רותי שרון - 31.07.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
31.07.2016


אסא ששון  (דה-מרקר): התרגילים של קרנות הנאמנות לחליבת כספי הציבור. מנהלי קרנות נאמנות בוול סטריט משתמשים בתרגילים על מנת להרוויח על חשבון המשקיעים. מנהלי קרנות כאלה מזלזלים בגודל תיק ההשקעות של לקוחותיהם ובחברות שאת מניותיהן ואגרות החוב שלהן הם קונים עבור הלקוחות. בכתבה נאמר שגם בישראל יש מנהלי קרנות כאלה. הכתבה היא כתבה ראשונה בסדרה. הכתב מציג בה את התרגילים אותם מבצעים מנהלי הקרנות על מנת להרוויח על חשבון המשקיעים. כך למשל, מנהלי קרנות פותחים קרן חדשה ומנצלים את אופן הדיווח על מנת להשיג תשואות גבוהות בתחילת הדרך. לאחר שהם מושכים את המשקיעים, הם משיגים תשואות נמוכות. תרגיל אחר הוא פתיחת מספר קרנות נאמנות עם מדיניות השקעה דומה אבל לא זהה, באופן שלאורך תקופה מסוימת אחת מהן תצליח והאחרות לא. 

נתי טוקר (דה מרקר): חיסכון של אלפי שקלים בשנה: כך תיראה התחרות ב-HOT וב-YES. בתוך פחות משנה תפעל בישראל פלטפורמת טלוויזיה מסחרית שלישית שתתחרה ב-HOT וב-YES. כך עולה מטיוטת חוק ההסדרים לשנים 2017-2018. הפלטפורמה השלישית תיווצר באמצעות הפרטת הרשת הלא מסחרית והלא מוצלחת עידן פלוס. המכרז יהיה פתוח לכל גורם, כולל סלקום ופרטנר, שרוצות להיכנס לתחום זה. בשונה מעידן פלוס, הפלטפורמה השלישית לא תהיה מוגבלת לערוצים בנושאים מסוימים. פתיחת התחרות לגורם שלישי מלווה ברפורמות. כך למשל, תהיה רפורמה בתחום שידורי הספורט, שתכליתה עצירת ההתייקרות המתמדת והמהירה.ההערכה היא שהתחרות עשויה להוזיל את העלות למשק בית בעד מאות שקלים ופוטנציאל החיסכון המשקי הכולל הוא כ-2 מיליארד שקל לשנה. 

כרמית עירון פלר (כלכליסט): כך תלמדו את הילדים לנהל את הכסף. בחופשים ילדים מבקשים יותר שההורים יקנו להם. דמי כיס עשויים להוריד את כמות הבקשות ולהעביר חלק מהאחריות לילדים. הכתבה עוסקת בהיבטים השונים של מתן דמי כיס לילדים. לכתבה מרואינות רותי שרון, חברת האיגוד, והפסיכולוגית ד"ר דליה אלוני. מהכתבה עולה שכבר בגיל צעיר ילידם מבינים שכסף הוא אמצעי להשגת דברים בהם הם מעונינים. את תחילת מתן דמי הכיס יש לעשות בליווי שיחה על משמעותם של דמי כיס. אפשר לנצל את השיחה כאמצעי לחינוך פיננסי. גם בהמשך אפשר להשתמש בזה כאמצעי להעברת מידע על האופן בו משיגים כסף ומשתמשים בו. הדעות חלוקות ביחס לגיל בו אפשר להתחיל לתת דמי כיס.

ליאור דטל (דה מרקר): אושר בקריאה ראשונה: ביטול לימודי ליבה לחרדים. "פיגוע קטלני למשק הישראלי". ועדת החינוך של הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את ביטול לימודי ליבה במסודות החרדיים המתוקצבים. ביטול חובת לימודי חובה הוא בגלל ההסכמים ההקואוליציונים עם המפלגות החרדיות. למרות שבעבר הייתה חובה ללמד לימודי ליבה בבתי ספר חרדיים, לא הייתה אכיפה אפקטיבית של חובה זו. בממשלה הקודמת ניסה שר האוצר יאיר לפיד ליצור קשר בין לימודי ליבה לבין תקציבים לבית הספר של החינוך החרדי. הניסיון נכשל.

אליצפן רוזנברג (Ynet): בנק ישראל: ירידה חדה במחירי הדירות - סכנה ממשית למשק 
בנק ישראל פרסם דוח חצי שנתי בו הוא מזהיר מפני היווצרותה של בועת נדל"ן בישראל. על פי הדוח, קיימת סכנה לירידה חדה במחירי הדירות, העלולה להשפיע על יכולתם של עסקים ומשקי בית להחזיר את המשכנתאות שנטלו. בבנק ישראל מסבירים כי העליה החדה והמתמשכת במחירן של הדירות חושפת ואת המערכת הפיננסית לסיכון של היפוך מגמה וירידה חדה במחירי הדירות. המונח מערכת פיננסית מתייחס לבנקים אבל גם למשקיעים המוסדיים. בנק ישראל מתאר כמה תרחישים העלולים לגרום לירידה כזו, למשל, העלאת ריבית על ידי בנקים מרכזיים בעולם או החמרה במצבה הגיאו-פוליטי של ישראל, שיגדיל את פרמית הסיכון.

מיקי פלד (כלכליסט): לראשונה: המדינה דואגת שעניים יקבלו את הקצבה המגיעה להם. משרד הרווחה פתח בשנה האחרונה 95 מרכזי מיצוי זכויות והכוונה. עד אז מיצוי זכויות טבע בביורוקרטיה של העוני והעניים נאלצו לכתת רגליהם בין אינספור פקידים. זו הסיבה לכך שמיליארדי שקלים שוכבים בקופת המוסד לביטוח לאומי מבלי שיגיעו לאלה שצריכים לקבל אותם. ב-95 מרכזי הזכויות שנפתחו יושבים עובדים סוציאליים, המתמחים במיצוי זכויות, המתדרכים את הנזקקים. כך למשל, משפחה שגרה באזור המרכז ולא ניצלה את התמיכה בדיור המגיעה לה, יכולה לחסוך 2,000 ש"ח לחודש. התכנית סופגת ביקורות: מצד אחד טוענים עובדים סוציאליים שיש לחץ במרכזים בגלל שאין מספיק עובדים סוציאליים ומצד שני יש הטוענים, שאפשר היה לחסוך בתקנים באמצעות דיגיטציה של לשכות הרווחה וקשרים טובים יותר בין משרדי הממשלה. לא לגמרי ברור לאיזה כיוון תלך תכנית מרכזי העוצמה. שר הרווחה, חיים כץ, מתכוון להמשיך אותה ופטר את  פעמונים, יעדים לצפון ויחדיו, שהן שלושת העמותות המעסיקות את המלווים, ממכרז לשנה הבאה. 

בשורה אחת:
לראשונה "מחיר למשתכן" במגזר הערבי: בנצרת יבנו 490 יחידות דיור. 
מחקר של ה-OECD: ישראל במקום השני בין 10 המדינות המשכילות בעולם. במקום הראשון קנדה ובמקום השלישי יפן. 
ד"ר אביחי שניר: זה נכון למשחק, זה נכון לחיים: עדיף לגנוב. העולם הרגשי חשוב להבנת תהליכים כלכליים.
יבוא סמארטפונים מחודשים יוזיל מחירים. משרד הכלכלה נתן "אור ירוק" ליבוא סמארטופונים מחודשים. זולים ב-20%-30% מסמארטפונים חדשים. .
המעסיקים נגד תחזית של קיפאון: שר האוצר עדכן את תחזית הצמיחה לשנים הקרובות ב-2.5% במקום 2.8%. המשמעות היא צמיחה של 0% לנפש
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio