רותי שרון - 31.01.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 01/16 >> 31.01.2016

חדשות כלכלת המשפחה
31.01.2016


דניאל הרוש (דה-מרקר): דעה: השיטה החדשה לספירת שעות עבודה: תעבדו יותר, תרוויחו פחות - ותשכחו מהילדים. האנתרופולג תמיר לאון תיאר את הנער הישראלי של היום במילים הבאות: "אלים, נצלן, שוביניסט, אין לו באמת חברים טובים וההסתכלות שלו על החיים מטריאליסטית ושטחית". דניאל הרוש, יו"ר עמותת כולנו משפחה, חושב שיש קשר בין דמותו של הנער הישראלי, על פי  תמיר, לבין הזמן המועט שהורים מקדישים לילדיהם. הורים בישראל מקדישים לילדיהם בממוצע 14.5 דקות ביום. לפני 20 שנה הקדישו לילדיהם שעתיים בממוצע ביום. לדעת הרוש, הסיבה לכך היא המספר הגבוה של שעות עבודה בישראל. ישראל היא מדינה בה מספר שעות העבודה הממוצע הוא מהגבוהים ביותר. על פי נתוני ה-OECD, ישראלי עובד בממוצע 1,856 שעות בשנה. 431 שעות יותר מהממוצע בהולנד, 485 שעות יותר מהממוצע בגרמניה ו-420 שעות יותר מהממוצע בדנמרק. השיטה החדשה של הממשלה לחישוב שעות נוספות על בסיס חודשי במקום על בסיס יומי, תחמיר לדעת הכותב את המצב: העובדים יעבדו יותר שעות ויקבלו פחות שכר.
 
רון שטיין (גלובס): האוצר מחזיר את החיסכון ההוני: אפיק תחרותי לבנקים. משרד האוצר מתכוון להציע מסלול חיסכון חדש. מסלול החיסכון החדש דומה לקופת גמל, אבל ניתן למשוך ממנו כספים למטרות שאינן פנסיוניות ולשלם מס הכנסה על הרווחים. השוני בינו לבין קופת גמל הוא, שהחוסך אינו נאלץ להתחייב בגיל צעיר על מטרת החיסכון. עד לפני שמונה שנים ניתן היה לחסוך לפנסיה ולמשוך כסף במסלול הוני. לאחר שנמנעה האפשרות הזו, קטן שיעור החיסכון בקופות הגמל. חוסכים בקופות הגמל החדשות  יהנו מדחיית תשלום מס, במקרה של שינוי מסלול, בדומה לפוליסות פיננסיות שמפיקות היום חברות הביטוח. המוצר החדש עשוי לפעול לטובת בתי השקעות וחברות הביטוח ולרעת הבנקים, ששיעור החיסכון באמצעות התכניות שלהם צפוי לקטון. 

אביב גוטר (כלכליסט): האוצר: שיא ברכישת דירות ב-2015 -מספר העסקאות נאמד ב-120 אלף. בחודש נובמבר נרכשו 9,900 דירות. בלט הגידול בפלח השוק של דירות יד שנייה, ששיעור הגידול בהן הגיע ל-31%. הגידול הבולט במכירת דירות בכלל היה באזור הפריפריה. מוביל אזור חדרה עם גידול של 60%. בסיכום שנתי נאמד מספר העסקאות ב-120 אלף. חלק גדול מהקונים הם זוגות צעירים, שהתייאשו מתכנית מע"מ 0%. משקיעים קנו פחות דירות בהשוואה לנובמבר בשנה הקודמת בגלל העלאת שיעור מס הרכישה בחודש יוני. שיעור המשקיעים בחודש נובמבר הגיע ל-20% והם התרכזו בעיקר בירושלים ובחיפה.

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): חברות הביטוח מצמצו ראשונות: הציעו ביטוחי בריאות  במחיר נמוך ב-20%. ב-1 בפברואר צפויה להיכנס לתוקף רפורמה בביטוחי בריאות. השינוי העיקרי הוא פרק אחיד בנושא של ניתוחים והתייעצויות. אחת הסיבות העיקריות לרפורמה היא יחס הכיסוי הנמוך של פוליסות הבריאות הנוכחיות העומד על 42%. המשמעות של יחס כיסוי זה היא שעל כל שקל שמשלם מבוטח הוא מקבל בממוצע 42 אגורות. בתקופת הביניים, עד לכניסת הרפורמה, דרשה דורית סלינגר,  המפקחת על הביטוח במשרד האוצר, מחברות הביטוח להנפיק פוליסות מוזלות. באופן מרומז, רצתה שינפיקו פוליסות מוזלות ב-30%. חברות הביטוח הסכימו רק להוזלה של כ-5% ואיימו לא להנפיק פוליסות ביטוח בריאות. השורה התחתונה היא, שהמפקחת על הביטוח אישרה למספר חברות להנפיק פוליסות ביטוח בריאות חדשות במחיר זול ב-20% מהמחיר הקודם. קו העסקים של פוליסות ביטוח בריאות הוא אחד מקווי העסקים העיקריים של החברות ולכן הן היו ראשונות לותר.

רותם שטרקמן וענבל אורפז (דה מרקר): ראיון עם אבי חסון: "חייל בן 18 עומד מול יצחק רבין ואומר לו אתה טועה". בראיון מציג המדען הראשי, אבי חסון, את תפיסת העולם שלו ואת הישגי הגוף הממשלתי שהוא עומד בראשו. חסון התחיל את דרכו ביחידת 8200, שעיצבה את תפיסתו המקצועית ונתנה לו כחיל צעיר את ההזדמנות לבצע תפקידים בעלי משמעות מערכתית. אחרי זה היה בתפקידים ניהוליים בחברת ECI ובקרן ההון סיכון ג'מיני. במפתיע עזב לטובת תפקיד במגזר הממשלתי. חסון מציג את הישגי ההייטק הישראלי והישגי הגוף שהוא עומד בראשו, אבל מסביר גם, שקטר ההיי-טק אינו מחובר לקרונות של שאר המשק. ספק אם יוכל לסחוב את המשק, אם יחובר לקרונות. בהייטק הישראלי מועסקים כ-9% מהעובדים במשק. היוזמה להקמת רשות לאומית לטכנולוגיה נועדה להמשיך לקדם את ההיי-טק הישראלי ולהמשיך לשמור על מעמדו המוביל בעולם. 

גד פרץ (גלובס): הערכות: נתח השוק של הוט באינטרנט ירד מתחת ל-30%. הערכות בשוק הן שיש שחיקה הולכת וגדלה בנתח השוק של הוט בשוק האינטרנט. הוט שעד לפני מספר שנים שלטה ב-42% מהשוק צפויה לרדת מתחת ל- 30% מהשוק. הסיבות לכך הן החלת הרפורמה של השוק הסיטונאי רק על בזק והתמקדותה של הוט בלקוחות טריפל וויתורה על לקוחות סינגל ודאבל. ללקוחות הטריפל זה כדאי, משום שהם משלמים פחות, אבל זו אסטרטגיה של הגדלת רווחים ולא אסטרטגיה של צמיחה. זוהי בשורה רעה לספקי שירותי אינטרנט, שנהנו מהתחרות בין הוט לבזק ועכשיו גדלה התלות שלהם בבזק.

בשורה אחת:
דוח בנק ישראל מגלה: כמה אנחנו חייבים לבנקים ולמה כולם רוצים למחזר משכנתאות. קצב עליית החוב של משקי הבית ב-9 החודשים הראשונים של השנה: 7.1%.
הפנסיה סיימה את 2015 עם תשואה ממוצעת של 3.14%. קרנות הפנסיה: 3.16%. ביטוחי מנהלים ישנים: 3.41%. ביטוחי מנהלים חדשים: 2.75%.
הוזלה בביטוח החובה לרכב: החל מחודש מרץ הקרוב. ההוזלה של עשרות אחוזים היא למבוטחי הפול הממשלתי, בתקווה שגם חברות הביטוח יורידו תעריפים..
האוצר משיק תוכנית חדשה למשפחות חד-הוריות. האם משפחות חד-הוריות מנצלות את ההטבות שכ בר מגיעות להן?.
לחסל את רמי לוי. התקשורת הישראלית  שראתה ברמי לוי רובין הוד מתייחסת אליו עכשיו כאל קפטיליסט אכזר.
 

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio