רותי שרון - 27/09/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
27/09/15


אורי שוסטר (גלובס): כך שוגים הישראלים בבחירת המשכנתא. ההחלטה על מסלול המשכנתא היא החלטה כלכלית משמעותית. מקבלי ההחלטה יודעים זאת, אולם קוצר הזמן מסגירת עסקה ועד לבחירת משכנתה וחוסר הידע, גורמים לו להסתמך על פרמטרים שגויים. במחקר שערכו ד"ר יבגני מוגרמן ופרופ' צבי וינר מהאוניברסיטה העברית, ביחד עם ד"ר מורן אופיר מהמרכז הבינתחומי, נמצא כי בחירת מסלול המשכנתא, כמו כל החלטה של אדם שאינו מתמצא בתחום בו מקבל החלטה, מתבססת על זמינות אינפורמציה, אלמנט הייצוגיות ועוגן. ההטיה המרכזית היא שינוי הריבית האחרון של בנק ישראל: כאשר ריבית הפריים עולה בוחרים במשכנתאות עם ריבית משתנה. כאשר היא יורדת בוחרים במסלול עם ריבית קבועה.מגמת הריבית אינה משפיעה על ההחלטה. כך למשל, כאשר מגמת הריבית היא ירידה, אבל בחודש האחרון היא עלתה בוחרים בריבית משתנה.

רונית דומקה (דה מרקר): בוגדים יותר, רצים יותר: למה הספרה 9 משנה לכם את החיים. מדברים על משבר גיל ה-40, אבל המשבר האמיתי מתרחש דווקא בגיל 39. כך עולה  ממחקר של אדם אלטר מאוניברסיטת ניו-יורק והאל הרשפילד מאוניברסיטת קליפורניה. על פי המחקר החלוקה של הגילים לעשורים משפיע על בני אדם. כשהם מגיעים לגיל המסתיים ב-9, כלומר: מסיימים עשור, הם נוטים יותר לחשוב על משמעות חייהם. אם הם לא מרוצים, יש יותר סיכוי שיעשו שינוי. השינוי יכול להיות החלפת מקום עבודה, החלפת מקצוע, פעילות ספורטיבית וכיו"ב. כך למשל, בבדיקה של גילאי משתתפי ריצת מרתון המשתתפים לראשונה בחייהם בריצה, נמצא כי מספר המשתתפים בגיל 39 היה גבוה ב-25% ממספר המשתתפים בגילאים אחרים. בגיל לפני מעבר בין עשורים נוטים יותר להשקיע בפנסיה ובביטוחי חיים. במקרים קיצוניים, השינוי שבוחרים בגיל המסתיים בספרה 9 הוא התאבדות. 

תומר הדר  (כלכליסט): מנכ"ל פולקסווגן התפטר בצל שערוריית זיוף רמות הפליטה: "החברה צריכה התחלה חדשה". לאחר ישיבה מתוחה של בעלי המניות העיקריים בחברת פולקסווגן, שבמהלכה הטוחו האשמות קשות במנכ"ל מרטין וינטקורן, הוא הודיע על התפטרותו. בעקבות שערוריית זיוף רמות הפליטה, הודיעה החברה כי תקצה 6.5 מיליארד יורו לתיקון נזקי הפרשה. על פי הערכת החברה מעורבים בה 11 מיליון כלי רכב מתוצרתה. מניית החברה ירדה ב-35% תוך יומיים.
 
עמרי זרחוביץ (דה מרקר): הקבוצה שלכם הפסידה? זה ישפיע על המניה שתקנו. מחקר של גיא קפלנסקי מאוניברסיטת בר אילן, חיים לוי מהאוניברסיטה העברית, כריס ולד ויוליה ולד-מרקולובה מאוניברסיטת מונש באוסטרליה מצא קשר בין מצב הרוח של משקיעים בבורסה לבין ההשקעות שלהם. כאשר מצב הרוח טוב - המשקיעים אופטימיים יותר. כשהוא רע הם פסימיים יותר. אירועים כמו פרידה מחברה או קידום בעבודה, עשויים להשפיע על אופן ההשקעה. המסקנות מתייחסות גם למשקיעים מנוסים המשקיעים סכומי כסף גדולים. המחקר התמקד בשני משתנים ספציפיים ומצא קשר בינם לבין ההשקעות: ניצחון או הפסד של קבוצת הכדורגל האהודה על המשקיע ועונות השנה.

גדעון עשת:  דעה: יפה שתיקה למפקחת. גדעון עשת ממליץ למפקחת החדשה על הבנקים, חדווה בר, לשתוק בשנה הראשונה לכהונתה. עשת מנתח את ההצעות שהעלתה ומסביר מדוע, לדעתו, הן  לא יפתרו בעיה כלשהי גם אם יממומשו. הבנקים יפיצו פוליסות ביטוח - הציבור ימשיך לשלם. הוא ישלם לבנקים במקום לסוכנים. הבנקים יחוייבו למכור את חברות כרטיסי האשראי - במקום זה מציע להגביל את העמלות שהן גובות מעסקים. הבנקים יחויבו בביטוח פיקדונות - מיותר. הממשלה ממילא תציל בנק שיתמוטט. הציבור ישלם את הביטוח.

אושי שוהם-קראוס (Ynet): כיצד האדם החברתי מסתדר בשוק החופשי? הפוסט עוסק בהשפעת היבטים חברתיים על ההתנהגות הכלכלית, כפי שרואה אותם הסוציולוג דירק הלבניג. הלבינג חושב ששוק חופשי הוא טוב מיסודו אבל חייבים ליצר חוקים ותקנות על מנת להגביל אותו.  המאמר מתייחס להבדל בין נמלים ואנשים. נמלים פועלות לטובת כלל חברות הקן. אצל בני אדם זה יותר מורכב. כהדגמה מובאת דילמת האסיר בה שיתוף פעולה בין האסירים פועל לטובת שני האסירים, אבל הפחד מתוצאות חוסר שיתוף פעולה של האסיר השני, שכתוצאה ממנו יינזק האסיר, דוחף אותו לחוסר שיתוף פעולה.  הלבינג מבחין בין האדם הרציונאלי והאגואיסט, הדואג לעצמו בלבד, לבין האדם הרשתי או החברתי הדואג לכל הקבוצה.

בשורה אחת:
דעה: אבי וייס: בשקט מפרקים את אנטנות הסלולר. מדיניות השקט התעשייתי של משרד התקשורת, תביא להפיכת הטלפונים החכמים לחסרי ערך.
4  שנים  אחרי שנתניהו הציג את "הסופרטאנקר למחירי הדיור" אף דירה לא נבנתה.
"רק קטסטרופה בשווקים תמנע מהפד להעלות ריבית בדצמבר":  נגידת הבנק המרכזי בארה"ב השאירה את הריבית ללא שינוי.
שני פסקי דין שכל בעל דירה להשכרה צריך לקרוא. פסקי הדין חידדו את סוגיית מיסוי יחיד מדירה להשכרה שבבעלותו.
על פי נתוני הלמ"ס: הקילומטראג' של רכב פרטי 14.5 אלף ק"מ לשנה. פחות מחצי מהקילומטראג' של רכבי ליסינג.  

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio