רותי שרון - 29.01.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
29.01.2017


עמירם ברקת (גלובס): מחקר: "האוצר ריכוזי מדי בהכנה, בחקיקה ובישום התקציב". במחקר שערך פרופ' מומי דהאן הוא השווה את השליטה של משרדי האוצר ב-34 מדינות מפותחות. המסקנות שלו הן, שלמשרד האוצר בישראל  יש שליטה גדולה יותר בקביעת תקציב המדינה מאשר למשרדי אוצר במדינות מפותחות אחרות. ריכוזיות זו בישראל קיימת בכל אחד משלושת ושלבי הכנת התקציב: הכנה, חקיקה ויישום. "הריכוזיות התקציבית הגבוהה גוררת כלפי מטה את אפקטיביות הממשל בישראל". המחקר התבסס על מחקרים של הבנק העולמי, ה-OECD וגורמים נוספים המדרגים את המדינות המפותחות בריכוזיות תקציבית. כך למשל, ישראל מדורגת במקום ה-21 מתוך 34 מדינות OECD במדד אפקטיביות הממשלה של הבנק העולמי.במצבה היחסי של מדינת ישראל חלה הרעה מאז שנת 2013. ממצא נוסף במחקר מראה כי בישראל יש פחות פיקוח על משרד האוצר מאשר במדינות אחרות.

רחלי בינדמן (כלכליסט): סלינגר שללה רישיון לסוכנות ביטוח שהונתה לקוחות. בהחלטה תקדימית שללה דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח במשרד האוצר, את הרישיון של סוכנות הביטווח "בינה" לשנתיים. בנוסף לכך הטילה קנס של מיליון שקל על סוכנות ביטוח זו. ההחלטה התבססה על ממצאי ביקורת שערכה רשות שוק ההון בעקבות 120 תלונות שהצטברו. בשנים 2010-2015. בביקורת נמצא כי סוכנות הביטוח מטעה בתיאור עסקאות ביטוח ואף רכשה פוליסות ביטוח ללקוחות ללא ידיעתם וללא הסכמתם. המוכרנים הונחו למכור פוליסות ביטוח תוך הטעית הלקוחות. בית המשפט המחוזי אישרר את החלטת הממונה על הביטוח כשדחה את ערעור סוכנות הביטוח.

כלכליסט: כצפוי: טראמפ הוציא את ארה"ב מהסכם הסחר הטראנס פסיפי. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, חתם על צו המבטל את השתתפותה של ארה"ב בהסכם הסחר הטראנס-פסיפי (TPP). הסכם הסחר הטראנס-פסיפי הוא הסכם סחר בין 12 מדינות השוכנות לחופי האוקינוס השקט: ארה"ב, קנדה, יפן, אוסטרליה, ניו זילנד, מקסיקו, ברוניי, מלזיה, פרו, סינגפור וויטנאם. ההסכם מסיר מגבלות על יצוא ויבוא סחורות רבות, כגון: אורז ומכוניות. ההסכם נחתם בשנת 2015 אבל טרם אושר על ידי הקונגרס האמריקאי. הההסכם עורר ביקורת רבה. בין המתנגדים להסכם גם חתן פרס נובל לכלכלה ג'וזף שטיגליץ, שכינה אותו "פארסה". במקום זאת תחתום ארה"ב הסכמים בילאטרליים עם כל מדינה בנפרד. מקסיקו צפויה להיות הנפגעת העיקרית מביטול ההסכם. טראמפ כבר איים להטיל מכסי יבוא גבוהים במיוחד על מוצרים המיוצרים במקסיקו.

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): דעה: כשלונה של הבחינה הפסיכומטרית. אוניברסיטת תל אביב החליטה לקבל מועמדים ללימודים ללא צורך בבחינה פסכומטרית. האוניברסיטה הלכה עם המגמה של קורסים אוניברסטאיים מקוונים באינטרנט ומציעה קורסים באינטרנט. מי שלומד שלושה קורסים כאלה ומקבל בהם ציון של מעל 85 עשוי להתקבל ללימודים באוניברסיטה  ללא צורך בבחינה פסיכומטרית אבל עם דרישה לתעודת בגרות. הצעד התקדימי של אוניברסיטת תל אביב מהווה נקודת התחלה לדיון בבחינה הפסיכומטרית. לדעת הכותבת הבחינה הפסיכומטרית פוגעת בשיוויון הזדמנויות, על אף שהיא תורמת לניבוי הצלחה באוניברסיטה. הבחינה הפסיכומטרית סובלת מהטיות. הנפגעים העיקריים הם בני השכבות הסוציו אקונומיות הנמוכות, שאינם יכולים לממן קורסי הכנה יקרים לבחינה הפסיכומטרית. גם נשים נפגעות משום שציוני הפסיכומטרי שלהן נמוכים יחסית לאלה של גברים למרות שמחקרים מראים שהן משיגות ציונים גבוהים יותר באוניברסיטה.

אליצפן רוזנברג (YNET): בקרוב: הליכי אישור המשכנתא יבוצעו אונליין. שיתוף פעולה בין הבנקים לבין ארגונים ממשלתיים יאפשר לבצע את התהליך הביורוקרטי המסורבל של רישום משכנתא באופן מקוון. צעדים ראשונים נעשו בשיתוף פעולה בין הבנקים לרשם המשכונות במשרד המשפטים וכבר כיום אפשר לקבל מידע מקוון על מצב משכנתאות ולבטל משכנתא באופן מקוון. גם הטאבו מאפשר קבלה מקוונת של נסחי טאבו. רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) צפויה אף היא לתמוך בפעולות מקוונות ואז ניתן יהיה לבצע את רישום המשכנתא במלואו באופן מקוון

ניקולס קופסור, "ניו יורק טיימס מגזין" (כלכליסט): איך בעלי החביא ממני 400 מיליון דולר. גירושים המספקים הצצה נדירה לעולם של מקלטי המס. הכתבה עוסקת בזוג עשיר במיוחד. שרה פיורגסלאב הגישה תביעת גירושין נגד בעלה, שניהל רומן. כשטסה לאיי בהאמה מצאה בבית הקייט המשפחתי מסמכים המראים כי בעלה הסתיר ממנה מאות מיליוני דולרים. התהליך המשפטי אותו ניהלו עבורה שני עורכי דין יצירתיים במיוחד הצליח לחשוף את המנגנונים באמצעותם מתנהלת כלכלת צללים גדולה מכלכלת ארצות הברית. מדובר במערכת מקלטי המס שבאמצעותה מסתירים עשירים את הונם מהרשויות ובמקרה זה גם מבת הזוג.

בשורה אחת:
בנק ישראל: ירידה חדה במחירי הדירות תסכן את יציבות המשק. על פי דו"ח חצי שנתי בנושא יציבות פיננסית, ירידה כזו עלולה להתרחש אם משקים מרכזיים בעולם יגלשו למיתון נוסף או יציבותם הפיננסית תתערער.
ילין לפידות במקום הראשון בסיכום 2016 בקרנות ההשתלמות. אחריה אנליסט והפניקס. הלמן אלדובי במקום האחרון.
הישג ענק ל-Airbnb: הגיעה לרווחיות במחצית השנייה של 2016. היא כבר חברה של ממש ולא עוד סטארטאפ.
מנורה מבטחים: "פערי השכר בין גברים ונשים יכולים להתבטא בהפרש של 40% בחיסכון הפנסיוני. גורמים נוספים לפער: גיל פרישה נמוך של נשים, תוחלת חיים ארוכה יותר ועבודה לא רציפה או לא בהיקף מלא של נשים.
הודות ליועצת של טראמפ: מכירות הספר "1984" של ג'ורג' אורוול זינקו השבוע. הספר שנכתב לפני 70 שנה דורג  השלישי ברשימת רבי המכר של אמזון.  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio