רותי שרון - 29.10.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
29.10.2017


רחלי בינדמן (כלכליסט): בלוף הביטוחים הסיעודיים: הפצצה שתשפיע על מיליון עובדים לפחות. שר האוצר יידרש להכריע בקרוב בנושא בעל השלכות דרמטיות על כל משק בית בישראל. מדובר בנושא של ביטול הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים. הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים זולים בעשרות אחוזים מהביטוחים הסיעודיים הפרטיים. ביטוחים סיעודיים קבוצתיים ניתנים לקבוצות עובדים גדולות בהנחה שהצעירים יכסו את ההוצאות של המבוגרים ההופכים להיות סיעודיים. כמיליון עובדים מבוטחים בביטוחים אלה. הבעיה היא שהם ביטוחים לחמש שנים בלבד. הממונים על הביטוח מבינים כבר שנים שהביטוח הסיעודי הקבוצתי הוא בעייתי. הבעיה מחריפה עם השנים בגלל עליית תוחלת החיים. הממונה על הביטוח ושוק ההון, דורית סלינגר, מתכוונת לבטל את הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים החל מה-1 בינואר 2018. שר האוצר, משה כחלון, הוא זה שיקבל את ההחלטה הקשה והלא פופולרית, שבכל תסריט אפשרי תעלה הרבה כסף. ביטול הביטוחים הסיעודיים יחיב את המבוטחים לבטח את עצמם בביטוחים קבוצתיים חדשים ויקרים יותר' שסלינגר דורשת מחברות הביטוח להציע. ביטוחים אלה יהיו לכל החיים. אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות, מתנגד להפסקת מתן הצ'ופר שניתן לוועדים הגדולים ומאים להשבית את המשק. אם כחלון ימשיך בביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים, בנוסף לעלות שלהם למשק, הוא יאלץ לפעול גם בניגוד לדוח מבקר המדינה, שדרש לבטל אותם.

כלכליסט: בנק אוף אמריקה: שליש מהאנשים ינתקו קשר,עם חבר בשל חוב של 100 דולר או פחות. עניינים כספיים עלולים לפגוע בקשרי חברות, כך עולה מסקר מקיף שערך בנק אוף אמריקה. אחוז גבוה מהנשאלים בסקר ינתקו קשרי חברות בגלל חוב שלא הוחזר. חלק גדול מהם ינתקו את הקשר בגלל חוב בסכומים נמוכים יחסית. 10% יעשו זאת בגלל חוב של עד 10 דולר. שליש בגלל חוב של עד 100 דולר ו-36% בשל חוב של 100-500 דולר. ניקול לפין, כתבת הפיננסים של ניו יורק טיימס, אומרת שברוב המקרים החבר פשוט שכח. אם מבקשים ממנו להחזיר את החוב, הוא יחזיר אותו. אנשים מרגישים לא בנוח לבקש החזר חוב והתוצאה היא ניתוק הקשר. 

אסא ששון (דה מרקר): "אם חלילה שברת את הרגל ולא תוכל לחזור לעבודה": שיחות הטלפון שיעלו לכם בביטוח מיותר. הכתבה עוסקת בביטוח תאונות אישיות. ביטוח תאונות אישיות נועד לכסות את המבוטח במקרה של מוות, נכות או אובדו כושר עבודה. עקב תאונה. חברות הביטוח משווקות את הביטוח הזה באגרסיביות. הכנסות חברות הביטוח ממנו הן במגמת עליה. בשנת 2013 הגיעו הכנסות חברות הביטוח מפרמיות בביטוח זה לסך של 811 מיליון שקל. בשנת 2016 הן הגיעו ל-6.6 מיליארד שקל. גם שיעורן מסך ביטוחי הבריאות הוא במגמת גידול: מ-16.9% בשנת 2013 ל-21.2% בשנת 2016. ביטוח תאונות אישיות מאופין בשיעור החזר נמוך ובפוליסות לא אחידות ולכן הוא אטרקטיבי עבור חברות הביטוח וסוכני הביטוח.

טלי חירותי-סובר (דה מרקר): על אף ממדי העוני עלייה של יותר מ-50% בשיעור החוסכים במגזר החרדי. סקר חדש של המכון החרדי למחקרי מדיניות מעלה כי שיעור החוסכים בחסרה החרדית עלה מ-20% ב-2011 ל-32% בשנת 2016. שיעור החוסכים בחברה היהודית הלא חרדית עלה בשיעור מתון יותר: מ-31% ל-38%. העליה בחברה הערבית קטנה יותר מ-14% ל-16%.הסקר הוכן על ידי ניצה (קלינר) קסיר המשנה ליו"ר המכון ועל ידי ד"ר דימיטרי רומנוב. במקביל חלה ירידה בשיעור המתקשים  לכסות את הוצאותיהם מ-37% מהחרדים בשנת 2011 ל-30% מהחרדים בשנת 2016. גם אצל יהודים לא חרדים חלה ירידה מ-31% ל-24%. במגזר הערבי חלה עליה בשיעור המתתקשים לכסות את הוצאותיהם מ-36% לכ-41%. העליה בשיעור החוסכים והירידה בשיעור המתקשים בעמידה בהוצאותיהם במגזר החרדי חלו על אף ממדי העוני הגבוהים שממשיכים להיות 53%. החוקדים מסבירים את הממצאים של עליה בחיסכון למרות העוני בגורמים ייחודיים למגזר החרדי: בחירה מודעת באורח חיים סגפני, תרומות מצרכים עזרה הדדית, סל צריכה מוזל ועזרה למעוטי יכולת.

מירב קריסטל (Ynet): קנס המיליונים לתנובה: מי יפוצה ומתי? הכתבה היא אוסף שאלות ותשובות בהקשר של הקנס בסך 25 מיליון שקל שהוטל על חברת תנובה בגין "התערבות אסורה במחיר הסופי לצרכן".  הקנס נקבע בהסכם פשרה עם הרשות להגבלים עסקיים. ציבור הקונים יפוצה בכ-25 שקל לצרכן. והצרכנים צפויים לקבל את הפיצוי בינואר 2018 באמצעות חברות כרטיסי האשראי. יקבלו את הפיצוי רק צרכנים שקנו מוצרי תנובה בתקופה המזכה ברשתות שופרסל ומגה באמצעות כרטיס אשראי. שופרסל ומגה שהיו שותפות להסכם תיאום המחירים, שכפתה עליהן תנובה, לא ייקנסו.

נדב גולדשמידט (Jokopost): שלושים הוא ה-20 החדש. במהלך חיינו הבוגרים אנחנו עוברים חמישה שלבי התבגרות: סיום לימודים, עזיבת בית ההורים, הגעה לעצמאות כלכלית, מציאת בן בת זוג והקמת משפחה. בשנות ה-60 וה-70 של המאה הקדומת 70% מהנשים והגברים עברו את חמשת השלבים עד גיל 30. בשנת 2010 רק 15% מהנשים והגברים עברו את חמשת השלבים עד גיל 30. היום הצעירים עוזבים את בית ההורים בגיל הרבה יותר מאוחר. לשינוי הזה יש משמעויות כלכליות וחברתיות. הכותב מצין שלושה גורמים שהביאו לשינוי: מעבר לכלכלת ידע ושירות מכלכלת תעשייה - גורם לצעירים ללמוד יותר שנים, מעמד האישה - רוב הנשים בשנות ה-60 וה-70 סיימו לימודים והתחתנו. היום נשים מפתחות קריירה והגדלת מגוון האפשרויות, המקשה על הצעירים בהתמקדות בלימודים ובעבודה. 

בשורה אחת:
"נתיבי ישראל הזניחה בצורה קשה את הטיפול בכבישים" מבקר המדינה מגלה ליקויים רבים בתחום התחזוקה באופן המסכן את בטיחותם של הנהגים, הנוסעים והולכי הרגל.
המורשת של נשיאת בית המשפט העליון: "חיה ותן לחיות". באחד מפסקי הדין האחרונים שלה השופטת מרים נאור אליה הצטרפו עוד ארבעה משבעת השופטים התירה פתיחת עסקים בשבת בתל אביב.
"גם לחזירות יש גבול". כך אישרו שופטים עשרות מיליוני שקלים לעורכי הדין המפרקים. חלק מעורכי הדין המפרקים חברות דורשים ולפעמים מקבלים תשלום מופרז.
דעה: בנק ישראל לא נוקף אצבע לנוכח הפעילות הספקולטיבית בשוק המט"ח. לדעת הכותב, העיתוי של המסחר במט"ח מעיד על פיעלות ספוקלטיבית.
העיר שתשלם לכם כדי שתעברו לגור בה. ראש עיריית קנדלה שבצפון איטליה מצא דרך מקורית להתמודדות עם עזיבת תושבים: הוא מוכן לשלם עד 2,000 יורו למשפחה שתעבור לגור בה.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio