רותי שרון - 01/02/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
01/02/09

עם הפחתת ריבית הפריים, האם אנחנו עומדים שוב בפני גל גדול של מחזור משכנתאות ?
הריבית על משכנתא צמודת-פריים עומדת על 1.5% - 2%. ו
בחברת AMG משכנתאות: "ריבית הפריים ירדה באופן כל כך ניכר בתקופה האחרונה שגם אדם שלקח משכנתא בשנה שעברה יכול למצוא כדאיות גדולה במיחזור המשכנתא" . יהודה שרוני אומר: משכנתא בריבית של פריים מינוס 1 עומדת כאמור על 1.5%. על מנת לסגור את הפער, ריבית הפריים חייבת לזנק בלא פחות מ-3.5%. תרחיש זה עשוי להתממש רק בטווח של שנתיים-שלוש - ואז יוכלו לקוחות שלקחו משכנתא במסלול פריים לפרוע את ההלוואה ללא קנס ולעבור למסלול אחר. מה אני אומר: משכנתא צמודת פריים מיועדת לזהירים עם בעלי לב חזק: כאלה שיודעים לעקוב, ולהשוות את הריביות בשוק, ובעיקר למחזר שוב כשצריך. ההחזר צריך להיות  קטן מ 20% מההכנסה - בגלל הסיכון לקפיצה גדולה לכשבנק ישראל יעלה את הריבית חזרה. בינתיים, כדאי לנצל את האנומליה זמנית - שבה ריבית הפריים מנותקת מהעליות במדד. מצב זה ישתנה מהר - לקראת היציאה מהמשבר הכלכלי הנוכחי.

אוי לצרה: מס רכישה - המוח הישראלי ממציא לנו פטנטים, או בעצם: איך עושים את זה נכון
"למה לשלם מס כה גבוה על דירה חדשה, כאשר
אפשר לרשום את הדירה על שם קרוב משפחה ובכך לצאת בנזק כלכלי נמוך הרבה יותר? ", זוהי מחשבה שקרוב לוודאי עברה בראשם של לא מעט רוכשי דירות ישראלים. ובכן, מה קורה כאשר העיניינים במשפחה מסתבכים פתאום. ובכן, מומלץ להקטין את הסיכון, ולרשום הערת אזהרה על הדירה ולייצר חוב של קרוב המשפחה בגובה שווי הדירה - לבעלים האמיתיים של הדירה.

יוזמה: "ביטוח אבטלה" להגנה על המשכנתא
עמותת "ידיד" מקדמת יוזמה שתאפשר ל
כל אדם לזכות בביטוח שיכסה שנה של אבטלה, תמורת תוספת של עשרות שקלים לתשלום המשכנתא. על פי ההצעה, אותו ביטוח ישלם במקרה של מצוקה את תשלומי המשכנתא החודשיים ישירות לבנק, במשך כל חודשי האבטלה, לתקופה של עד 12 חודשים, ובכך יעזור לבעל המשכנתא לשמור על ביתו. העמותה העבירה את ההצעה למפקח על הבנקים, שכבר השיב כי לא קיבל את הרעיון, אך ב"ידיד" לא מתכוונים להתייאש. בקרוב מתכוונים בעמותה לקדם את ההצעה כהצעת חוק פרטית. מעריכים שאנו צפויים לראות ש 50% משוק המשכנתאות החדשות יופנה למיחזור. עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG

אוריאל לדרברג, מנכ"ל עמותת פעמונים: "אנשים לא מתים מרעב, אלא מהחלטות טיפשיות"
לדרברג מפעיל עמותה של 50 סניפים, עם 900 מתנדבים בעלי רקע כלכלי, המסייעים ל-2,500 משפחות בשנה. לא רק משכנתא, גם הוצאה בסיסית כמו קניית מזון עלולה להתברר כמסוכנת. "משפחות חושבות שאין להן מהיכן לחסוך, וזאת בשעה שכל שבוע הן זורקות אוכל לפח, ועדיין מתפתות על ידי הפרסומות להמשיך ולקנות. לדרברג מצביע על שלושה מאפיינים:חוסר בידע פיננסי, תרבות הצריכה, וחשוב לא פחות - תרבות ה"מגיע לי".

מה צריך לעשות כדי לפשוט רגל ? להעסיק עובדת משק בית - ולא להפריש לפנסית חובה
פורום מנהלי ההסדרים הפנסיוניים באיגוד לשכות המסחר, מתריע:
אדם פרטי עלול למצוא עצמו צריך לשלם סכומי עתק של 120 עד 300 אלף שקל לעוזרת בית, או ליורשיה, במקרה שנפגעה בתאונה או נפטרה. החל ינואר 2009 - הוכפל הסכום להפרשה (5%) - ואיתו הוכפל גם הסיכון. אייל גורן, יו"ר הוועדה המקצועית של פורום מנהלי ההסדרים הפנסיוניים באיגוד לשכות המסחר: "אם אדם מעסיק עוזרת בית והיא נפגעה בתאונה המונעת ממנה להמשיך לעבוד, הוא עלול להיות מחויב לשלם לה בעבור אובדן כושר עבודה עד גיל 64 ולאחר מכן - לשלם לה פנסיה לכל ימי חייה".

כלכליסט מציג: המדריך המלא לעמיתי קופות גמל
במאמר זה נסביר מה היו החלטותיה העיקריות של ועדת בכר, שהשפיעו על שוק קופות הגמל,
כיצד זה משפיע עלינו כחוסכים, ואיך עלינו לבחור קופת גמל.

עכשיו זה רשמי: מחירי הדירות בירידה
מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי מחירי דירות יד שנייה בנובמבר 2008 ירדו בממוצע ב-0.3% וזו הירידה הראשונה במחירים זה שנה. עוד נודע כי
בדצמבר צנחו המחירים ב-2% נוספים. הנתונים מצביעים על קיפאון בשוק הנדל"ן, וגורמים בענף מעריכים שירידות המחירים יימשכו גם בחודשים הבאים עקב המיתון העמוק במשק, הפגיעה בהכנסות הציבור והריבית המתייקרת על המשכנתאות. בשוק הדירות מיד שנייה מספרים מתווכים רבים על האטה משמעותית ובלבול, הן בקרב מוכרים והן בקרב רוכשים.

המדריך: מהם דמי אבטלה ואיך מקבלים אותם
איזה תשלום מגיע למי שאיבד את מקום עבודתו, איך הוא נרשם כמובטל, מה הסכומים אותם יקבל ולמשך כמה זמן?
תשובות למובטל הטרי.

בשורה אחת:
מחיר הדלק עולה ב 7%. ליטר בנזין של 95 אוקטן עולה 5.08 ש"ח (שירות עצמי).
לחץ על הבנקים יכול להועיל: הריבית על חריגת יתר יורדת ב 0.75% - ברוב הבנקים.
פסגות, וד"'ש מעלות את דמי הניהול בקרנות הכספיות שלהן, מ 0% ל 0.12%.
שירות התעסוקה: שיא של 18 אלף מפוטרים, מתוך 24 אלף דורשי עבודה בדצמבר.
בנק הפועלים קיבל היתר למתן ייעוץ פנסיוני, ובכך מצטרף הבנק ל 9 בנקים נוספים, ביניהם לאומי.
כ 100 אלף אמריקנים נוספים פוטרו בשבוע החולף, 32 אלף מהם בחברות לציוד הנדסי כבד: קטר פילר, וג'ון דיר.

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר).

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio