רותי שרון - 29/06/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2015 >> 06/15 >> 29/06/15

חדשות כלכלת המשפחה
29/06/15


אריק מירובסקי (דה-מרקר): האם כדאי למהר לרכוש דירה להשכרה או שזה דווקא הזמן למכור אותה? הכתבה עוסקת בשינויים בחוקי המס אותם מתכוון ליישם שר האוצר, משה כחלון. על מנת להחליט מה כדאי לעשות, חייבים ללמוד את השינויים המוצעים ואת מועד תחולתם. הכתבה מנסה לענות על שאלות ביחס למהות השינויים בחוקי המס. חשוב להבין שהשינויים בחוק מתייחסים לרוכשי דירות להשקעה, אבל גם למשפרי דירות ולמקבלי דירות בירושה. רק העלאת המס הרכישה, החל מה-1 ביולי,  היא צעד שייושם בקרוב. יתר מרכיבי החקיקה הנוגעים למיסוי, צפויים להיכנס לתוקף החל ממועד לא ידוע, שלהערכת הכתב יהיה בעוד שנה או יותר. 

שיזף רפאלי (כלכליסט): איך עושים כלכלה התנהגותית? המאמר דן בהחלפת תפיסה כלכלית שבמרכזה אדם רציונלי. כלכלנים התנהגותיים, בראשם ישראלים כמו דן אריאלי ואורי גניזי, הראו שמודל האדם הכלכלי המקבל החלטות רציונליות שגוי. התפיסה של האדם הכלכלי האנושי, קיבלה תנופה כשפרופ' דני כהנמן, שביחד עם פרופ' עמוס טברסקי, הניח את היסודות של תפיסה זו, זכה בפרס נובל לכלכלה. המאמר מתמקד בפרופ' ריצ'ארד תאלר מאוניברסיטת שיקגו. תאלר, מתלמידיהם של כהנמן וטברסקי,  פירסם ספר חדש המסכם 40 שנות עיסוק בתחום. הספר הנקרא: Misbehaving: The making of Behavioral Economics , הפך לרב מכר.  


קרן צוריאל-הררי (כלכליסט): הצעה לאי-סדר. ישנן טענות רבות נגד "בלגניסטים". "בלגניסטים" הם אנשים שסביבת העבודה וסביבת החיים שלהם אינה מסודרת. מחקרים חדשים מראים שהם יצירתיים יותר יזמיים יותר, משתכרים יותר ואף הורים טובים יותר. שולחנות מבולגנים מעידים על יכולת פישוט. אמנים רבים זקוקים לבלגן על מנת לבטא יצירתיות. נמצא מתאם בין בלגן וחשיבה מחוץ לקופסה. בסדרת מחקרים פוליטיים-פסיכולוגיים שערך פרופ' ג'ון ג'וסט מאוניבסיטת NYU, על עשרות אלפי נבדקים, נמצא מתאם בין ליברליזם ובלגן.  נמצא מתאם גם בין ליברליזם וחדשנות, יצירתיות, סקרנות, סובלנות ומרדנות. מחקר אחר מצא קשר בין הורות טובה לבלגניזם, משום  "שילדים צריכים חופש יותר מגבולות ברורים".

יואב פרידמן וסיגל ריבון (בנק ישראל): מאיפה הכסף? רכישת דירות ומימונן באמצעות ניתוח סקר הוצאות משקי הבית 2004-2011. במחקר זה של אנשי יחידת המחקר בבנק ישראל, נותחו מקורות המימון של דירות בשנים 2004-2011, על בסיס סקר הוצאות משקי הבית של הלמ"ס. בשנים אלה עלו מחירי הדירות בכ-60%. למרות העליה החדה של גובה המשכנתאות, שיעור ההחזר החודשי מתוך ההכנסה של משקי הבית לא עלה. החוקרים מסבירים זאת בתשלום המשכנתה במשך מספר שנים גדול יותר, בעליית היקף הנכסים הפיננסיים של הציבור ובירידה בשיעור הריבית על ההלוואות.

נמרוד צוק (כלכליסט): רואים שקוף. האתר החדש CrystalKnows שובר את שיאי הריגול ברשת. אתם מקלידים לתוכו שם של אדם ומקבלים דוח אישיותי מפורט, כולל המלצות מעשיות להתנהגות במחיצתו, כיצד למכור לו ובאיזה אופן להתכתב איתו. דרו אגוסטינו, היזם בן ה-26 של האתר, טוען שכל המידע בו משתמשת התוכנה הוא מידע ציבורי ברשת. התוכנה אינה חודרת למידע פרטי, כגון: הודעות דוא"ל. הדעות בקרב המומחים ביחס לתוכנה חלוקות. יש המתלהבים ממנה ויש הפוסלים אותה. רוצים להתנסות? כתובת האתר היא: CrystalKnows.com.

שי סלינס וליטל סמט (כלכליסט): "יוון? זו רק תחילת הבעיות  המסוכנות שיש בגוש היורו". כך טוען מוחמד אל-עריאן, גורו ההשקעות של אליאנץ. אל-עריאן טוען שמלבד היותה המדינה הראשונה העוזבת את גוש היורו, יוון בסכנה להפוך למדינה כושלת שתייצג איום רב ממדי על שאר אירופה. איומים נוספים הם המעורבות הצבאית הרוסית באוקראינה והתחזקות מפלגות פופוליסטיות.השבוע הקרוב צפוי להיות השבוע הדרמטי ביותר בתולדות גוש היורו. ב-30 ביוני תסתיים תכנית החילוץ של יוון. מומחים צופים חזרה של יוון למטבע הדרכמה, אם הבנק המרכזי של אירופה "יתקפל", הוא צפוי ללחצים דומים ממדינות כמו: איטליה, צרפת, ספרד ופורטוגל, שירצו להפסיק את תוכניות הצנע שלהן. השפעת המשבר צפויה להיות מורגשת בעיקר בשוק המט"ח ובשוק האג"ח.


בשורה אחת:
"העשירונים הנמוכים אינם נהנים מהטבות מס לפנסיה". 66% מהטבות המס מגיעות לשני העשירונים העליונים. אלו הם ממצאים ממחקר של כלכניות מכון ון-ליר.
הממשלה אישרה את עקיפת גילה בעניין הגז. השר היחיד שהתנגד היה אבי גבאי .
כשהיזמים יקבלו תלושים דיגיטליים מהמדינה. עתידנות וכלכלה, על פי מודל הדמוקרטיה הכלכלית של שוקרט.
הזיגזג של הנהלת מגה: רוצה לפטר כעת מעל ל-1,000 עובדים.
היערכות מקדימה לקראת הפקת השטר החדש בערך 200 ש"ח. השני בסדרת השטרות החדשה.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio