רותי שרון - 29.05.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
29.05.2016


מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): למה עקרות הבית שוות פחות מגברים? הכתבה עוסקת בקיפוח בזכויות לקצבת זיקנה ובקצבאות אחרות של ביטוח לאומי. החלק האקטואלי מתיחס לדרישת ישראל ביתנו להעלות את קצבת הזיקנה לעולים. הטענה היא שבגלל שהותם הקצרה יחסית בארץ, אינם יכולים לצבור את הותק המקסימלי לקיצבת זיקנה ולכן קיצבתם נמוכה יותר. הכותבת מתמקדת באוכלוסיות שאינן עובדות: עקרות בית וגברים חרדים. היא טוענת שעקרות הבית מופלות לרעה. גברים חרדים משלמים תשלום מינימאלי לביטוח לאומי. עקרות בית מנועות מתשלום כזה. נגרם להן נזק גדול בגובה הקצבה וגם במקרה שהן צריכות לקבל קצבת נכות. בחישוב אקטוארי, היה עדיף לשלם תשלום מינימאלי כל חודש ולקבל זכויות מלאות. הבעיות הן שמדובר באוכלוסיה מוחלשת ושמספר עקרות הבית הצעירות גבוה, כך שעקרות הבית שאינן עובדות אינן צפויות להיעלם בעתיד הנראה לעין.

שלום רימון (Jokopost): היום שבו קרס שוק הדיור. הכותב מתאר תסריט דימיוני (או אולי לא לגמרי דימיוני) בו ריבית הפד בארה"ב עולה ב-2%. התוצאה בישראל היא קריסת שוק הדיור. בהתחלה בנק ישראל מנסה למנוע קריסה של שוק הדיור באמצעות ריבית שלילית ואז מתרסקים שערי המניות בבורסה. בנק ישראל נאלץ להעלות את הריבית לריבית גבוהה מריבית הפד בארה"ב ושוק הדיור קורס. 

רחלי בינדמן (כלכליסט): ככה לא בונים מגדל. הכתבה עוסקת בהידרדרותה של חברת הביטוח מגדל מאז נרכשה בשנת 2012 על ידי איש העסקים שלמה אליהו. מגדל היא חברת הביטוח הגדולה בישראל בתחום של חיסכון לטווח ארוך. אליהו בן ה-70 הגשים חלום אישי: להיות בעלים של חברת הביטוח בה עבד בתחילת דרכו כשליח, אבל מנית החברה ירדה ב-50% ב-12 החודשים האחרונים. מדד חברות הביטוח ירד ב-25% באותה תקופה. מגדל ממוקמת אחרונה בתשואות בביטוחי מנהלים משתתפים ברווחים וגם התשואות של קרן הפנסיה שלה מקפת נמוכות. מקפת סבלה מיציאת כספים נטו של 600 מיליון שקל למתחרות. הסיבה המרכזית לירידה במעמדה של מגדל היא הניהול של שלמה אליהו. אליהו אינו סומך על אף אחד, כולל בניו, שדירת הניהול עזבה והוא נכנס לעימותים עם הרגולטור.

אמיתי זיו (דה מרקר): Yes דרמה: ירידה חסרת תקדים במספר הלקוחות - "הפירטיות פוגעת בנו". חברת Yes דיווחה על ירידה חסרת תקדים של 6,000 לקוחות בבסיס מנוייה. לחברה יש כיום 629 אלף לקוחות. בהודעה לעיתונות הלין מנכ"ל החברה רון איילון על "הפירטיות הגואה ואפליות רגולטוריות הפוגעות בנו". הסיבות העיקריות לנטישת Yes הן שיפור השירות בהוט, שבכל רבעון קודם Yes הצליחה לגייס ממנה לקוחות, כניסת חברת סלקום לשוק ופיראטיות בשוק שירותי התוכן. הכנסות Yes דומות להכנסותיה ברבעון המקביל והסתכמו ב-439 מיליון שקל, אבל הרווח הנקי (לפני הוצאות מימון בעלי מניות) ירד ב-37%. 

משה שלו (Softnews): ציון שלילי לכלכלת השוק החופשי. בספר חדש מותחת הכלכלנית Rana Forohar ביקורת על כלכלת השוק החופשי. כותבת הספר היא גם סגנית עורך Time לכלכלה ועסקים. היא כתבה תזכיר מפורט עבור המועמדת לנשיאות הילרי קלינטון בו הצביעה על הטעויות הכלכליות שנעשו בארה"ב מאז 2008. בספר Makers and Takers היא נותנת ציון שלילי לצמיחה הכלכלית הנובעת מכלכלת השוק החופשי. בין היתר, היא מביאה מחקר של אוניברסיטת הארוורד על פיו רק 19% מהאמריקאים גילאי 19-28 מגדירים את עצמם כקפיטליסטים ורק 42% מתושבי ארה"ב מגדירים את עצמם כ"תומכים בשיטה הקימת". בין הטענות בספר: שכר העבודה הממוצע גדל ב-1.25 דולר לשעה במשך 50 שנה, עסקים קטנים סובלים ממחסור באשראי, חברות גדולות מתענינות יותר ברווחים לטווח קצר מאשר במחקר ובפיתוח ועובדים גילאי 25-35 מעריכים כי יצטרכו לפרוש לגמלאות בגיל הרבה יותר מאוחר מעמיתיהם לפני 20 שנה.

ישראל שמעוני (כלכליסט): חובות מתים: מתי הלוואות נפטר עוברות בירושה? בדרך כלל, יורשים אינם חייבים לשלם חובות נפטר הגבוהים מסכום הירושה. הכתבה עוסקת בתנאים בהם הם בכל זאת נדרשים לשלם חובות כאלה ובהיבטים נוספים של חובות נפטרים. בכתבה מופיעות הנחיות כיצד יש לנהוג על מנת להימנע מתשלומים כאלה. חשוב לבצע נוהל הזמנת נושים, הכולל הודעה בעיתונות על פטירה וקריאה לנושים לפנות למנהל העיזבון. היבט נוסף בכתבה הוא סדר עדיפויות גביית חובות הנפטר מתוך כספי ונכסי הירושה.

בשורה אחת:
המגמה התהפכה: מדד המחירים לצרכן עלה באפריל ב-0.4%. עליות במחירי ההלבשה, ההנעלה והתחבורה.
סקר: התלמידים נחושים יותר מהוריהם להשיג חמש יחידות במתמטיקה. 63% מההורים חושבים שילידהם מסוגלים לעשות זאת. רק 40% מעודדים אותם. 
ירידה חדה באבטלה: 4.9% באפריל לעומת 5.3% במרץ. גם בניכוי ההשפעות החיוביות של פסח על התעסוקה עדיין מדובר בירידה משמעותית.
בנק לאומי יקצץ 1,000 עובדים בחמש השנים הקרובות. יחס היעילות של הבנקים בישראל נחשב לנמוך מהמקובל בעולם.
מובילאיי: מכונית אוטונומית על הכביש בסביבות 2020.  חושפת שהיא מו"מ על שיתוף פעולה עם יצרניות רכב. 
 
רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio