רותי שרון - 30/11/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
30/11/14


הנריק רוסוטביץ (דה-מרקר): דעה: מילים בקבלנות// שלושה כללים פשוטים להפחתת מחירי הדיור. לדעת הכותב מדיניות הדיור של שר האוצר יאיר לפיד נחלה כישלון חרוץ. ההבטחות להפחתת מחירים הסתיימו בעליות של מחירי הדיור לרכישה וממחירי שכירת דירות. הכותב מציע שלושה כללים פשוטים שיורידו את מחירי הדיור. הראשון: הפחתת מחירי הקרקע. מחירי הקרקע נשלטים על ידי המדינה וקרן קיימת ולכן המדינה יכולה לעשות את זה. הכלל השני: לא להגביל מראש את המאפיינים של קהל היעד של רוכשי הדירות. הכלל השלישי: להוציא מכרז ליותר יחידות דיור ולעשות זאת בטווח של 50 ק"מ מתל-אביב, בניגוד למדיניות פיזור האוכלוסייה. הסיבה היא שבפריפריה אין תעסוקה ולכן קשה למכור שם דירות.

אפרת אהרוני (גלובס): פיקוח על פירות וירקות: מתי נשלם פחות על הסלט שלנו? בכנסת נמצאות בתהליך חקיקה שתי הצעות חוק בנושא הגבלת מחיר ירקות ופירות. לאחר שמחירי הירקות עלו בארץ ב-30%% ב-6 השנים האחרונות, לעומת 12% בגוש האירו, אין מחלוקת שנדרשת התערבות רגולטורית. הצעת החוק הותיקה יותר, הוגשה על ידי ח"כ זבולון כלפא בשיתוף ארגוני הצרכנים והחקלאים. ההצעה מגדירה מרווח מירבי של רווח. על פי ההצעה, הצרכן הוא זה שצריך לפקח על המחיר. ההצעה השנייה הוגשה ע"י ח"כ אורלי לוי-אבוקסיס, בתיאום עם שר החקלאות.על פי ההצעה יהיה פיקוח מחירים על מספר ירקות. את סל הירקות שבפיקוח יקבע שר החקלאות. 

תמר ורון (כלכליסט): הלוואות משקי הבית מחברות האשראי זינקו ב-27% השנה. משקי הבית הגדילו את היקף ההלוואות מחברות כרטיסי האשראי ביותר ממיליארד שקל מתחילת השנה. סך ההלוואות מחברות כרטיסי האשראי מסתכם ב-6 מיליארד שקל. זהו שיא של כל הזמנים. זוהי עלייה של 22% בהשוואה לדצמבר 2013. בחינה של היקף ההלוואות במשך שנה מגלה עלייה של 27.3%. חשוב לציין כי קיים גם גידול בהלוואות ממקורות אחרים וכי מדובר בהלוואות יקרות יחסית. על פי נתוני חברות כרטיסי האשראי עלות ההלוואות נעה בין 7% ל-11%. בתשעת החודשים האחרונים עלה היקף הרכישות שביצע הציבור ב-6.2% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד .

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): 750 אלף הפרייארים שמשלמים את דמי הניהול הגבוהים ביותר לפנסיה. בשנת 2000 הוו נכסי החיסכון הפנסיוני כ-50% מהתמ"ג. בשנת 2013 צמח החיסכון הפנסיוני לכ-90% מהתמ"ג. הגידול המואץ בהיקף הנכסים הפנסיוניים נובע ממעבר המגזר הציבורי לפנסיה צוברת ומהחלת פנסית חובה על כלל המשק. רוב המצטרפים לפנסית החובה הם מהשכבות החלשות, שקודם לא חסכו לפנסיה. יש מחלוקת האם הם יכולים להרשות לעצמם לחסוך לפנסיה כשהם צריכים לקיום השוטף את מעט הכסף שהם מרוויחים. בפועל השכבות החלשות, שיש להן פחות יכולת ללחוץ, הן אלה המשלמות את דמי הניהול הגבוהים ביותר בחיסכון הפנסיוני.

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): דו"ח האוצר חושף: השקרים שמספרים סוכני הפנסיה. לראשונה אחרי שנים ביצע אגף שוק ההון ביקורת ממוקדת על 20 סוכני ביטוח. בדוח שפרסמה השבוע המפקחת על שוק ההון, דורית סלינגר, נמצא כי חלק מהסוכנים שנבדקו דואגים לטובתם על חשבון טובת החוסכים. נמצאו סוכני ביטוח המוכנים לרמות ולשקר על מנת להגדיל את העמלות שלהם. הניזוקים הם המבוטחים המשלמים עמלות גבוהות יותר. לצורך כך מעוותים הסוכנים נתונים כמו תשואות קופות גמל וגובה העמלה שמשלמים. חלק מהסוכנים אינם אוספים נתוני רקע, המשפיעים על אופן ורמת החיסכון הפנסיוני. יש לציין שנמצאו גם סוכנים הוגנים הדואגים לטובת הלקוח.

מעין מנלה (כלכליסט): לא מצליחים לחסוך? אולי זה סתם תירוץ. לרוב האנשים קשה לחסוך. בחלק מהמקרים מדובר בבעיה אובייקטיבית של שכר נמוך, המחייב בחירה בין ההווה לעתיד. רוב האנשים בוחרים בהווה. במקרים אחרים מדובר בתירוצים. הכתבה מציגה ממצאי סקר שערכה חברת ניהול הנכסים הגדולה בעולם, Black Rocks. הממצאים מציינים את הסיבות השכיחות להימנעות מחיסכון. חברת האיגוד, ד"ר אורלי רדליך, מציעה דרכים להתמודד בכל אחד מהמצבים השכיחים, המביאים משפחות להימנע מחיסכון. על פי הסקר, הסיבות השכיחות להימנעות מחיסכון הן: "אני לא מרוויח מספיק" (47%), "יוקר המחיה" (46%) ו"יש לי הוצאות בלתי צפויות" (33%).  

בשורה אחת:
כמה עולה לקבל מסמך מהבנק? תכינו 90 שקל. עמלות שערורתיות שלא חל בהן שינוי.
משקיעים בשוק ההון? כך תשלמו פחות מיסים בגין הרווחים. לפני סיום 2014 כדאי לתכנן את תשלומי המס על ההשקעות בשוק ההון.
כך ישתפר אולי דואר ישראל. נחתם מתווה הרפורמה בחברת דואר ישראל.  
היצרנים החזירו את ההוזלות לרמה של אחרי המחאה החברתית. 67% מהצרכנים חושבים שהמשק במיתון.
קניתם דירה חדשה? היזהרו שלא יעקצו אתכם. פסק דין חדש קובע: רוכשי דירה שנעקצו על ידי מתחזה לא יקבלו את כספם..

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio