חברת ביטוח. ניגוד האינטורסים במקרה זה חריף יותר. הפתרון הוא שימוש בשירותים של יועצים פנסיוניים אוביקטיביים. הרגולציה הקיימת מצמצמת באופן מעשי את הייעוץ של יועצים כאלה רק לקופות גמל וקרנות השתלמות. על מנת שיוכלו לייעץ גם בקרנות פנסיה ובביטוחי מנהלים, שם יש צורך רב יותר בייעוץ כזה, נדרש שינוי רגולטורי.

הילה ויסברג (דה מרקר): " מעסיקים רואים נשואה + 3  וזורקים את קורות החיים". אמהות לילדים קטנים הן אחת מקבוצות האוכלוסייה המופלות לרעה בחיפוש עבודה. בסקר שערכה נציבות שיוויון בעבודה במשרד הכלכלה בשנת 2013 נמצא כי 23% מהאמהות לילדים עד גיל 6 דווחו כי חשו מופלות לרעה בחיפוש עבודה. הנשים נשאלות האם יש להן סידור לילדים. לפעמים נאמר להן, שהנורמה במקום העבודה היא עבודה עד שעות מאוחרות ואם הן יתקבלו לעבודה, מצפים מהן לעמוד בנורמה. קבוצות אחרות המופלות לרעה בחיפוש עבודה הם: ערבים, חרדים, מבוגרים מעל לגיל 45, עולים מברית המועצות ונשים.

אליצפן רוזנברג (Ynet) :כרטיס האשראי: כמה כסף הוצאתם בחו"ל? מספר העסקאות שבוצעו בשנת 2013 הגיע ל-986 מיליון. עליה של 21% במשך שנתיים. חל שינוי בדפוסי הצריכה באמצעות כרטיסי אשראי . היקף העסקאות בחו"ל עלה ב-100% תוך 3 שנים. הגידול נובע מיותר נסיעות לחו"ל ומביצוע עסקאות רכישת מוצרים מחו"ל באמצעות האינטרנט. מספר העסקאות בסכומים של עד 50 שקל גדל ב-50% בשלוש הנים האחרונות. חברות כרטיסי האשראי הגדולות ויזה ומסטרקארד מנסות להגדיל את חלקן בפלח שוק זה על חשבון עסקאות במזומן.

עו"ד רפי שדמי (כלכליסט): מתי בפעם האחרונה בדקתם מי הם המוטבים בקופת הגמל שלכם? הכותב הוא עורך דין המתמחה בדיני משפחה וירושה. הוא מסביר במאמר, שאין די בצוואה. בנוסף אליה צריך לבדוק אחת לכמה שנים מי הם המוטבים בקופות גמל, קרנות פנסיה וביטוחי חיים.במידת הצורך, יש לעדכן את המוטבים. במידה שיש סתירה בין צוואה או חוק הירושה לבין הסכם בקופת הגמל, קרנות הפנסיה  וביטוחי חיים, מה שקובע זה מה שכתוב בהסכם של קופת הגמל, קרן הפנסיה או ביטוח החיים. במידה שלא דואגים לעדכון, התוצאה עלולה להיות שונה ממה שהתכוון החוסך או המבוטח.  

בשורה אחת:
ישראל יקרה להם// הכירו את האנשים שמצליחים להוריד את יוקר המחיה בישראל. כשמתחרה חדש נכנס לענף מונופוליסטי הצרכן מרוויח.
ישראל ברשימת חמש המדינות היקרות בעולם במחירי הבירה. המחיר הממוצע בתל-אביב מגיע ל 26 שקלים לחצי ליטר .
50 אלף ניצולי שואה עניים: "כמה נחיה"? אחד מכל ארבעה ניצולי שואה חי בעוני וחלקם מוותרים על מזון ותרופות.
הנוסחה של הד"ר לכימיה הצילה את אחד הישובים העניים בישראל. איך לוקחים ישוב בידואי עני והופכים אותו לתקווה הגדולה של הנגב.
ארה"ב: בני 50+ נאלצים לחזור לבית ילדותם. הקיפאון הכלכלי והמשבר התעסוקתי הובילו מבוגרים לחזור לגור עם הוריהם.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio