רותי שרון - 31.12.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
31.12.2017

 

ליאור גוטמן  (כלכליסט): כולם ירוויחו מהרפורמה חוץ מחברת החשמל. משרדי האוצר והאנרגיה הכריזו על "הסכם היסטורי במשק החשמל". על פי ההסכם,  חברת החשמל תמכור חמש תחנות כוח ותקים שתיים חדשות. חברת החשמל תעביר את ניהול מערכת החשמל לחברה ממשלתית חדשה, תצמצם את מספר המחוזות ותפטר 3,000 עובדים. ההסכם שהושג בשיתוף ההסתדרות נעשה בלית ברירה, 21 שנים אחרי שממשלת רבין החליטה על רפורמה והוצגו לפחות 7 מתווים. ההסכם לא צפוי להוזיל את עלות החשמל לצרכנים בחמש השנים הקרובות. הכתבה מפרטת בעיות הקיימות בהסכם. 

מיכל רז-חימוביץ (גלובס): מדד הגיוון ל-2017: פערי שכר קיצוניים לרעת יוצאי אתיופיה. פורסם מדד הגיוון לשנת 2017, שערכה נציבות שיוויון ההזדמנויות במשרד העבודה הרווחה והשרותים החברתיים.נבדקו נתונים של חמש קבוצות: חרדים, עולים מאתיופיה, ערבים, נשים ואנשים מעל גיל 45. הנתונים מראים כי הייצוג של קבוצות המיעוט בשוק העבודה נמוך מחלקן באוכלוסיה. השכלה אקדמאית אינה מבטיחה שיוויון הזדמנויות לקבוצות מיעוט. הבעיה חמורה יותר כאשר מדובר באקדמאים. לאקדמאים ערבים, חרדים ואתיופים ייצוג נמוך ברוב ענפי התעסוקה. הממצאים מצביעים על כך שאקדמאים יוצאי אתיופיה חווים את הבידול התעסוקתי הקיצוני ביותר מבין הקבוצות שנבחנו.

אמיתי זיו (דה מרקר): ניידות המספרים: פרטנר איבדה הכי הרבה לקוחות: ומי מובילה בגיוס? הכתבה מציגה את נתוני השנה ביחס לניידות לקוחות. נתוני הניידות מראים כי התחרות בשוק נמשכת. בשנת 2017 נטשו את פרטנר 44.2 אלף לקוחות. אחריה גולן טלקום אותה נטשו 44,000. את סלקום נטשו 30,000 לקוחות. פלאפון הייתה היחידה מהגדולות בגיוס חיובי. היא גייסה 12.5 אלף לקוחות. שיאנית הגיוס באמצעות התנידות היא הוט מובייל שגייסה השנה 51 אלף לקוחות. אחריה רמי לוי תקשורת שגייסה באמצעות ניוד 29 אלף לקוחות. בשנה הבאה צפוי להתווסף ספק נוסף חברת אקספון. 

אמיר ברנע ואלון פפרמן (דה מרקר): לפני שתעמדו מול שוקת שבורה: למה כדאי לשים לב בפנסיה שלנו? כתבה חשובה העוסקת בהרחבה בשאלה: האם החיסכון הפנסיוני יספיק על מנת לשמור על רמת חיים נאותה גם בגיל הפנסיה?  הכתבה מתיחסת לגורמים המסיעים לנו לחסוך לפנסיה על פי חתן פרס נובל ריצ'רד תאלר. היא מתיחסת למדד המכונה "יחס ההמרה" או "שיעור התחלופה" המציג את היחס בין ההכנסות מעבודה להכנסות מגימלת פנסיה בתוספת קיצבת זיקנה מהביטוח הלאומי. הכתבה לוקחת תרחיש בסיסי שבו שיעור התחלופה הוא 70% ומסבירה מה הם הגורמים העשויים לגרום לו להיות נמוך יותר.

הדר חורש (וואלה): הארנונה עולה: למה זה קורה ואיך תשלמו פחות? הארנונה צפויה להתיקר ב-2.83% בשנת 2018. חלק ממשלמי הארנונה ישלמו יותר משום ש-55 רשויות הגישו בקשה לעליה בארנונה מעבר לנוסחת החישוב. אחוז העליה בארנונה מחושב כמחצית מההתיקרות במדד המחירים לצרכן ומחצית ההתיקרות בשכר העובדים. המדד תרם רק 0.35% להתיקרות אבל השכר עלה באופן תלול יותר. ההתיקרות אינה מפצה את הרשויות המקומיות במלוא ההתיקרות של שכר עובדיהן ולכן דורשת מהן התיעלות. רשויות שאינן מסוגלות להתיעל באופן המפצה אותן במלוא עלית שכר עובדיהן מבקשות העלאה מעבר לנוסחה. תושבים צריכים למצות את ההנחות המגיעות להם ולא למהר לשלם משום שחלק מהרשויות שלחו תשלומי ארנונה המבוססים על ההנחה שתאושר להן התיקרות חריגה, על אף שבקשתן עדיין בבדיקה..  

עירית אבישר (גלובס): בכנסת מבשלים שתי הצעות חוק שיפגעו ברווחיות הבנקים. בכנסת מקדמים שתי הצעות שיגבילו את הבנקים. ח"כ דוד ביטן וחברת הכנסת מירב מיכאלי הגישו הצעה על פיה בנק ישראל יקבע פער מקסימלי בין הריבית שהבנקים גובים על הלוואות לבין הריבית שהם נותנים על פיקדונות. מדיניות כזו אינה מקובלת בארצות אחרות. ההצעה השניה הוגשה על ידי ח"כ מאיר כהן. ההצעה מחלישה את בנק ישראל ומחזקת את משרד האוצר. על פי ההצעה, שר האוצר ביחד עם נגידת בנק ישראל יקבעו את הפיקוח על עמלות מסוגים שונים. המשותף בין שתי  ההצעות הוא ששתיהן טוענות שיש בישראל כשל שוק המונע תחרות. עד כה טיפלו הגבלות רק בעמלות. ההצעה הראשונה מטפלת במרווחים. הבנקים מרוויחים ממרווחים יותר מאשר מעמלות. 

בשורה אחת:
הסינים באים - לאן הם רוצים להגיע?  על המיזם הכלכלי השאפתני של ממשלת סין "דרך אחת רצועה אחת".
בדרך למהפיכה: כך ירוויחו נהגים שיסעו פחות. חוק ההסדרים כולל הצעה מהפכנית. נהגים שיסעו פחות או יסעו פחות בשעות העומסיקבלו הנחה בביטוח.
כשהוות מפריד ביניכם: צוואה הדדית פירושה שבמות בן זוג יורשו הוא בן הזוג שנותר בחיים. אחרי מות בן הזוג הנותר היורשים הם הילדים. 
המתווה לרכישת בזק נחשף: סיידוף יציע תספורת של עד 500 מיליון שקל. איש העסקים מעונין לקנות את יורוקום באמצעותה שולט אלוביץ בחברת בזק.   
שכר המינימום בארצות נבחרות. הגבוה ביותר באוסטרליה. הנמוך ביותר ברוסיה. ישראל באמצע לפני ארה"ב. 
 
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio