רותי שרון - 01/04/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
01/04/12


אטילה שומפלבי ואביטל להב: מס הבלו הופחת: הדלק יעלה "רק" 8 שקלים. יעלה 7.79 ש"ח בתדלוק עצמי. החשמל מתייקר. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר יובל שטייניץ החליטו להפחית את מס הבלו על הדלק ב-15 אגורות לליטר. ההכנסות ממס על הדלק עמדו בחודש פברואר על שיעור של 6.8% מהכנסות המדינה ממסים. הפחתת הבלו תביא לירידה בהכנסות ממס על דלק, שעליה תפצה הממשלה בשלב זה על ידי הקטנת מספר עובדי המטה שלה ב-2%. בנוסף, יתייקר הלילה החשמל ב-8.3%, בהתאם להחלטת רשות החשמל מלפני שבועיים. בממשלה מוטרדים מאוד מההתפתחויות החברתיות בקיץ הקרוב, בעיקר על רקע התחממות הזירה הפוליטית לקראת הבחירות.

אלירן רוטנברג: מומחים מצאו כי אזרחי ישראל יקבלו מענק של 6000 ש"ח בשנת 2013, בעקבות ההסכם ברכבת. השבוע נחתם הסכם היסטורי בין הממשלה, ההסתדרות, הנהלת הרכבת והעובדים. במסגרת ההסכם הבטיחו העובדים שקט תעשייתי של 3.5 שנים, ויקבלו מענקים של 40,000 ש"ח. כמו כן, יוקמו 2 חברות-בת, ויופרטו חלקים מהרכבת, תמורת סכומי כסף נאים. לפי החישוב של המומחים, התמורה עבור כל אחת מהחברות האלה תהיה גדולה במיוחד. יתר על כן, הציבור הישראלי הוא הבעלים של הרכבת, כאשר הממשלה היא הנציגה שלו לניהול הנכס. לפיכך, עם המכירה הצפויה אמור כל אזרח ישראלי לקבל ישירות לכיסו את התמורה מן המכירה. המצב המשפטי של הרכבת הוא שונה ומיוחד ביחס לחברות הממשלתיות האחרות, משום שהציבור הוא הבעלים הישירים של הרכבת, ולא דרך הממשלה. במשרד האוצר הופתעו מהגילוי המשפטי, ושוקלים להתקין תקנה מיוחדת ע"מ להשאיר את הכסף באוצר המדינה. אם התקנה לא תעבור בועדת הכספים, המומחים צופים שנוכל לקבל במהלך 2013 סכום של 6000 ש"ח, שיגיע לידינו דרך בנק הדואר. מי אמר שהציבור הפסיד מהשביתות הממושכות ברכבת ?

אילנה אבישר: אני ילד ירוק: חינוך לצרכנות נבונה בפסח. ילדים לא נולדים עם תאווה לצרכנות וחג החירות הוא הזדמנות מצויינת לחנך אותם לחסוך, באופן שיסייע להם בעתיד גם בכלכלת הבית. בעבר היינו יוצאים כל יום אחר הצהריים, יחד עם כל ילדי השכונה, למשחקים משותפים בכדור, תופסת, מחבואים או קלאס, היום ההילדים מבלים יותר ויותר בבית מול המחשב או הטלוויזיה או בקניון. הילדים מוצפים בצעצועים ובגדים, שלעיתים נשכחים ימים ספורים לאחר קנייתם. הגרוע מכל הוא המסר שאנחנו מעבירים מסר לילדנו, לפיו זוהי תרבות הצריכה המקובלת. בהתאם לכך עולות הדרישות שלהם לצעצוע או בגד חדש. זכרו כי הילדים של היום הנם צרכני המחר וחינוך שכזה יסייע להם גם העתיד בכל הקשור לכלכלת בית נכונה. "ילדים אוהבים לחלוץ נעליים, וללכת יחפים בחול. להרגיש אותו בכפות הרגליים. הם אוהבים ללטף חיות ולהאכיל אותן. הם אוהבים לצאת לטייל, לאכול בצוותא בטבע, ולשתול בגינה פקעות של נרקיסים. אבל משהו בתרבות שלנו באמת שהשתבש, ואיכשהו אנחנו מונעים את כל זה מהם. במקום כל הדברים הפשוטים והראשוניים הללו, שילדים בגיל הרך כל כך נמשכים אליהם, אנחנו מקיפים אותם בצעצועים חדשים ויפים מפלסטיק ובבגדים חגיגיים".

רוני לינדר-גנץ: הקומבינה של ביטוחי הבריאות: אתם משלמים כפול - בעלי ההון מרוויחים. לפי הערכות, לכל ישראלי שלישי יש ביטוח בריאות פרטי לצד הביטוח המשלים בקופה. בעגה המקצועית הדבר מכונה כפל ביטוח. למרות זאת, מרבית הביטוחים הפרטיים הנמכרים כיום בישראל הם ביטוחים מלאים "מהשקל הראשון", כלומר שליש מהישראלים משלם פעמיים עבור אותו המוצר. בדיקת TheMarker מעלה כי המרוויחים הגדולים מהמצב הן חברות הביטוח - גופים פרטיים הנשלטים בידי בעלי הון, שמגלגלים במקרים רבים את ההוצאה לפתחם של הביטוחים המשלימים. "ברגע שאדם שיש לו שני ביטוחים צריך לעבור ניתוח, הוא עובר מסע שכנוע 'להפעיל' קודם כל את הביטוח המשלים שלו, ורק אז את חברת הביטוח הפרטית". הפיצוי שנותנת חברת הביטוח למבוטח משתנה מפוליסה לפוליסה, אך לרוב מדובר בתשלום פיצוי של 50% מעלות הניתוח, משכר המנתח או מהתשלום עבור ימי אשפוז. כך המרוויחות הגדולות מהשיטה הן חברות הביטוח. החברות התחילו לעבוד עם הרופאים, בעיקר עם הרופאים ה'כבדים' שמבצעים הרבה ניתוחים פרטיים: אתה מזהה חולה שיש לו ביטוח פרטי? תדאג שהניתוח יהיה דרך קופת חולים.

עו"ד חיים קליר: עשרת הדיברות להתנהלות מול חוקרי ביטוח. לגזור ולשמור. זהירות מהחוקר הנחמד (הוא לא): מטרת החוקר להפיל אתכם. סרבו בכל תוקף לחזור על החקירה בפעם השנייה: המבוטח יושב שוב עם החוקר והוא מקליט אותו מחדש ומנסה למצוא סתירות בין שתי הגרסאות. זיכרו את כל המפגשים ורצוי להקליט אותם: גם השיחות "אוף דה רקורד", עלולות לשמש ראיה נגד המבוטח. יתירה מזו, לעיתים החוקר לא מציג עצמו כחוקר. יש להיזהר במשלוח דואר, אימיילים, פקסים וכיוצא באלה. כל הנאמר במסמכים אלה, עלול לשמש נגדך ביום מן הימים בבית המשפט. זהירות בחקירה: לא פעם יש כאלו המספרים לחוקר את שהוא רוצה לשמוע, רק כדי להיפטר ממנו. הזהרו מחוקרים מתחזים: זהו תרגיל ידוע. אל תתנו לילדיכם הקטינים להיחקר. אל תכניסו את החוקר לביתכם: הוא ינסה לאסוף ראיות ממה שיראה בבית בזמן הביקור. לא חותמים על הסכם פוליגרף. לא חותמים על הסכם סילוק.

לי-אורבך אברבך: yes והוט בפיילוט: חבילה של 15 ערוצים ב-100 ש' בחודש. אם כך, אנחנו לפני מהפכה. על-פי ההערכה, הפיילוט יתקיים למשך חודש-חודשיים. על-פי השימוע שמפרסמת המועצה, מבקשת החברה מהציבור להביע עמדות באשר "למידת האטרקטיביות ומהו הביקוש הצפוי של מנויים לחבילה צרה, אשר מחירה יהיה נמוך מזה המוצע בחבילות הקיימות היום, אך תכיל מספר ערוצים מצומצם בהשוואה לאותן החבילות". "חבילה צרה נועדה לתת מענה למנויים המבקשים להפחית את דמי המנוי החודשיים ומוכנים להסתפק במספר ערוצים מצומצם".‏

גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג: ארבע כוסות לכל כיס: כך תמצאו יין איכותי לפסח במחיר סביר. לקראת פסח צריכת היין מתגברת עוד יותר, כשאחד המוצרים הבסיסיים בסל הקניות לחג הוא יין. בבתים רבים קונים לקראת החג כמה בקבוקי יין - לליל הסדר עצמו או כמתנה למארחים. השוק הישראלי מורכב מ-30 יקבים מסחריים וכ-200 יקבי בוטיק. חמשת היקבים הגדולים - יקבי כרמל, יקבי ברקן, יקבי רמת הגולן, יקב טפרברג ובנימינה - חולשים על כ-75% מהשוק, כאשר יקבי כרמל מחזיקים בכ-30% מהשוק. בסופרמרקטים באירופה ניתן למצוא יינות איכותיים ב-20-30 שקל. "באירופה המדינה יותר מעורבת בסובסידיות לחקלאות ובעזרה לכורמים וליקבים בשנים קשות". אתר sommelier ערך זו השנה הרביעית ברציפות את תחרות ה-Best Value, שנערכת לפני חג הפסח, ומטרתה לבחור את היינות הטובים ביותר לקטגוריות מחיר של עד 50 שקל ועד 79 שקל. השנה השתתפו בתחרות 169 יינות שנשלחו מ-25 יקבים. בכתבה טבלאות של דירוג המנצחים לפי קטגוריות.

בשורה אחת:
ריבית אפריל נשארה ללא שינוי על 2.5%. בחודשים הקרובים צפויה הריבית להישאר קבועה. ריבית הפריים היא 4%.
אמיתי זיו: השמחה סביב חבילת 99 ש"ח של הלו מוקדמת מדי: תתקשה לספק סלולר ב-99 ש' לחודש; בחברה מעורב עבריין
הלמ"ס שינתה שיטת חישוב: שיעור האבטלה זינק ל 6.5%. בשיטה החדשה מכלילים גם את החיילים בתוך כוח העבודה.
פסח: מגה ורמי לוי מחזירים את מבצעי ה"בשקל". יומיים לפני החג ימכור רמי לוי עוף בשקל.
אושר בועדה: הח"כים החליטו: מדבקות יחליפו את תעודות האחריות. התקנה תכנס לתוקף ב 16 לאוגוסט.
אושר בועדה: חברות המזון יחוייבו לסמן מוצרים בפיקוח על אריזתם. התקנה תכנס לתוקף ב 1 באוקטובר.
1 באפריל: הכתבה בראש הלקט על המענק מהרכבת לאזרחי המדינה, היא כמובן מתיחה. :-)

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio