רותי שרון - 29/06/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
29/06/14

 

תומר גנון (כלכליסט): וידויו של סוחר בבנק: כך עושים כסף על חשבון הלקוחת. חברת יוניטרוול הגישה תביעה על סך כ-47 מיליון שקלים נגד הבנק הבינלאומי. לטענת החברה, הבנק ביצע בחשבונה רכישות מט"ח לא חוקיות. לטובת החברה העיד סוחר בחדר עסקאות מט"ח, שעבד בבנק. השופטת אסרה את פרסום שמו על מנת שלא לפגוע בפרנסתו. היא נענתה לבקשת כלכליסט לפרסם את תוכן העדות בעילום שם. מהעדות עולה שהבנקים פועלים באופן לא חוקי על מנת להגדיל את הכנסותיהם מעסקאות מט"ח על חשבון פגיעה בלקוחות. בנוסף לניגוד אינטרסים מובנה, פקידים פועלים בשיטות לא חוקיות של הטעית הלקוחות. מידת המיומנות והידע של הלקוח משפיעים על השימוש בשיטות הטעיה.

עדי דברת-מזריץ (דה מרקר): משרד החקלאות: לייקר את מוצרי החלב שבפיקוח ב-3.6%. משרד החקלאות ממליץ לייקר את מחיר המטרה של החלב ב-6.8%. בפעם הקודמת עודכן מחיר זה בשנת 2012 בסמוך לבחירות. משמעות ההחלטה היא ייקור מחירי מוצרי החלב שבפיקוח ב-3.6%.  ייתכן שמשרד האוצר לא יאשר את ייקור מוצרי החלב שבפיקוח, משום שההערכה היא שהציבור אינו יכול לעמוד בהתייקרות כזו. אם ההתייקרות במוצרים שבפיקוח לא תאושר, יתייקרו המוצרים שאינם בפיקוח בשיעור גבוה מהמתוכנן. 

כלכליסט: עצה מחבר: מה ממליצים יועצים פיננסיים לאנשים הקרובים אליהם. העצות של יועצים פיננסיים לאנשים הקרובים אליהם שונות מהעצות, שהם נותנים לאנשים אחרים. המאמר עוסק ביועצים בשוק האמריקאי ולא בישראל. בין העצות הלא-שגרתיות: התאמנו בלחיות ממשכורת אחת וחסכו את השנייה, מזגו בהדרגה חשבונות בנקים לחשבון משותף, הזמן להסכם כספי של פוסט נישואים הוא מיד אחרי הנישואים ולא כשרבים וודאו שגם בן הזוג חוסך לפנסיה. 

דפנה מאור (דה מרקר) : אדמה יקרה שלי: למה מחירי הדירות בישראל גבוהים כל כך? מחירי הדירות בישראל יקרים. הפער בין היכולות לקנות דירה לבין המחירים הולך וגדל. בשנת 2013 נדרשו 137 משכורות חודשיות על מנת לקנות דירה בישראל. ב-2012 נדרשו 132 משכורות חודשיות ובשנת 2011 נדרשו 131 משכורות. בשנת 2008 נדרשו 103 משכורות חודשיות ובשנת 1976 רק 54.  המאמר הוא חלק מסדרת מאמרים המנתחים מדוע המחירים יקרים. המאמר הזה עוסק במחיר הקרקע המהווה יותר מ-30% ממחיר דירה בישראל. בעיה המשפיעה על מחיר הקרקע היא הצורך בתכנון. גורמי התכנון צריכים לווסת בין הצורך להתאים תשתיות בשכונות ישנות, הצורך בהקמת תשתיות באזורי מגורים חדשים והרצון של היזמים להרוויח.

תומר ורון (כלכליסט): המשכנתא של השכן בדרך אל תיק הפנסיה שלך. וועדה בין-משרדית אמורה לפרסם דוח ביניים בנושא מודל איגוח. בוועדה נציגים של משרד המשפטים, הרשות לניירות ערך בנק ישראל ואגף שוק ההון במשרד האוצר. אחת ההמלצות היא לאפשר לבנקים איגוח של המשכנתאות של לקוחותיהם. הגוופים המוסדיים יהיו הקונים של האגחים החדשים כחלק מההשקעות של כספי החוסכים הפנסיוניים. איגוח כזה היה אחד הגורמים למשבר הסאבפריים בארצות הברית. הטענה היא שבישראל הפיקו לקחים ממה שקרה בארצות הברית ויחייבו את הבנקים להקים חברת בת ייעודית, שתנפיק  את אגרות החוב החדשות.

מורן זליקוביץ (Ynet): מחקר: איך סטודנטים בוחרים מקצוע? לפי הסטראוטיפ. מחקר חדש של פרופ' איתמר גתי וראומה גדסי מהאוניברסיטה העברית, מראה כי סטודנטים בוחרים מקצוע לפי סטראוטיפ מקובל. נשים בוחרות מקצוע נשי, כגון: הוראה, עבודה סוציאלית ומשאבי אנוש. גברים נוטים לבחור מקצוע גברי, למשל: הנדסה, מנהל עסקים ומדעי הטבע. 300 הנבדקים בניסוי, נשאלו גם לגבי העדופותיהם לתעסוקה עתידית, המקצועות שהעלו מגוונים יותר וכוללים גם מקצועות שאינם תואמים את הסטראוטיפ המיני. אחת ההשלכות של בחירת מקצוע לימוד על פי סטראוטיפ מיני, היא החלפת מקצוע לימוד לאחר שנה או יותר של לימודים. החלפת מקצוע לימוד עלולה לגרום לאובדן זמן וכסף.

בשורה אחת:
הממשלה אישרה פה אחד: פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה מקבלן. החוק יעבור לאישור הכנסת.
הגיק שרוצה לחסל את הבנקים. ויטלי בוטרין מתכנן מערכת פיננסית ללא צורך במתווכים.
הקשר בין משכנתה לארנונה. פסיקה תקדימת של בית המשפט עלולה להרע את תנאי המשכנתאות. 
הוט נקנסה ב-1.3 מיליון שקל על זמני המתנה.
והצנע לכת//  העשירים שמעדיפים לנהל חיים פשוטים. לא כל המיליארדרים מבזבזים כספם על יאכות ואחוזות יוקרה.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio