רותי שרון - 27/10/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
27/10/13

 

אליצפן רוזנברג (Ynet): ביטוח רעידות אדמה: האם אתם מכוסים? בעקבות רעידות האדמה האחרונות בארץ, מתייחסת הכתבה לנושא. על פי הערכה, שפירסמה לפני שלוש שנים  הוועדה לענייני ביטוח בכנסת, אומדן הנזקים מרעידת אדמה עלול להגיע ל 20-25 מיליארד דולר. בכתבה מומלץ לא לבנות על פיצוי מהמדינה, להבין שהביטוח נגד רעידות אדמה הוא ביטוח של המבנה בלבד וששיקום בית משותף שלא כל דייריו מבוטחים עלול להידחות, אם לדיירים שאינם מבוטחים לא יהיו מספיק משאבים כספיים על מנת לשלם את חלקם. קרוב לוודאי שחברות הביטוח הישראליות יוכלו לעמוד בתשלומים משום שהן פיזרו את הסיכונים באמצעות מבטחי משנה בחו"ל.

דעה: רוני לידור גנץ (דה מרקר): כשהחולה נהפך לארנק מהלך. מעל מערכת השר"פ בארץ הונף דגל שחור, כאשר מנהל הפגיה בבית החולים שערי צדק קיבל 20,000 ש"ח תמורת השגחה אישית על פעוט בפגיה במשך 24 שעות ביום במשך שבעה ימים בשבוע. דגל שחור נוסף הונף כאשר בבית החולים לא הבינו מה פסול בכך: המשפחה היא זו שיזמה את ההשגחה ושילמה מרצונה הטוב. הבעייה היסודית היא בכך שאת הרופאים מנחים שיקולים כספיים בהענקת טיפול לחולה, במקום שיקולים רפואיים הנובעים ממצבו של חולה. לא מצבו הרפואי של חולה קובע את אופן הטיפול בו, אלא מצבו הכלכלי. החולה הופך ל"ארנק מהלך".  לדעת הכותבת בעקבות המקרה הזה יש צורך לאסור לחלוטין על שר"פ.   

עו"ד גל גורודיסקי (גלובס): ניתוח פסק דין: כספי הפיצויים שייכים לעובד בלבד - גם אם התפטר. פסיקה של בית המשפט המחוזי, שמה קץ לעמימות בבתי משפט ובבתי דין לעבודה ביחס לשאלה האם כספי הפיצויים של עובד שהתפטר שייכים לו או למעסיק? בית המשפט חייב את חברת הביטוח הפניקס להחזיר לעובדת שהתפטרה את כספי הפיצויים שלה. ההחזרה נעשתה אחרי שחברת הפניקס נתנה למעביד למשוך אותם. הפסיקה קובעת באופן חד משמעי: כספי פצויים שייכים תמיד לעובד. הנטייה של חברות הביטוח היא לאפשר למעביד למשוך כספי פיצויים של עובד, משום שהמעביד הוא הלקוח שלהם. במקרה הנוכחי משך המעביד (חברה מעסיקה) את הפיצויים של העובדת. החברה פשטה את הרגל. הפניקס סרבה לשלם לעובדת. זו פנתה לממונה על שוק ההון במשרד האוצר, שקבע שהפניקס צריכה לשלם לעובדת. כשלמרות זאת לא שולם הכסף, נדונה הבעיה בבית המשפט המחוזי.   

סמי פרץ (דה מרקר): הפוליטיקה החלשה של המין החזק. המאמר מתחיל באי השיויון בין מגדרים, שמתבטא בהיבט של גובה השכר, אבל גם בהיבטים רבים נוספים, כגון: בכירות תפקידים ומגבלות רבות, לאוו דווקא כספיות, על נשים. הכותב מתייחס לוועדה שמינה שר האוצר שתפקידה לעסוק באי-שיוויון זה. לטענתו וועדה המוגבלת לאי-שיוויון מגדרי אינה יכולה לרדת לשורש הבעיה, משום שיש אי-שיוויונות נוספים בחברה הישראלית (בין קבוצות אתניות ובין מרכז לפריפריה), הנובעים מאותו מקור.   

רחלי בינדמן (כלכליסט): פסגות מקים מערך חינוך פיננסי חדש בעלות של מיליוני שקלים. בית ההשקעות פסגות החל במהלך של חינוך פיננסי והנגשתו לציבור הרחב. עלות המהלך נאמדת במיליוני שקלים. המהלך מורכב מארבעה נדבכים: מרכז מומחים איתו ניתן ליצור קשר באמצעות צ'אט או דוא"ל, מרכז ידע פיננסי, קורסים אינטרנטיים ומפגשי ידע מקצועיים ברחבי הארץ. המהלך מבטא את הגדלת החשיבות שמייחסים לחינוך פיננסי. חברות ביטוח ובתי השקעות הובילו בעבר מהלכים בתחום החינוך הפיננסי, אבל אף אחד מהמהלכים לא היה בסדר גודל דומה למהלך של פסגות.        

עינת פז-פרנקל (כלכליסט): מחירי הקרקעות בתל-אביב זינקו בעשור ב 513%. על פי נתוני הרשות הממשלתית למקרקעי ישראל, מחירי הקרקעות ליחדת דיור בבניה רוויה בארץ עלו בעשור האחרון ב 43% בממוצע. בתל-אביב עלו המחירים ב 513%, בירושלים ב 407% ובאזור המרכז ב 147%. היות שמחירי הקרקעות מהווים כשליש ממחיר הדירה, קשה לראות כיצד ניתן להוזיל את מחירי הדירות, כאשר הממשלה מוכרת את הקרקע במחיר שעולה בשיעור גבוה.      

בשורה אחת:
כמה כסף עולים עובדים מעשנים למעסיק? מסתבר שלא מעט.  מחשבון חדש מחשב זאת.  
שטראוס החליפה המילוי בשוקולד - והעלתה את המחיר ב 60%. הסיבה: בני הנוער מעדיפים קליק וקינדר בואנו. 
איקיוטק דורשת מעשרות אלפי ישראלים חוב אחרי 7 שנים. מדובר בשירותים סלולאריים,שחלקם נרכשו על ידי קטינים.
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: קושי לכסות את ההוצאות החודשיות של משקי הבית.
טיולים קולינאריים מסביב לעולם: כמה יעלה לכם התענוג?


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio