רותי שרון - 28/04/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
28/04/13

מעין מנלה (כלכליסט): אתם באובר? אל תמהרו לקחת הלוואה לכיסוי המינוס. הריבית על אוברדרפט עלולה במקרים רבים להיות גבוהה יותר מהריבית, שנשלם על הלוואה. מדוע אם כן, לא לקחת הלוואה על מנת לכסות את האוברדרפט? התשובה לשאלה היא, שבלקיחת הלוואה לכיסוי אוברדרפט, צריך להביא בחשבון שיקולים המתייחסים למכלול ההתנהגות הכלכלית ולא רק את שיעור הריבית. חשוב לזכור, שהלוואה לכיסוי המינוס, היא לא יותר משם שווקי. יש לטפל במחלה (אי-התאמה בין הוצאות והכנסות)  ולא בסימפטום  (אוברדרפט). בין השיקולים שמעלים מומחים, נכללים השיקולים הבאים:  האם נשתמש בהלוואה רק לכיסוי האוברדרפט ללא שינויים במאזן ההכנסות לעומת ההוצאות? במקרה כזה אנחנו עלולים למצוא את עצמנו מהר מאד חוזרים לחריגה מהאוברדרפט, אליה מתווסף הצורךלכסות גם את ההלוואה. שיקול נוסף הוא עמדת המיקוח של הלקוח מול הבנק: לקוח שיפנה ביוזמתו לבנק לפני החריגה מהאוברדרפט, נמצא בעמדת מיקוח טובה יותר, מאשר לקוח שחרג וחיכה לטלפון מהבנק.       

דה-מרקר: טיוטת חוק ההסדרים נחשפת: כיצד יטפל משרד האוצר בחרדים, בפריפריה ובריכוזיות במשק. טיוטת חוק ההסדרים מבשרת על רפורמות ושינויי סדרי עדיפויות. הטיוטה כוללת קיצוץ של 50% בתקציבי ישיבות חרדיות, שאינן מגישות תלמידים לבגרות, עידוד תעסוקת שני בני זוג באמצעות סבסוד מעונות, הנפקה לציבור של 20% מהתעשיות הביטחוניות (התעשייה האווירית ורפא"ל), אישור חוק לשירותי רכב במטרה להגדיל את התחרות, חיוב משרד הביטחון למכור תדרים לצורך קידום טכנולוגי של סלולריים מדור רביעי, הפקעת גביית תשלומי מיים מרשויות מקומיות, שלא הצטרפו לתאגידים, הוספת אגרות חדשות לפנייה לבתי משפט  ואיחוד שירותים של רשויות מקומיות חלשות בפריפריה .ניסיון העבר מלמד, ששינויים כאלה נבלמו  בגלל התנגדות קבוצות לחץ.   

עדי ברקן-לב (דה-מרקר): סטודנטים - האוניברסיטה חייבת לכם כסף על עבודות שהגשתם. למי שייכות זכויות הקניין בתוצרי עבודה ויצירה של סטודנטים, והמוסד האקדמי עושה שימוש בהן או ברעיונותיהם? לדעת הכותבת הם שייכים לסטודנטים. לפעמים השווי הכלכלי של תוצרים אלה, עשוי להיות גבוה ולהשליך על מצבו הכלכלי העתידי של הסטודנט. בעת הקבלה לאוניברסיטה חותמים הסטודנטים ,על מסמך על פיו הזכויות על תוצרים אלה, שייכות למוסד אקדמי. לסטודנטים אין ברירה אחרת, אם ברצונם ללמוד במוסד. תהליך דומה קיים גם במקומות עבודה. ההבדל העקרוני הוא שמקום העבודה משלם לעובד עבור עבודתו, בעוד המוסד האקדמי לא רק שאינו משלם לסטודנט, אלא גובה ממנו כסף. בגלל הבדל זה חושבת הכותבת, שזכויות הקניין בתוצרי עבודתם של הסטודנטים, שייכות להם ולא למוסד האקדמי.   

שאול אמסטרדמסקי (כלכיסט): מבוטח בביטוח סיעודי קבוצתי? מ 2014 כבר לא. אגף שוק ההון במשרד האוצר מפרסם  תקנות, לפיהן לא יהיו יותר ביטוחים סיעודיים קבוצתיים. המבוטחים יצטרכו לדאוג לביטוחים סיעודיים פרטיים יקרים יותר. גם מבוטחים שכבר יש להם ביטוח סיעודי קבוצתי באמצעות מקום העבודה או באמצעות ארגון יציג, לא יוכלו להמשיך בביטוח הקבוצתי. הכוונה היא לקבוצות עובדים, כגון: עובדי התעשיות הביטחוניות, מורים, עורכי דין, קיבוצניקים ועובדים במקומות עבודה גדולים. היחידים שכן יוכלו להמשיך להיות מבוטחים בביטוח קבוצתי הם עובדים  מעל גיל 60. גם עובדים אלה ייאלצו להסתפק בביטוח מצומצם יותר, שעלותו השוטפת נמוכה יותר.  מספר העובדים המבוטחים בביטוח סיעודי קבוצתי הוא כמיליון. הסיבה לרפוורמה  היא, שבמשרד האוצר הגיעו למסקנה שעלות הביטוחים הקבוצתיים נמוכה מדי. התוצאה עלולה להיות חוסר יכולת של המבטחים לעמוד בהתחייבויותיהם, כאשר יגדל מספר המבוטחים, שיעשו שימוש בשירותי הסיעוד הכלולים בפוליסות.    

נמרוד בוסו (דה-מרקר): חוק הוד"לים מאפשר יצירת דיור בר-השגה אך הממשלה אוסרת על יישומו. חוק הודל"ים שנחקק באוגוסט 2011, בעקבות המחאה החברתית, מאפשר יצירת דיור בר-השגה. החוק מאפשר קיצור זמן ההמתנה לאישור תוכניות לבנייה, באמצעות העברתן לוד"לים במקום לוועדות תכנון רגילות. סעיפים בחוק מאפשרים  לוד"לים לקבוע, שחלק מהדירות ישמשו להשכרה לטווח ארוך במחיר מפוקח. בפועל לא נעשה בו כמעט שימוש. בעתירות, שהגיש עו"ד גיל גל-מור מהאגודה לזכויות האזרח, נטען כי הממשלה הנחתה את העוסקים בנושא, לא לעשות שימוש בסעיפים אלה. לעומת זאת במשרד המשפטים טוענים כי לצורך שימוש בחוק לצורך דיור בר-השגה, נדרשת השלמה באמצעות תקנות. תקנות אלה טרם קיימות.      

דיעה: מרב ארלוזורוב (דה-מרקר): הרפורמה הקלה מכל (כמעט). עולם הספנות מתפתח. ספינה ממוצעת המשייטת בים התיכון נושאת מטען בנפח של יותר מ 10,000 מכולות. מטען זה הוא כפול מהמטען, שנשאה ספינה ממוצעת לפני 10 שנים. היקף המסחר גדל עקב הגלובליזציה וחברות הספנות מתמודדות עם הגדלת היקפי המסחר באמצעות הגדלת נפח המטענים. לישראל מיועדים כ 50% מהמטענים המגיעים למזרח הים התיכון. הסיבה שזה צריך לעניין את האזרח הישראלי היא, שנמלי חיפה ואשדוד אינם מסוגלים לטפל בספינות הנושאות מטענים של מעל ל 9,000 מכולות. לא ירחק היום שבו לא תגענה ספינות ישירות לנמלי ישראל. במקום זה יתבצע תהליך שטעון, המייקר את הסחר הימי ב 300-700 דולר למכולה או במונחים שנתיים חצי מיליארד עד מיליארד דולר. בתהליך השטעון, פורקת הספינה את המטענים בנמל שערוך לטיפול בספינות גדולות (פורט סעיד למשל) והמטענים נטענים לאוניות קטנות יותר המגיעות לנמל היעד. בניית נמל חדש אורכת בחמש שנים. החברה הממשלתית נמלי ישראל, נערכה לכך בעוד מועד יש לה שתי תוכניות מאושרות לנמלים חדשים בחיפה ובאשדוד. בנוסף לכך צברה אמצעי מימון מתאימים. הבעייה המעכבת את מימוש התוכניות היא התנגדות עובדי הנמלים, שאינם צד בעניין. הנמלים החדשים מוקמים על שטחים בבעלות המדינה, אינם מחליפים את הקיימים, אלא מתווספים אליהם. הכותבת חושבת שאין מקום להתנגדות עובדים המרוויחים 80,000 ש"ח לחודש (כשאחד עובד וחברו מקבל את השכר בלי לעבוד. נוהג שבית הדין לעבודה דרש להפסיק). יש מקום לשכר נמוך יותר לעובדי הנמלים החדשים.        

 

בשורה אחת:
940 ק"מ של רווח//  הכירו את העסקים והכלכלה סביב הטיולים בשביל ישראל.       
זהבי מארגן מרי אזרחי: צלצלו לבנק שלכם  ותודיעו שתעזבו, אם יוותרו על מאות מיליוני ש"ח לעשירים כמו נוחי דנקנר.
כמה פעמים בשבוע מומלץ להתקלח
עשר שאלות שכדאי שתשאלו את עצמכם לפני שתצאו לעצמאות.    
כך מסייעת החשבונאות להבין את התהליכים הכלכליים.  

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio