רותי שרון - 29/03/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
29/03/15

 

מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): לא תאמינו כמה משתלם ללמוד 5 יחידות במתמטיקה. במחקר של איל קמחי ואריק הורוביץ ממכון טאוב, במימונה של קרן טרמפ המעודדת לימוד מתמטיקה ומדעים בתיכון, נמצא כי אלה שלמדו 5 יחידות במתמטיקה משתכרים יותר מאשר אלה שלמדו פחות יחידות. אוכלוסיית המחקר הייתה בוגרי תיכון בשנת 1979. שכרם הממוצע של בוגרי 5 יחידות היה 11.6 אלף שקל לחודש. אלה שלא סיימו בגרות השתכרו 5.5 אלף שקל בממוצע. בוגרי 3 יחידות הרוויחו בממוצע  6.7 אלף שקלים ובוגרי 4 יחידות 8.2 אלף שקלים. הפער בשכר בין בוגרי 5 יחידות לרמה הבאה אחריה (4 יחידות) הגיע לכ-40%. 5 יחידות במתמטיקה הוא תנאי לקבלה לחוגים יוקרתיים באוניברסיטה כמו רפואה ומדעים מדויקים.

מיכל רז-חיימוביץ (גלובס): איפה תמצאו את סל המוצרים הכי זול לפסח? בבדיקה שערכה סיירת המועצה לצרכנות, נבדקו סל קניות כללי וסל קניות ייעודי לפסח. הפערים במחירים גבוהים וגם הפערים בין חנויות השייכות לאותה רשת עשויים להיות גבוהים. הפער בין החנות היקרה ביותר לחנות הזולה ביותר הגיע ל-44%, שמתבטאים  בהפרש של מאות שקלים בקניית סל המוצרים. הבשורה היא שסל הקניות השנה זול יותר מסל הקניות בשנה עברה. נמצא כי הרשתות הזולות ביותר הן רמי לוי ורשת You של מגה. 

רחלי בינדמן (כלכליסט): Wobi תאפשר לחוסכים לקבל מידע מלא על חסכונות הפנסיה שלהם. אתר האינטרנט השיק מערכת חינמית, שתספק לחוסכים מידע מלא על החסכונות הפנסיוניים שלהם. המידע מושג באמצעות התממשקות למסלקה הפנסיונית של משרד האוצר. הגישה לנתוני המסלקה הפנסיונית של משרד האוצר כרוכה בעלות. Wabi סופגת בשלב זה את העלויות, בלי לחייב את הלקוחות. האתר יספק גם מידע על דמי הניהול שמשלמים על חסכונות פנסיוניים ויציע להם הצעות להוזלתם.

אורי חודי (גלובס): הנתון המרתיח, שמסביר למה מחירי הדירות כל כך גבוהים כאן. אחד הנושאים הבוערים, המעכבים את התחלות הבנייה, הוא משך הזמן הממוצע של טיפול וועדות מחוזיות בתכניות בניה. על פי שנתון התכנון של משרד הפנים לשנת 2014, משך הזמן מגיע לשנים. בתל-אביב משך הזמן מקבלת התכנית ועד אישורה הוא שנתיים והוא הקצר ביותר. במחוז מרכז משך הזמן הוא הארוך ביותר והוא מגיע לחמש שנים. הממוצע הארצי הוא שלוש שנים וחודש. משך הזמן אינו כולל את תקופת הדיונים בוועדה המחוזית, העלולים להימשך חודשים ארוכים ולפעמים שנים. אחד הגורמים להמשכות הדיונים הוא העומס הרב על הוועדות.

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): דעה: האם החוסכים  המבוגרים לפנסיה עומדים להיחשף להפסדים? כמה שנים לאחר שהועלה הרעיון של חיסכון פנסיוני דיפרנציאלי לפי גיל מתכוונים במשרד האוצר לממש אותו בשנת 2016. הרעיון הוא שהחיסכון של חוסכים עד גיל 50 יהיה ברמת סכון גבוהה. גילאי 50-60 ברמת סיכון בינונית וגילאי 60 ומעלה ברמת סיכון בינונית-נמוכה. הבעיה היא שמימוש הרעיון בתקופה של ריבית נמוכה מביא דווקא את החוסכים גילאי 60 ומעלה לרמת סיכון גבוהה. החסכונות שלהם יופנו לאג"ח ממשלתי, שצפויים לגרום להפסדים כבדים ולהקטין את הפנסיה שלהם. המודל הדיפרנציאלי נכון, רק לטווח ארוך. לחוסכים המבוגרים לא יהיה טווח זמן ארוך. פתרון אפשרי לבעיה הוא המשך הנפקת אגרות החוב המיועדות עם תשואה מובטחת, רק לחוסכים מעל לגיל 60. אגרות חוב אלה מהוות היום כ-30% מהחיסכון הפנסיוני ומונפקות עבור כל החוסכים הפנסיוניים. 

רוני זינגר (כלכליסט): הקאמבק של החרדים: הכספים בידים של גפני. רגע לפני הפתיחה הרשמית של המו"מ הקואליציוני, הבטיח נתניהו את ראשות וועדת הכספים למשה גפני. למרות שגפני נחשב ליו"ר וועדה פחות סקטוריאלי מקודמו סלומינסקי, המשמעות היא הגדלת התקציבים לסקטור החרדי, כגון: העברות כספים לכוללים. כך למשל, בשנת 2010, כשגפני עמד בראש וועדת הכספים, הועברו במסגרת ההעברות התקציביות, כמיליארד שקלים לסקטור החרדי. 612.5 מיליון שקלים מתוכם, שיועדו למשרד החינוך, עברו במלואם למוסדות חינוך חרדי. בתקופת כהונתו של סלומינסקי, חלה הרעה משמעותית בהיקף ההעברות התקציביות למגזר החרדי.

בשורה אחת:
מדוע קופות החולים משווקות לכולנו ביטוח בריאות ציבורי, קונות לעובדים ביטוח פרטי? המימון ממיסי הבריאות של חברי הקופה.
קרנית פלוג: "האינפלציה תתחדש ברבעון השני. משבר הדיור יפתר רק באמצעות הגדלת ההיצע".
תקדים: ביטוח לאומי יכיר בזכות עובדות שלקחו חופשת לידה מקסימלית. כך פסק בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, שקיבל תביעה של עובדת.
כך תקראו את דוח החיסכון הפנסיוני השנתי שלכם. קבוצת קלי מסבירה לכם כיצד קוראים אותו .
שוד השטיפה הגדול: 150 שקל לשטיפת מכונית קטנה לפסח. 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio