רותי שרון - 27/12/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
27.12.2015טלי חרותי-סובר (דה-מרקר): הנתון שכל עובד במגזר הציבורי צריך להכיר: בכמה יעלה השכר? הסכם  השכר החדש שנחתם  במגזר הציבורי הוא הסכם מהפכני: לראשונה יקבלו עובדים תוספת שכר דיפרנציאלית באחוזים. ההסתדרות הציגה מתווה בו התוספת אחידה באחוזים. משרד האוצר דרש תוספת גבוהה יותר לבעלי השכר הנמוך, על חשבון אחוזי התוספת לבעלי השכר הגבוה. הפשרה: מחצית התוספת תינתן באחוזים. המחצית השנייה באופן דיפרנציאלי. בנוסף לכך יקבלו כל העובדים תוספת רטרואקטיבית חד-פעמית של 2,000 שקל. 

אליצפן רוזנברג (Ynet): שכירים? אולי מגיע לכם החזר מס בסוף השנה. סוף שנה הוא גם הזדמנות להיערך לקבלת החזרים ממס הכנסה. מדי שנה מחזירה רשות המיסים כ-700 מיליון שקלים לשכירים הפונים לבקש החזר. רבים אינם מנצלים את האפשרות לקבל את ההחזר. על פי דוח מבקר המדינה, רשות המיסים אינה עושה מאמץ לאתר אזרחים להם היא חייבת החזרי מס. הסכום של עודפי גביית המיסים, שאינם מוחזרים לאזרחים, מגיע למיליארדי שקלים. הכתבה היא מדריך המציג את המצבים בהם כדאי לפנות על מנת לקבל החזרי מס ואת האופן בו צריך לעשות זאת. 

עו"ד יוסי חכים  (כלכליסט): האם תמיד כדאי לעובדים להתארגן? להתארגנות עובדים במסגרת הסתדרות עובדים יש יתרונות, אבל יש לה גם מחיר. במקרים מסוימים, המחיר הופך את ההתארגנות ללא כדאית. המאמר מציג את המחיר והעלויות של התארגנות במסגרת הסתדרות עובדים. על העובדים לשלם דמי חבר בהסתדרות, העלולים להגיע עד 1,000 ש"ח בשנה. עובדים שיבחרו לא להיות חברים, יאלצו בכל זאת לשלם ממשכורתם דמי טיפול. הדאגה לכלל העובדים במשק או לכלל העובדים בארגון, עלולה לפגוע  בשכרם של עובדים מסוימים. עובדים מאוגדים נאלצים לפעמים לשבות וכתוצאה מכך מפסידים שכר עבודה. הסתדרות עשויה למנוע פיטורי עובדים, מה שעלול לגרום לבינוניות באירגון. ההסתדרות וועדי העובדים עלולים לפגוע בתחרותיות של חברות עסקיות בהן העובדים מאוגדים ולפעמים לועדי עובדים יש שיקולים זרים.

עמי גינזבורג (דה מרקר): דעה: העלאת הריבית בארה"ב: ברוכים הבאים לעידן חדש, נורמלי יותר. העלאת הריבית בארה"ב והצהרתה של יו"ר הבנק  הפדראלי, ג'נט ילן, כי בשנת 2016 ימשכו העלאות הריבית, פותחים עידן חדש, אחרי שבע שנים לא שגרתיות של ריבית כמעט אפסית בכל העולם. עמי גינזבורג חושב שזה יהיה עידן נורמלי יותר. החשש כי ארה"ב מתכוונת לבדל את הכלכלה שלה התבדה. אם הריבית בארה"ב תמשיך לעלות,  גוש האירו לא יוכל להמשיך לשמור לאורך זמן על פער של 2% בריביות מול ארה"ב. באופן מסורתי, הריביות בישראל גבוהות מאלה שבארה"ב, בגלל הסיכון הגדול יותר. למרות זאת  בנק ישראל יוכל לשמור על מדיניות מרחיבה, בלי לחשוש ליציבות המחירים, כל עוד האינפלציה אינה מגיעה ליעד הממשלתי המוצהר (1%-3%) . השאלה הגדולה בשווקים היא מה יקרה לאגרות החוב הקונצרניות בעולם, המושפעות מאגרות החוב הממשלתיות. האג"ח הממשלתי מושפע ישירות משער הריבית.

גד פרץ (גלובס): המועצה הפכה את ההחלטה: גם Yes לא תוכל להעלות את המחירים. מועצת הכבלים והלווין החליטה לא לאשר העלאת מחירים לחברות Hot וYes. ההחלטה שלא לאשר לHot העלאת מחירים אינה מפתיעה. ההחלטה שלא לאשר ל-Yes העלאה של 3% במחירי ה-VOD לכלל הצרכנים, היא בניגוד לציפיות. מתברר כי יו"ר המועצה, יפעת בן-חי שגב, החליטה להפוך את ההחלטה. החלטת המועצה פותחת חזית קשה נגד שתי החברות, משום שזו הפעם הראשונה שהמועצה אינה מאשרת לשתי החברות העלאות מחירים. צפויה פניה של החברות לבית המשפט. ההחלטה האם להעלות או לא להעלות תעריפים היא בסמכותו של שר התקשורת. הטיעון למניעת ההעלאת המחירים של Hot עשוי להיות אפליית צרכנים, משום שהיא חלה רק על חלק מהלקוחות. לעומת זאת ב-Yes מדובר בהחלטה של העלאה אחידה, שאינה מפלה בין צרכנים .

אלי אשכנזי (וואלה):למרות הירידה בתיירות: אלפים חגגו את חג המולד בנצרת. גל הטרור גרם לירידה בתיירות בישראל. למרות הירידה בתיירות, רבים חגגגו את חג המולד במלונות בנצרת. ברוב המקרים מדובר בישראלים. התפוסה הגבוהה בחג המולד בנצרת, אינה משקפת את המציאות בארץ ובנצרת עצמה. 669 אלף תיירים לנו בישראל בחודש נובמבר. זוהי ירידה של 11% לעומת שנה שעברה וירידה של 28% בהשוואה לנובמבר 2013.  הירידה בשנה שעברה הוסברה על ידי מבצע "צוק איתן". גם בכמות הישראלים המתארחים בבתי המלון חלה ירידה בחודש נובמבר בהשוואה לשנים הקודמות. הירידה בהיקף הלינות בבתי המלון היא בכל הארץ, למעט הרצליה. העליה בהרצליה, מיוחסת לגידול של 50% במספר חדרי המלון בעיר.

בשורה אחת:
עסק קטן והתקציב המשפחתי: הפרד ומשול.  שכיר יודע כמה הוא מרוויח בחודש. עצמאי - לא. זו יכולה להיות מציאות הרסנית, אם לא יפריד בין הוצאות והכנסות העסק והוצאות והכנסות המשפחה.
לשלם דרך הטלפון החכם: אפל סמסונג וגוגל מגדילות את מספר הבנקים ואיגודי האשראי ההתומכים בתשלומים באמצעות הטלפון החכם.
כל זכות:  14,000 איש פוטרו בנובמבר 2015, לפי נתוני שירות התעסוקה. האם הם מיצו את כל הזכויות המגיעות להם?  האתר מציג מידע רב על הזכויות במקרה של פיטורים.
מסתבר שאסור לכם לעולם לזרוק את כרטיס העליה למטוס. על הכרטיס מקודד מידע אישי שלכם ששימוש בו עלול לגרום לכם נזק.
דברים טובים באים במשאית. אחרי גיל 60 איציק ואורה חגואל עזבו את הדירה ועברו לגור במשאית. מסתפקים בפנסיה נמוכה ובקצבת ביטוח לאומי.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio