רותי שרון - 30.04.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
30.04.2017


אסא ששון (דה-מרקר): התשואה החשובה שפיספסתם בדו"ח השנתי של קרן הפנסיה. חוסכים בקרן פנסיה מתענינים בנתתנים כמו תשואה ודמי ניהול. מרבית החוסכים אינם בוחנים נתון חשוב אחר: תשואה דמוגרפית. תשואה דמוגרפית  הוא נתון המנסה לכמת את הערבות ההדדית בין חברי הקרן, כלומר את העלות המשוערת של תביעות הקשורות בערבות הדדית כגון: תביעות בגין אובדן כושר עבודה או פטירה. אם העלות נמוכה מהעלות המשוערת, עודפי הכסף מחולקים בין עמיתי קרן הפנסיה אבל אם העלות גבוהה מהעלות המשוערת ההפרש יופחת מתשואת העמיתים. חוסכים פנסיוניים הבוחרים קרן פנסיה צריכים לבחון  גורמים העשויים להשפיע על התשואה הדמוגרפית. למשל גודל קרן הפנסיה. בקרן פנסיה גדולה הסיכון קטן יותר משום שההערכה האקטוארית של התשואה הדמוגרפית מדויקת יותר. גיל ממוצע גבוה של העמיתים בקרן מגדיל את הסיכון ומדיניות חיתום מתירנית העלולה להגדיל את שכיחות המקרים הביטוחיים.

אביב גוטר (כלכליסט): התחרות בשוק התקשורת פורחת, הצרכן יקווה שהחברות ישרדו. הכתבה מתארת את המצב הנוכחי בשוק התקשורת בעקבות מהלכים שנעשו לאחרונה וצפויים להגביר את התחרות בשוק זה. המהלכים כוללים הוזלה במיסוי על מכישירים סלולאריים, שחברת סלקום ובעקבותיה חברות אחרות, גלגלו אותה לצרכן באמצעות הוזלת המחיר לצרכן. כניסת סלקום וטריפל סי לתחום הטלוויזיה, הוספת מפעיל סלולרי שישי (חברת אקספון) ואישור תשתיות סלולאריות משותפות לסלקום, גולן טלקום ואקספון. לטווח קצר הגדלת התחרות היא לטובת הצרכן. לטווח ארוך השאלה היא: האם החברות ישרדו?  מסתמנת מגמה עתידית של הצעת שירותי טריפל על ידי חברות נוספות להוט. בשוק עם שירותי טריפל יתקשו חברות קטנות לשרוד. 

הילה ציאון (וואלה): הטרנד הלוהט בדירות על הנייר: שלמו 20% עכשיו והיתרה בסוף. סיור במשרדי המכירות של חברות הבנייה מגלה כי מבצעי ההנחות כמעט נעלמו ובמקומם יש מבצעי מימון. המגמה החדשה התחילה בהקשר של דיור לזוגות צעירים אבל הורחבה בהדרגה לכל פלחי השוק. היא שכיחה במיוחד עבור משפרי דיור. לדברי רוני כהן, מנכ"ל חברת אלדר שיווק נדל"ן, מרבית הדירות המשווקות הן דירות "על הנייר" נתוני החברה מצביעים על כך שב-70% מהפרויקטים המוצעים על ידי החברה יש מבצעי מימון. מבצעי המימון פותרים בעיה לרוכשי הדירות, שלחלק גדול מהם חסר כסף למימון הדירה.

איתי רושקביץ (גלובס): מדוע "יום שני השחור" עלול לחזור על עצמו - וכיצד תתגוננו? 19 באוקטובר 1987 מכונה "יום שני השחור". זהו היום בו הייתה הנפילה הגדולה ביותר בהיסטוריה של מדד דאו-ג'ונס. באותו יום צנח הדאו-ג'ונס ב-22%. ניתוחים של הסיבה לנפילה מצביעים על אסטרטגית "ביטוח תיקים" בה עשו שימוש מוסדות פיננסיים רבים. האסטרטגיה היא אסטרטגיה הגיונית למשקיע בודד, אבל כאשר חלק גדול מהשוק משתמש בה ומוכר בבת אחת ניירות ערך נוצרה מפולת ופניקה, שהביאה למכירות נוספות של ניירות ערך. לדעת הכותב, חלק גדול מההשקעות בשוק ההון עברו בהדרגה מהשקעות אקטיביות להשקעות פסיביות מבוססות מדדים. כ-25% מההשקעות בשוק ההון בעולם הן פסיביות. המגמה היא של גידול בשיעור ההשקעות הפסיביות. מצב זה דומה למצב שהיה ב"יום שני השחור" במובן של אחידות פעולה של משקיעים ולכן עלול להביא לנפילות קשות בערכם של ניירות ערך בשוק. 

ד"ר אדם רויטר (Ynet): כלכלת ישראל צמחה ב-62% משנת 2000 לקראת יום העצמאות מציג כותב המאמר נתונים חיוביים על כלכלת מדינת ישראל. מאז שנת 2000 צמחה כלכלת ישראל כמעט פי 2 מממוצע הצמיחה של כלכלות מדינות ה-OECD. כלכלת ישראל צמחה ב-62% והממוצע של צמיחת כלכלות מדינות ה-OECD היה 32%. נתונים חיוביים בולטים נוספים המוצגים במאמר: יתרות מט"ח בהיקף של יותר מ-100 מיליארד דולר, אחוז אבטלה נמוך של 4.3%, עליה בשיעור הגברים החרדים העובדים מ-32% לפני עשור לכ-50% היום. ישראל נמצאת במקום ה-19 בעולם במדד הפיתוח האנושי של האו"ם. המדד מתיחס לתוחלת החיים, איכות הבריאות, רמת החינוך והידע והשמירה על רמת חיים סבירה.

דיאנה בחור ניר (כלכליסט): המיליונרים הבידואים יוצאים לקרב. הכתבה עוסקת בבעיות  הכלכליות של המגזר הבידואי בדרום ובניסיונות של בעלי עסקים בידואים לנסות לקדם את הישובים מבחינה כלכלית. 32 אנשי עסקים בידואים חברים בפורום "אפאק" (אופק). סף הכניסה לקבוצה זו הוא מחזור עסקים שנתי של לפחות 10 מיליון שקל. רוב חברי הפורום הם דור ראשון לעסקים בעלי נדל"ן, קבלנים בתחומי בניין, מיחזור ותשתיות ובעלי חברות הסעות והובלות. הבעיות איתן הם מנסים להתמודד הן: פערים כלכליים, הזנחה של הרשויות, פשע, אלימות, דעות קדומות ופוליגמיה. מחסומים עיקריים להתמודדות הם: .חוסר נכונות של בנקים ורשויות לתת כספים למימון, סוגיות של בעלות על הקרקע, חינוך אנשים ללמוד ולשנות ואי הסכמה בין חברי הפורום.

בשורה אחת:
איך להצליח בעסקה הגדולה של החיים ועוד 19 עצות כלכליות - פרויקט מיוחד הדן בהחלטות כלכליות מרכזיות כגון: נדל"ן, חיסכון, מימון, בריאות ותקשורת.
אז מה אתה עושה אחרי העבודה? באופן עצמאי או בעזרת איש מקצוע -הבחירה בגוף שינהל את החיסכון הפנסיוני היא קריטית במיוחד.
אתר כל זכות: זכויות והטבות למשפחות חללי פעולות איבה
תעצרו את העיר אני רוצה לחזור לישון: איך מתאימים את החיים לשעון הביולוגי - עיירת המרחץ הגרמנית באד קיסינגן החליטה להיות "כרונוסיטי".
איך תדעו מה המחיר הנכון למוצר שלכם? מערכת Bizportal נותנת טיפים לעסקים קטנים ולעצמאים.
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio