רותי שרון - 27.08.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2017 >> 08/17 >> 27.08.2017

חדשות כלכלת המשפחה
27.08.2017


רוני לינדר-גנץ ורותם שטרקמן (דה-מרקר): ראיון: האיש שיודע במה נהיה חולים בעוד חמש שנים - והיום שבו לא יהיה אף אחד שיטפל בנו. הכתבה היא ראיון עם פרופ' רן בליצר, מנהל המחלקה לתכנון מדיניות בריאות במשרד הרופא הראשי בכללית שירותי בריאות. בכתבה מציג פרופ' בליצר את הבעיות של מערכת הבריאות המערבית בכלל ומערכת הבריאות בישראל בפרט. המערכת מתקרבת לנקודת שבר שהיא גם הזדמנות לשינוי. הבעיוה העיקרית במערכת היא גידול איטי בתקציבים יחסית לגידול באחוז ובמספר החולים הכרוניים. גידול זה מביא למחסור במיטות ובצוותים רפואיים ועלול להביא למצב בו עוד חמש שנים לא יהיה מי שיטפל בחולים. הסיבות לגידול במספר החולים הכרוניים הן העלייה בתוחלת החיים ובאורח החיים היושבני הלא בריא של האוכלוסייה בישראל. בנוסף ליותר מדי ישיבה גם התזונה אינה בריאה. יידרש שינוי מרפואה מגיבה לרפואה מניעתית. השינוי יבוא כנראה מהודו ומסין שסובלות מבעיות דומות אבל אינן כבולות למערכת הרפואית השמרנית הקיימת במערב.

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): בגלל הנשים -הביטוח הלאומי יפשוט רגל 16 שנים מוקדם מדי. החשב הכללי במשרד האוצר פרסם את הדו"חות הכספיים של הממשלה. הדו"חות כוללים הפניה לדו"ח האקטוארי של המוסד לביטוח לאומי. על פי דו"ח זה התשלומים יעלו על  התקבולים החל משנת 2026. קרן ההון של המוסד לביטוח לאומי תישחק. בשנת 2045 תימחק קרן  ההון של הביטוח הלאומי לחלוטין. הסיבה לשינוי במאזן הזה היא הגדלת ההוצאה על קצבאות הזקנה וגמלאות הסיעוד בגלל העלייה בתוחלת החיים. הדו"ח האקטוארי של המוסד לביטוח לאומי מבוסס על ההנחה, שגיל קבלת הקצבה של נשים יעלה לגיל 64. ח"כ יחימוביץ, גלאון ולוי אבו קסיס מונעות עליית גיל קבלת הקצבה של נשים מ-62 ל-64. אם גיל הפרישה של נשים יישאר 62, תתרוקן קרן ההון של הביטוח הלאומי כבר בשנת 2038. ארלוזורוב מאשימה את חברות הכנסת בכך. היא חושבת שאין הצדקה לגיל פרישה נמוך של נשים מגיל פרישה של גברים. גיל הפרישה הנמוך דווקא פוגע בנשים על ידי הקטנת קצבת הפנסיה שלהן. כמעט בכל המדינות גיל קבלת הקצבה מביטוח לאומי של נשים גבוה מזה שבישראל. במדינות מתקדמות גיל קבלת המענק מביטוח לאומי הוא דינאמי. הוא עולה עם העלייה בתוחלת החיים, כך שמספר הקצבאות נשאר קבוע ונמנעת השחיקה בעתודות הכספים של הביטוח הלאומי.

רחלי בינדמן וניר טל (כלכליסט): דילמת הזוכים: מה עדיף - להמתין 4 שנים למחיר למשתכן או לרכוש דירה עכשיו בשוק? כמה מהזוכים בהגרלות של תוכנית מחיר למשתכן הגישו עצומה לשר האוצר כחלון. בעצומה הם במקשים לקצר את הזמן בין הזכייה לבין הכניסה לדירה. הזמן הממוצע עד לכניסה לדירה הוא כ-4 שנים. לטענת מגישי העצומה, שכר הדירה שהם משלמים מכלה כמעט לגמרי את ההנחה של 20% במחיר הדירה שהם מקבלים. כלכליסט בדק את הטענה בעזרת יועץ משכנתאות מסקנת הבדיקה היא שדווקא ההמתנה לדירה של מחיר למשתכן תחסוך להם מאות אלפי שקלים לעומת חלופה של קניה מידית של דירה במחיר מלא. גם קנית דירה במחיר מלא וגם רכישת דירה במסגרת מחיר למשתכן יחיבו את המשפחה לקחת משכנתה.

הדר חורש (וואלה): ערבות הדדית? אם יש לכם פנסיה כדאי שתדעו מה זה. הכתבה עוסקת בעיקרון הערבות ההדדית בקרנות פנסיה. כל חוסך הפורש לגמלאות מקבל קצבה הנקבעת על פי חלקו בקרן הפנסיה ולא על פי הסכומים שצבר. המשמעות היא שחוסך בקרן הפנסיה תלוי בחוסכים אחרים. אם יאריך ימים ויקבל סכומים הגבוהים מהסכומים שצבר, חוסכים אחרים יממנו את זה. העיקרון הזה מבטיח כמעט בוודאות קבלת קצבת פנסיה חודשית לכל החיים אבל הסכום תלוי במצב הכלללי של קרן הפנסיה והאו יכול להיות קטן מהצבירה. המשמעויות המעשיות הן שכדאי לשים לב לפרופיל החוסכים האחרים בקרן הפנסיה וכדאי לגוון את החיסון גם בקופות גמל ובביטוחי מנהלים בהם החיסכון הוא אישי ואין ערבות הדדית..

ליהי כהן-דמבינסקי (גלובס): כיצד לשמור על ירושות ומתנות? התשובה לשאלה האם מתנות וירושות צריכות להתחלק בין בני זוג שנפרדים או מהווים חלק מהירושה בפטירת אחד מבני הזוד? היא מורכבת. זוגות שנישאו אחרי שנת 1973 כפופים להוראת חוק יחסי ממון בין בני זוג. החוק קובע, שבהיעדר הסכם ממון, ירושות ומתנות שקיבל אחד מבני הזוג לא יהיו חלק מהרכוש המשותף בעת פרידה או במקרה מוות. המשמעות היא שבן הזוג יצטרך לשכנע את בית המשפט, ששני הצדדים ראו בו נכס משותף. אצל זוגות שנישאו לפני שנת 1973 ירושות ומתנות הן רכוש משותף בנסיבות של נישואים מתמשכים והרמוניים.

וואלה: חוקרים מצאו: כך פער גילאים באמת משפיע על היחסים. חוקרים עקבו אחרי המערכת הזוגית של 7,682 זוגות נשואים באוסטרליה במשך 13 שנים. המחקר ניסה להשוות בין זוגות עם פער גילים גדול לבין זוגות עם פער גילים קטן. מסקנות המחקר פורסמו בעיתון Journal of Population Economics. מסקנות המחקר הן שבתחילת הקשר זוגות עם פערי גילים גדולים מדווחים על שביעות רצון מהקשר. כעבור שש שנים זוגות עם פערי גילים נמוכים היו מרוצים יותר מהקשר. בקרב הזוגות עם פערי גילים גדולים הייתה ירידה חדה ברמת שביעות הרצון מהקשר. סוגיות כלכליות הם גורם מרכזי בירידה בשביעות הרצון מהקשר. במחקר נמצא כי זוגות עם פערי גילים נמוכים מתמודדים טוב יותר עם הפתעות שליליות בחיים, בעיקר בעיות בכלכלת המשפחה, כגון: פיטורים. 

בשורה אחת:
ישראל 2040: הרוב החילוני יתכווץ והחרדים יתפזרו ברחבי הארץ. כל משרדי הממשלה צריכים להיערך מראש לשינויים הדמוגרפיים.
טעות באתר מחסני חשמל: גלקסי נוט 8 ב-199 שקל. מחסני חשמל: " טעות טכנית בתום לב. הם יקבלו 200 ש"ח הנחה".
האוצר: שכר המורים בארץ  - בשורה אחת עם בהמדינות המפותחות. השכר עלה יותר מאשר במקצועות אחרים החל משנת 2003. פערי השכר בין מורים צעירים למורים ותיקים גבוהים.  
סלקום בעקבות פרטנר: החלה לחבר סיבים  לבתים בפתח תקווה בקצב של 1 גיגה. החיבור נעשה כניסוי ללא בקשה לאישור משרד התקשורת.
ביל גייטס משקיע בסטארט-אפ חדש טק שממציא סוג חדש של בשר. הבשר המלאכותי מונע נזק אקולוגי וסבל לבעל חיים.  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio