רותי שרון - 30.10.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
30.10.2016

 

סמי פרץ (דה-מרקר): עכשיו ברור למה כחלון ויעלון הסתירו את ההסכם. הכתבה עוסקת בפנסיה של עובדי מערכת הביטחון. הכתב טוען שההסכם הוסתר משום שהוא מאפשר למערכת הביטחון לתת פנסיות מוגדלות ללא שום בקרה. הנתונים העיקריים המובאים בכתבה הם ש-15% מתקציב הביטחון הולך לפנסיה לעובדי מערכת הביטחון ושהרמטכ"ל יכול להגדיל את הפנסיה בעד 19%. ההגדלה הסטנדרטית היא 6%, אבל אין שום קריטריון לקבוע מתי מגדלים יותר. הבעיה העיקרית, לדעת הכותב, היא ההסתרה. כחלון ויעלון הסתירו את ההסכם מהציבור, אבל ההסכם הוסתר גם מחלק מבכירי האוצר על מנת שלא יבקרו אותו.  

אייל סיאני (Ynet): בני 60 ומעלה? הכירו את החיסכון הכי אטרקטיבי עבורכם. קופות הגמל הפכו החל משנת 2008 לאפיק השקעה פחות אטרקטיבי: אפשר למשוך אותן רק כקצבת זקנה. המאמר עוסק בקופת גמל מזן אחר: ניתן למשוך אותה מתי שרוצים ומשלמים על הרווחים מס הכנסה נומינאלי של 15% במקום מס ריאלי של 25%. זוהי קופת גמל לפי תיקון 190. קופת גמל כזו יכולים לפתוח רק אנשים מגיל 60 ומעלה, שמקבלים קצבת פנסיה מעל 4,500 ש"ח. 

אליצפן רוזנברג (Ynet): המכה הגדולה בפנסיה: הפנסיה שלכם תיחתך ב-50%. המאמר מציג את הבעיות המבניות בפנסיה בישראל, העלולות לגרום לרבים להיות עם הכנסה בסדר גודל של 50% מהכנסתם לפני הפנסיה. במאמר מוצגת דוגמה של עובד שמצבו טוב יחסית (צבר לפנסיה במשך כל שנות עבודתו ושילם דמי  ניהול נמוכים יחסית) ובכל זאת התחשיב מראה ששיעור הפנסיה שלו הוא 57% משכרו. קצבת הזקנה של המוסד לביטוח לאומי נמוכה וביחד עם הפנסיה, רחוקה מההכנסה מעבודה. הכותב מצטט את דו"ח מבקר המדינההטוען שאגף שוק ההון במשרד האוצר עושה מעט מדי על מנת לטפל בבעיה. המבקר מוסיף שעל מדינת ישראל לה
תיחס לנושא כבעיה לאומית ממדרגה ראשונה, שאם לא כן יהיה מאוחר מדי. לגבי חלק מהחוסכים גם אם יפעלו על פי המלצת המבקר יהיה מאוחר מדי.

אנה קוט, גרדיאן (דה מרקר): דעה: תפסיקו להעריץ עבודה קשה - ותתחילו לאהוב את עצמכם. בעולם המודרני החדש אנחנו מעריצים עבודה קשה ותובענית. אנה קוט, במאמר בגרדיאן, יוצאת נגד המגמה הזו וטוענת שצריך לעבור בהדרגה לשבוע עבודה של 30 שעות. הסיבה העיקרית לכך היא המחיר האישי והמשפחתי שמשלמים העובדים ובמיוחד העובדות. בסקר נמצא כי כרבע מהעובדים עובדים יותר שעות ממה שהם רוצים. המעבר צריך להיות הדרגתי, למשל באמצעות הקטנה של שעות העבודה בגילאים מבוגרים. קוט טוענת שהורדת מספר השעות לא פוגעת בפרודוקטיביות ושמערכות ממוחשבות יכולות להחליף חלק ממטלות העבודה המבוצעות על ידי בני אדם.
 
כלכליסט: כלכלנים מצאו: שתי השאלות שמנבאות בצורה מדויקת גירושים. שני כלכלנים מאוניברסיטת וירג'יניה מצאו כי אפשר לקבוע את הסיכוי שזוג יתגרש על פי המענה של בני הזוג לשתי שאלות פשוטות ביחס לרמת האושר שלהם ושל בן/בת הזוג לו היו נפרדים. אלה שהעריכו כי רמת האושר שלהם תהיה גבוהה ורמת האושר של בן/בת הזוג תהיה גבוהה מתגרשים יותר. כאשר אחד מבני הזוג טועה משמעותית בהערכת האושר של בן/בת זוגו, גדלים עוד יותר הסיכויים לגירושים. ההסבר לכך הוא שטעות מעידה על כך שלא מקדישים מספיק תשומת לב לרגשות של בן/בת הזוג.

עידו סלומון (חדשות 2): הלוואה חברתית: מסלול עוקף בנק. גיורא עופר, שהיה מנכ"ל בנק דיסקונט, משיק מיזם חדש של הלוואות חברתיות. עופר ואחרים יודעים כמה גדול הרווח של הבנקים מהלוואות ולכן פועלות בישראל כמה חברות המעניקות הלוואות עוקפות בנק. כ-95% מההלוואות בישראל ניתנות על ידי בנקים וחברות כרטיסי אשראי ולכן הריביות גבוהות. במיזמים החברתיים ניתן ללוות כספים בריביות של 4% עד 9%. אפשר גם להלוות כספים ולהינות מתשואה של 6.5% בשנה .

בשורה אחת:
רכבת ישראל תקים רשת סלולרית לפיקוח ובקרה על רכבות. מדובר בצעד חשוב לשיפור הבטיחות ברכבת ישראל. הרשת תאפשר שליטה על מחשב הקטר. 
דעה: בנקאות - כבר לא חלומה של כל אמא. התנהלות שקולה הכרחית על מנת לשמור את רווחיות הבנקים.
לאן הולך הכסף שמיועד לשמור על הרווחה שלכם. שימוש במודלים שונים לתוחלת חיים בלמ"ס, בביטוח לאומי ובמשרד האוצר מקשה על היערכות בתחום זה.
"טראמפ כנראה ינצח בבחירות בארה"ב -  ושוקי המניות יקרסו ב-10% בין לילה". זו הערכתו של הפרשן הפיננסי ג'ים ריקרדס.
דירוג פורבס של 100 האנשים העשירים בישראל. בראש הרשימה פטריק דרהי הבעלים של הוט. 
 
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio