רותי שרון - 01/11/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
01/11/09

רפורמת ניתוק הזיקה בסלולרי נכנסת לתוקף: הלקוח אינו מחויב לרכוש מכשיר אצל ספק הסלולר - אבל כן יקבל את ההטבות. לקוח יוכל לרכוש מכשיר בחנות ולקבל את אותו הזיכוי בזמן אוויר שהיה מקבל לו היה רוכש את המכשיר מהחברה. בנוסף, לקוח שינייד את מספרו בעודו משלם על מכשיר לחברה אחת, יקבל את הזיכוי בזמן אוויר שהיה מקבל לו היה רוכש את המכשיר בחברה אליה יעבור. אם לקוח עובר לחברה שלא מוכרת את המכשיר שרכש, הוא צפוי לקבל את ההחזר שניתן למכשירים "דומים" ברשת. תיקון זה מבטיח כי לקוח שנמנע מלעבור לחברה אחרת בשל הזיכויים הכספיים שמקזזים את התשלום החודשי שלו עבור המכשיר בגין צריכת זמן אוויר, יוכל מעתה לעבור למפעילה סלולרית אחרת וליהנות מהזיכויים גם שם. לדוגמא, לקוח רכש מכשיר סלולרי בעלות של 2,124 שקל, בפריסה ל-36 תשלומים כשהתשלום החודשי עומד על 59 שקל. כחלק מההסכם עם הלקוח, ניתן לו זיכוי בגובה 30 שקל כשהוא עובר את רף ה-100 שקל בזמן אויר. לאחר תקופה מסוימת הלקוח מחליט לעזוב את המפעיל שלו ולעבור לחברה מתחרה, שבה נמכר אותו המכשיר ב 1,944 שקל בפריסה ל-36 תשלומים של 54 שקל ומעניקה זיכוי של אותו הסכום בחודש בו דיבר המנוי בעלות 150 שקל. חברת הסלולר החדשה תחוייב להעניק למנוי זיכוי של 54 שקל בחודש בו דיבר בסכום של מעל 150 שקל למשך 16 חודשים לפחות.

השינויים בתעריפי המים: כיצד הם ישפיעו עליי? בינואר מחיר המים אמור להתייקר שוב בגלל רפורמת המים. מדובר בשתי תוכניות שונות. היטל הבצורת (המכונה גם "מס הבצורת", או בשמו הרשמי "היטל הגבייה העודפת") כבר נכנס לתוקף ב-15 ליולי, אף שעד כה הוא יושם בפועל רק בחלק מהעיריות והרשויות המקומיות. ההיטל הוא זמני, ויבוטל ב-1 לינואר 2011. הרפורמה במשק המים, לעומת זאת, היא שינוי קבוע בתעריפי המים, שאמור להיכנס לתוקף ב-1 לינואר - אם לא יבוטל בסוף. כדאי לדווח, כי הרשויות יוצאת מתוך נקודת הנחה שבכל בית גר אדם אחד אלא אם דווח אחרת. אם אתם יותר מ-4 נפשות בבית אבל אינכם מדווחים על כך, אתם תשלמו את היטל הבצורת כאילו שאתם ארבעה בלבד, כלומר, תשלמו יותר. אחרי הרפורמה, יחושב כל חשבון המים לפי מספר הנפשות במשפחה, ואם אתם יותר מאדם אחד אבל אינכם מדווחים על כך, אתם תשלמו יותר מכפי שאתם צריכים.

באקוגן: משחק מכור: איך ממציאים במאה ה-21 צעצוע מצליח? (כמעט) כל מה שלא ידעתם
. הערכה הבסיסית כוללת כדורים וקלפים. כל כדור הוא מין גולת פלסטיק גדולה וצבעונית, בערך בגודל של כדור פלאפל. הגימיק הוא שבתחתית הכדורון יש מגנט. העיצוב המתוחכם גורם אולי להתעצבן קצת פחות על כך שצריך לשלם 50-60 שקלים על כדורון מפלסטיק (100-120 שקלים למארז של שלושה) - אבל עדיין זה לא מעט כסף, במיוחד בימי מיתון. על אחת כמה וכמה כשברור לכול שלא באקוגן אחד ישביע את האריה הקטן והרעב שבבית. צריך לפחות שלושה באקוגנים כדי להיכנס למשחק, ורצוי יותר. עמרי דיאמנט, סמנכ"ל החברה, מסביר שאת הבאקוגן התחילו להחדיר בתקופת החופש הגדול, אבל מניסיונו להיטים מתעצמים הרבה יותר בתקופת הלימודים מאשר בחודשי החופש, בגלל "האפקט הוויראלי" שמתרחש במפגש היומיומי של הילדים בבתי הספר. זה שהכדור מתגלגל ונפתח ומתרחשת טרנספורמציה, פתאום יוצא ממנו משהו אחר. זה משהו חדש ומסקרן. העובדה שסדרת הטלוויזיה עשויה היטב תורמת גם היא להצלחה. "מבחינת דפוס המשחק עצמו, הוא משלב כמה אלמנטים שילדים אוהבים: לאסוף קלפים, לגלגל כדורים, להקפיץ גולות - אסטרטגיה, וגם יסוד חזק של תחרות. בנים אוהבים מאוד תחרות ואסטרטגיה, ולכן 75% מההקהל של הבאקוגן הם בנים. לצד הדפוסים המסורתיים האלה, יש גם יסודות מאוד מודרניים, כמו קשר לטלוויזיה ולאינטרנט".

סקירה השוואתית: ממירי השידור הדיגיטלי. טיפ לקליטה מוצלחת הוא לחבר חוט תייל פשוט על גג הבית, לתשתית האנטנה
. את הממיר, יש לחבר אל אנטנה, זו יכולה להיות אנטנה פנימית קטנה שמותקנת בבית, או חיצונית שמותקנת במרפסת / על הגג, היא יכולה להיות פסיבית או אקטיבית (כוללת מגבר אות). נכון להיום, תושבים, במיוחד אלו המתגוררים באזורים עירוניים צפופים כגון גוש דן, נתקלים בבעיות קליטה. ארבעה מתוך החמישה מאפשרים להקליט תוכניות אל התקן אחסון חיצוני (דרך חיבור USB) ולהנות גם מתכונת Time-shift שמאפשרת להקפיא את השידור החי ולנווט בו קדימה ואחור. בעתיד הקרוב, יתווסף לשירות גם לוח שידורים, מה שיהפוך את ענין ההקלטות לנוח יותר. הממיר שהרשים אותנו מכולם היה דגם 630 של
Konka, עם תפריטים נוחים ומתקדמים, אפשרות מעבר בין ערוצים גם בזמן ביצוע הקלטה וגישה נוחה אל רשימת קבצי ההקלטה, אולם מחירו הינו גם היקר ביותר בחבורה.

שדרוג ספק אינטרנט: זה הזמן להנחות ומבצעים. 012 סמייל מבטיחה: מהירות כפולה באותו המחיר !
השוואת המחירים מתייחסת ל-4 מהירויות גלישה: 1.5 מגה, 2.5 מגה, 5 מגה ו-10 מגה, כשהמבצעים העדכניים של ספקיות האינטרנט ללקוחות חדשים כוללים מסלולי התחייבות ו-2-6 חודשים ללא חיוב, המוזילים את המחיר הממוצע בסך-הכל. מומלץ להתמקח: בדיקת המחירים נעשתה באופן של לקוח סמוי והוכיחה כי משתלם לעמוד על המקח ולוודא את המחירים בפנייה טלפונית. בהשוואה לסקירת מחירים שפורסמה ב"גלובס" לפני כחצי שנה, המחירים נכון להיום נמוכים יותר במרבית הספקיות. הסיבה לכך נעוצה במבצעים העדכניים הכוללים זיכוי על מספר חודשי תשלום מתקופת ההתחייבות. 

בשורה אחת:

הדלק מתייקר ב 5.6%. החל מהיום, מחיר ליטר בנזין אוקטן 95 הוא 6.54 ש"ח.
כלל ביטוח, ולשכת סוכנות הביטוח השיקו את ספר הביטוח הסיעודי. למי שיש גישה לספר, נשמח אם ישתף את כולנו בקישור.
מורים שימו לב: בטפסי 106 של שנת 2008, מודפסת טעות שעלולה לגרום לכם לשלם יתר מס של 1000 ש"ח.
נורבגיה מעלה את הריבית ב 0.25%. נציין שהיא המדינה השניה (אחרי ישראל) שמעלה את הריבית.

 

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio