רותי שרון - 28.02.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 02/16 >> 28.02.2016

חדשות כלכלת המשפחה
28.02.2016


מיקי פלד (כלכליסט): מחקר: אג'יו: מהבורסה תיפתח הרעה. פרופ' רוג'ר פרמר הוא כלכלן בריטי שהיגר לארה"ב. פרמר מרצה באוניברסיטת UCLA ובאוניברסיטת וורוויק בבריטניה ומייעץ לבנקים המרכזיים באירופה, בבריטניה ובאוסטרליה. על פי מחקר פורץ דרך שלו, הוא מנבא גידול באבטלה בארה"ב ומשבר כלכלי, שעלול לחייב חזרה להרחבה הכמותית ולהורדת הריבית. אם זה נכון, אז כלכלת העולם כלו תושפע מכך. התזה המרכזית במחקר שלו היא שלא רק הבורסה מושפעת מהמצב הכלכלי, אלא המצב הכלכלי מושפע ממצב הבורסה. לטענתו, במחקר מצא קשר סיבתי בין ירידות מתמשכות בבורסה לבין גידול באבטלה מספר חודשים לאחר הירידות. פרמר מכניס גורם פסיכולוגי למשוואה של ניבוי המצב הכלכלי. המחקר שלו הוא כמותי ומקיף. הוא כולל נתונים רבים לאורך זמן על היחס בין מצב הבורסה ורמת האבטלה.

עדי בן ישראל (גלובס): 20% מהחזר המשכנתאות של מזרחי טפחות הם מעל ל 35% מההכנסה. בנק מזרחי טפחות, בניהולו של אלדד פרשר, הרוויח סכום שיא של 1.3 מיליארד שקל בשנת 2015. שני דברים מייחדים את הבנק ממתחריו: הוא השחקן הגדול ביותר בשוק המשכנתאות עם נתח של 35% מהשוק והאיסטרטגיה הדיגיטלית שלו שונה מהאסטרטגיה הדיגיטלית של בנקים אחרים. הבנק מאמין בשילוב בנקאות אישית ובנקאות דיגיטלית ולכן החליט להשקיע יותר בשירות בנקאות אישית. בנקים אחרים שמים יותר דגש על הבנקאות הדיגיטלית. תיק המשכנתאות של מזרחי טפחות בסוף שנת 2015 עמד על 106 מיליארד שקל. 78% מהתיק הוא בהלוואות עם החזר של עד 35% מסך ההכנסה של הלווים. 17% מתיק ההלוואות הם בשיעור החזר של 35% עד 50%. 4% הם בשיעור החזר של 50%-80%. כשליש מתמהיל המשכנתאות של הבנק הן הלוואות צמודות לריבית פריים, הנחשבות ליותר מסוכנות מסוגי הלוואות אחרות. לטענת פרשר, הבנק עושה מבחן לחץ, בו נבחנים תסריטים של העלאת ריבית, על מנת לוודא שללקוחות יש יכולת החזר גם בתנאים משתנים. 

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): התוכנית החדשה של האוצר: העלאת גיל הפרישה לנשים ולגברים. במשרד האוצר מתכוונים לנצל את הועדה לבחינת גיל הפרישה לנשים, אותה הוא חיב להקים על פי חוק, גם לצורך בחינת שינוי מנגנון קביעת גיל הפרישה לפנסיה. רעיון חדש לקביעת המנגנון עלה בפגישה בין הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, לבין חברות הכנסת זהבה גלאון, שלי יחימוביץ ואורלי לוי-אבוקסיס. חברות הכנסת נפגשו עם לוי בעניין גיל הפרישה לנשים והבטחת פיצוי לנשים, העלולות להיפגע מהעלאת גיל הפרישה. לוי התחיב שלא להעלות את גיל הפרישה ללא הקמת ועדה. הרעיון למנגנון חדש לקביעת גיל הפנסיה הועלה בפגישה. על פי הרעיון אחת לכמה שנים תיבדק תוחלת החיים וגיל הפרישה לפנסיה ישתנה בהתאם לשינויים בתוחלת החיים. המנגנון החדש יתיחס הן לנשים והן לגברים. על פי סקירה של ארגון ה-OECD, מנגנון כזה נהוג בשבדיה, דנמרק, יון, צ'כיה ובמידה מסוימ גם באיטליה ובצרפת.

אמיתי זיו (דה מרקר): דחיפה דיגיטלית קלה. המאמר מוקדש לרעיונות של פרופ' שלמה בן-ארצי מאוניברסיטת UCLA. בן-ארצי, כלכלן התנהגותי, מאמין שאפשר לשלב בין רעיונות מהאקדמיה, יכולות של חברות היי-טק וצרכים של המגזר הממשלתי. שינוי קל בהצגת או מבנה דפים באתר אינטרנט, עשוי לגרום לשינוי גדול בהתנהגות. דוגמה לא דיגיטלית לקוחה מהולנד. הצליחו שם להקטין ב-80%  את שייעור ההחטאה במשתנות גברים כשציירו זבוב קטן מול המקום בו עומד אדם המבצע את צרכיו. באופן דומה, שינוי מקומו של כפתור על מסך מחשב, עשוי להביא לשינויים דרמטיים בהתנהגות. כלכלנים התנהגותיים מכנים את השינוי הקטן "דחיפה רכה". את ה"הדחיפה הקטנה" הפרטית שלו עשה פרופ' בן-ארצי, ביחד עם פרופ' ריצ'ארד תאלר מאוניברסיטת שיקאגו, בתחום של חיסכון פנסיוני. הם הצליחו להגדיל את החיסכון הפנסיוני של עובדים בשיעור של פי 4 באמצעות מודל בו לאחר העלאת שכר, מגדילים במעט את שיעור החיסכון הפנסיוני.  

מיכל מרגלית (Ynet): נוטשים אבל פחות: הישראלים עוזבים את ירושלים. על פי דוח של הלמ"ס מאזן ההגירה ברוב הערים הגדולות הוא מאזן הגירה שלילי. בולטת במיוחד ירושלים אליה הגיעו 10,351 תושבים בשנת 2014, אבל נטשו אותה 17,091. נתוני נטישה אלה הם לפני גל הטרור הנוכחי, העלול להגדיל את הפער בין מספר התושבים החדשים לבין מספר העוזבים. תושבים רבים העוזבים הם צעירים. מאזן הגירה שלילי נמצא גם בתל אביב, חיפה, אשדוד,  חולון, בני ברק ובאר שבע. מאזן הגירה חיובי נמצא בפתח תקוה, אשקלון, רחובות ונתניה.

נעמה ריבה (דה מרקר): מתנגדים ללא תועלת: ועדות התכנון מקבלות רק 5% מהתנגדויות השכנים. כשתושבים מוצאים ליד ביתם שלט שכותרתו "הודעה בענייני תכנון ובניה", יתכן שאיכות חייהם, ולפעמים גם ערך הנכס שלהם, עלולים להיפגע. ועדות התכנון הן המנגנון הדמוקרטי להתנגד לבניה המתוכננת. מחקר של ד"ר טליה מרגלית וד"ר אדריאנה קמפ מאוניברסיטת תל אביב מגלה, שברוב המקרים ועדות התכנון אינן כאלה. במחקר נמצא כי ועדות התכנון מקבלות רק 5% מהתנגדויות השכנים. כשהיזמים מתנגדים מתקבלות 15% מההתנגדויות וכשהרשויות מתנגדות מתקבלות 40% מההתנגדויות. המסקה היא שההליך רחוק מלשרת את טובת הציבור. העברת יותר סמכויות לועדות התכנון המקומיות עלולה להחמיר את המצב, משום שהן קשורות לרשויות המקומיות ולכן עלולות להיות מוטות לטובתן. נמצא גם כי ניתנים יותר נימוקים לדחית התנגדויות במרכז מאשר בפריפריה ויותר נימוקים לדחית ההתנגדויות של יהודים לעומת התנגדויות ערבים.  

בשורה אחת:
הפנסיה תגדל אבל השכירים יכלו לקבל יותר. סוכם על העלאת ההפרשה לפנסיה מ-17.5% ל-18.5%.
שום דבר לא מסתדר מעצמו. 70 שנה לאחר מותו ג'ון מיינארד קיינס, הכלכלן הבריטי החשוב ביותר במאה העשרים שוב רלוונטי.
400 אלף דולר לשנה ושלושה חודשי חופשה - למה אף אחד לא רוצה לעבוד בגן עדן?
סערת הטאבלטים: פרטנר נתבעת ב-30 מיליון שקל. חמשת התובעים טוענים כי פרטנר מבטיחה מתנות חינם ומחייבת בתשלום של עשרות שקלים לכמה שנים.
השכר ירד? נתניהו בוחן יבוא עובדי היי-טק לישראל. הנושא עלה בשיחה עם אבי חסון, המדען הראשי במשרד הכלכלה, שהתריע על מחסור בעובדי היי-טק בארץ.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio