רותי שרון - 30/08/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
30/08/15


מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): בחורה נקים את הבריכה הבידואית הראשונה. הכתבה מתארת את המקרה יוצא הדופן של העיירה הבידואית חורה, שבה 18 אלף תושבים. במגזר הבידואי בדרום חיים כ-200 אלף תושבים. הם חיים בישובים מוזנחים. אין אף בריכת שחייה במגזר הבידואי. התוצאה היא שהבידואים, הרחוקים מהים, אינם יודעים לשחות. כשהם מגיעים לים יש יותר מקרי טביעה מאשר במגזרים אחרים. המדינה בחרה להקים את הבריכה הראשונה בישוב חורה. הכתבה מסבירה מדוע. בראש המועצה המקומית עומד ד"ר לכימיה מוחמד אלנאברי. הגישה שלו היא "להפסיק להתבכיין" ובמקום זאת לנסות לשפר את המצב. עיקר הכתבה הוא המצב בחורה השונה לטובה באופן מהותי מהמצב ביישובים בידואים אחרים, מבחינה כלכלית ומבחינת פיתוח המקום. ההבדל נובע מגישתו ומאמציו של ראש המועצה המקומית.

גד פרץ (גלובס): סערת גולן טלקום: מה צפוי בקרוב בשוק הסלולר הישראלי? ההכרזה של מיכאל גולן שהוא מוכו למכור או שוקל להעמיד למכירה את גולן טלקום, בצירוף ההכרזה של סלקום, שהיא  בוחנת את רכישת גולן טלקום מטלטלים את שוק הסלולר הישראלי. גולן "משחק פוקר" ואינו עומד בהתחייבויות שהתחייב כלפי הרגולטור. ההתחייבות העיקרית, שאינו עומד בה היא הקמת תשתית לרשת סלולרית. משרד התקשורת מוכן לוותר לו, בתנאי שיהיה שותף ב-50% בהשקעות בתשתית של רשת סלולרית. גולן, שחבר לסלקום, מוכן להשתתף ב-50% מההשקעה בתשתית של הרשת של הדור השלישי, אבל אינו מוכן להשקיע 50% מההשקעה בתשתית לרשת של הדור הרביעי. העובדות הברורות ביחס לשוק הסלולרי בישראל הן, שאף אחד לא מוכן לחזור למצב של טריופול נצלני כפי שהיה בתקופה בה פעלו רק פלאפון, סלקום ופרטנר, ושבישראל אין מקום לחמישה ספקי שירותים סלולרית ולכן יש צורך בהקטנת מספרם. 

סהר אביב ואורי גרינפלד (כלכליסט): חינוך פיננסי: איך בוחרים איזה חיסכון לפתוח לילדים? בעבר פתיחת חיסכון פיננסי לטווח ארוך לילדים הייתה משימה פשוטה יחסית. ברוב המקרים פתחו תכנית חיסכון או תכנית חיסכון ייעודית למטרה, למשל: חיסכון להשכלה גבוהה או חיסכון לדיור. בשנים האחרונות הצטמצמו האפשרויות בגלל שינויים בסביבה הכלכלית והרגולטרית. כך למשל, חיסכון בקופת גמל, שבעבר ניתן היה לפדות אותה אחרי 15 שנים, הפך לחיסכון עד גיל 60. המאמר מתייחס ליתרונות ולחסרונות של סוגי החיסכון לילדים. הנפוצים ביותר הם פיקדונות שקליים ותכניות חיסכון, שהחיסרון שלהם הוא התשואה הנמוכה יחסית. לטווח ארוך, חיסכון שבו מרכיב מנייתי גדול יחסית, צפוי להניב רווחים גבוהים יותר. המאמר מתייחס גם לחיסכון לילדים באמצעות פוליסות חיסכון, קרנות נאמנות ותעודות סל.  

רותי לוי (דה מרקר): האם כדאי לקנות פירות וירקות ישירות מהחקלאים? בכתבה מרואיינים חקלאים המוכרים את תוצרתם ישירות לצרכנים. לכאורה, המחיר צריך להיות זול יותר מאשר ברשתות השיווק, בגלל פערי התיווך הגדולים. המציאות היא, שלא תמיד יש פער מחירים לטובת המכירה הישירה. הסיבות לכך הן שלפעמים הסיטונאים מאלצים חקלאים למכור תוצרת חקלאית במחירי הפסד. במכירה ישירה החקלאי תמיד ירוויח. גורם נוסף הוא היכולת של רשתות השיווק למכור לפעמים ירקות ופירות במחירי הפסד ולהרוויח על מחיר גבוה במוצרים אחרים. היתרון הגדול של מכירה ישירה הוא בטריות הסחורה. יש יתרון גם למגע האישי עם החקלאי. חלק מהחקלאים מוכרים ישירות כהשלמה למכירה לסיטונאים.

אליצפן רוזנברג (Ynet): אין אלטרנטיבות: טלטלה בשווקים ויתרת המזומנים גדלה. הר השקלים גדל. בסוף יוני החזיק הציבור 61 מיליארד שקלים במזומן. הטלטלה שעוברים שווקי המניות בעולם, מגדילה עוד יותר את כמות המזומנים בחשבונות הבנק. הציבור נמצא במילכוד: התשואה על פיקדונות שקליים אפסית וההשקעה באפיקים אחרים מסוכנת. קשה למצוא אפיק השקעה, המניב תשואה סבירה ברמת סיכון שאינה גבוהה. האבסורד הוא שחלק מאלה שמחזיקים שקלים בפיקדונות או במזומן, גם לוקחים הלוואות בריבית גבוהה יותר, במקום להשתמש בכסף הזמין שברשותם.

כלכליסט: הייתם מאמינים? ישראל היא המדינה הרביעית הטובה בעולם לגידול ילדים. בסקר של חיי המשפחה לשנת 2015, שערך ארגון InterNationals, נמצאת ישראל במקום הרביעי בעולם לגידול ילדים. בסקר דורגו 41 מדינות. בשלושת המקומות הראשונים דורגו: אוסטריה, פינלנד ושבדיה. גרמניה דורגה שביעית, צרפת שמינית וספרד דורגה במקום ה-12. בריטניה לא נכללה בין 20 המדינות הראשונות. מדד חיי המשפחה מבוסס על הקטגוריות הבאות: אפשרות חינוך וטיפול לילדים, עלויות טיפול וחינוך, איכות החינוך והרווחה המשפחתית, בקטגוריה רווחת המשפחה גם שאלה לגבי האפשרויות לפעילויות פנאי .

בשורה אחת:
הדולר והאירו היציג נחלשו בסוף השבוע יחסית לשקל. בסיכום שבועי הדולר זינק ב-1.2% בהשוואה לשקל. האירו עלה ב-1.7% בהשוואה למטבע המקומי.
כיצד צפויה קריסת הבורסה הסינית להשפיע על פנסית העובדים? "אפקט הדומינו" של קריסת הבורסה הסינית עשוי להשפיע על שוק העבודה הישראלי ועל פנסית העובדים.
מבקר המדינה: צה"ל הטמיע מערכת IT יקרה - ולא עשה בה שימוש. מדובר במערכת לניהול חסכונות. 
חושבים קדימה: עשרה טיפים פשוטים לפיתוח עסק עצמאי.
איך נשיא מצרים הצליח לבצע  פרויקט של שלוש שנים ו-8.6 מיליארד דולר בשנה אחת בלבד?  תעלת סואץ החדשה עומדת להיפתח.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio