רותי שרון - 30.07.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
30.07.2017


מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): הקרב על הפנסיה של אנשי הקבע: האם היא תרד מ-19 אלף ל-12 אלף שקל? הרמטכ"ל גדי אייזנקוט הבטיח להוריד את הפנסיה הממוצעת של אנשי צבא קבע מ-19 אלף שקל היום ל-12 אלף שקל בשנת 2024.  מירב ארלוזורוב מעריכה שהצבא לא יעמוד ביעד הזה. הכתבה סוקרת צעדים שתכליתם צמצום הפנסיות התקציביות המופרזות של משרתי הקבע, שמקבלים אותן החל מתחילת או אמצע שנות החמישים של חייהם.בין הצעדים המוזכרים מעבר מפנסיה תקציבית לפנסיה צוברת, ביטול 6% פנסיה המתווספים אוטומטית בגין השירות בצבא הסדיר ושחרור מספר גדול של משרתי קבע בגיל מוקדם בו יקבלו מענקי פרישה ולא פנסיה. שני צעדים לא סבירים המנפחים את הפנסיות של משרתי הקבע לא בוטלו. הראשון הוא "הגדלות רמטכ"ל", המאפשרות לרמטכ"ל להגדיל את אחוזי הפנסיה לפורשים מעל לגיל 40.."הגדלות רמטכ"ל" מנפחות את הפנסיה בכ-9.5%. הצעד השני והאבסורדי הוא הצמדת הפנסיה הצוברת של משרתי קבע לפנסיה התקציבית של משרתי קבע ותיקים יותר. 

אלי ציפורי (גלובס): דעה: כך מעלה הלמ"ס את מחירי הדירות. הכתבה עוסקת בשינוי המגמה בשוק הדיור. לדעת הכותב, הולכים ומתרבים הסימנים לכך שמחירי הדיור מתיצבים או אפילו נמצאים בירידה. ציפורי מצטט את נתוני מדד מחירי הדיור של הלמ"ס, המצביעים על קיפאון במחירים. הוא מצטט את דברי נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, על פיהם מחירי הדירות התיצבו אבל היא מדגישה את ההבדל בין תל אביב והמרכז לבין שאר איזורי הארץ: בתל אביב ובמרכז עדיין עולים המחירים. הוא מציג גם סקירה של מחלקת המחוקר של הבנק הבינלאומי הראשון, המצביעה על התיצבות ואפילו על ירידה במחירי הדיור. מה שמיחד את המאמר של ציפורי בהשוואה למאמרים אחרים העוסקים בשוק הדיור היא הטענה, שמדד מחירי הדיור של הלמ"ס אינו נכון והוא מטה את המחירים כלפי מעלה. לדבריו, המדד נותן משקל גבוה מדי למחירי דירות בתל אביב משקל נפת תל אביב במדד הוא 21.4% בעוד מספר הדירות בתל אביב הוא כ-10% ממספר הדירות בארץ. 

דה מרקר: "הרווארד ביזנס רוויו": מנכ"לים צריכים לקרוא יותר ספרי מדע בידיוני. במאמר שפירסם ב"הארוורד ביזנס רוויו" טוען הסופר ויועץ ההשקעות אליוט פפר, שמנהלים צריכים לקרוא יותר ספרי מדע בידיוני ופחות דוחות. התועלת של ספרי מדע בידיוני היא בכך שהם מאלצים את הקורא לבחון מחדש את ההנחות שלו. בחינה כזו הכרחית כאשר נדרשים פתרונות בדרכים יצירתיות. פפר טוען שמדע בידיוני, כמו נסיעות לחו"ל וכמו מדיטציה, יוצר מרחב המאפשר הטלת ספק בהנחות שלנו. מסיבה זו חברות כמו גוגל, מיקרוסופט ואפל גייסו לשורותיהן סופרי מדע בידיוני כיועצים.

שחר סמוחה (גלובס): המסתננים החדשים: 20 אלף גיאורגים ואוקראינים בציפו את ישראל
אריתראים? סודנים? רוב המהגרים החדשים הם ממזרח אירופה. מדובר בעיקר בגיאורגים ובאוקראינים. מספר הבקשות שלהם למקלט בארץ גדל מדי שנה. כל הבקשות נדחות אבל גיאורגים ואוקראינים רבים נשארים בארץ באופן לא חוקי וממשיכים לעבוד. העליה במספרם נובעת מהסכמים שנחתמו בין מדינת ישראל לבין גיאורגיה בשנת 2014 ובין ישראל לאוקראינה בשנת 2011. ההסכמים פטרו את אזרחי מדינות אלה מהצורך להגיש בקשה לאשרת תייר. ההנחה הייתה שבקשות מקלט של אזרחי אותן מדינות יידחו משום שהן מדינות דמוקרטיות ולכן אין סכנה של הגירה. במציאות הם נשארים בארץ גם ללא בקשה למקלט או לאחר דחיית בקשה למקלט. 

ד"ר אבי ביצור (דה מרקר): דעה: הבנקים מתייעלים, הלקוחות מטורטרים. המערכת הבנקאית בישראל יעילה פחות ממערכות בנקאיות במדינות מפותחות. ההתייעלות כרוכה בסגירת סניפים ובאיחוד סניפים. ד"ר אבי ביצור חושב שאת מחיר ההתייעלות משלמים הלקוחות המטורטרים. משלמים את המחיר בעיקר הלקוחות הקשישים. ביצור מביא דוגמה קפקאית מניסיונו האישי. כשרצה לסגור חשבון בבנק אוצר החייל, התברר לו שהחשבון עבר לסניף אחר. כשהגיע לסניף האחר, התברר לו שזה סניף עסקי ועל מנת למשוך כסף דרשו ממנו להוציא כרטיס אשראי. כשסירב, שלחו אותו לפדות את כספו בסניף של בנק פועלי אגודת ישראל או בסניף של בנק איגוד. הוא נאלץ להגיע לסניף של בנק פועלי אגודת ישראל.תהליך.שחרור הכסף לקח כשעה משום שהבנק היה זקוק לאישור של בנק אוצר החייל באמצעות דוא"ל.

ענת ברזילי (כלכליסט): כסף הצבע: מודל כלכלי חדשני לגיוס כספים. הכתבה עוסקת בעמותת בר קיימא בירושלים. עמותה זו מנסה ליצר מודל כלכלי חדשני המאפשר לאמנים גיוס כספים. ההנחה הבסיסית היא שהמודלים הכלכליים הרגילים אינם תקפים לאמנות. אמנות מעצם טיבה היא תחום נתמך. שלב מקדים הכרחי בה הוא הערכת הפוטנציאל לפני התחלת גיוס כספים. תחת העמותה פועל בנקיימא שבו יש עובד אחד שהוא Bot של Google, שמאפשר טיפול קל, נוח ומהיר בכל ההיבטים הביורוקרטיים וההיבטים של התנהלות כלכלית בתחום האמנות, למשל: ניהול תקציב, גיוס תרומות וגיוס חסויות. המודל עובד בהצלחה בשטח. בשנת 2016 היה המחזור הכספי שלה 3.2 מיליון שקל לעומת 1.9 מיליון בשנת 2015. פועלים תחתיו עשרות פרויקטים של יוזמות בתחום האמנות והתרבות. עבודת הדוקטורט של ד"ר אוהד שם טוב, מרצה באוניברסיטת ניו יורק בבינגהמטון עוסקת בארגונים מסוג זה. לדעתו העמותה הירושלמית פיתחה שיטה יעילה והיא החדשנית והיצירתית מכל האירגונים מסוג זה שהוא בדק.

בשורה אחת:
מדד המחירים ליוני צנח במפתיע ב 0.7%. קצב האינפלציה ב-12 חודשים חזר להיות שלילי ועומד על מינוס 0.2% .
היסטוריה: ג'ף בזוס הפך לאיש העשיר בעולם ודחק מהצמרת את ביל גייטס, שהיה העשיר בעולם ב-18 מתוך 23 השנים האחרונות.
דו"ח פייסבוק: ממוקדים בכמות לא באיכות. פייסבוק הביסה את תחזיות האנליסטים אבל מתמקדת בהגדלת מספר המשתמשים במדינות המתפתחות ולא בהגדלת ההכנסות מאותם משתמשים.
רוצים לחיות עוד 7 שנים? זה מה שאתם צריכים לעשות. גורמי סיכון ידועים מקצרים את החיים ופוגעים באיכות שלהם. ההשפעה שלהם אינה אחידה: יש הגורמים לקיצור תוחלת החיים ויש הגורמים לחיים עם מחלות.
רוצים להשקיע בבורסה? חמישה כללים בדרך לבורסה. הנחות היסוד הן, שבהשקעה בבורסה יש סיכון ורוב המשקיעים הם שונאי סיכון. 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio