רותי שרון - 02/05/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
02/05/10

מעריב: עושים סדר בבלגן האירופי. 50% סיכוי שיוון תפשוט רגל. מטבע האירו בדרך למטה. אבל - לא יהיה משבר עולמי. המדינות הבעייתיות נכנסו למשבר האחרון ביחס חוב לתוצר גבוה, שכמובן החריף. לגבי יוון, יש גם עניין של חוסר אמינות - יוון לא קיימה הבטחותיה לקצץ בהוצאות הממשלה וכן הציגה נתונים מסולפים ביחס להיקף הגירעון שלה. חוסר האמינות וחוסר הודאות מקבל מימד נוסף, מפני שגרמניה, כאשר ייסדו את גוש היורו, התעקשה (מבחינה פילוסופית) על כך שאין אחריות הדדית בין המדינות והן לא מחוייבות לעזור לאחרות. זה היה התנאי של הגרמנים להיכנס לגוש היורו. המדינות החברות בגוש היורו אינן יכולות להדפיס כסף, ובמקרה של משבר חייבות לקצץ בהוצאותיהן ולהוריד גירעון. לאחרונה חלו 2 התפתחויות: נראה שהסכומים להם זקוקה יוון הולכים ותופחים, ונוצר הרושם שיוון לא תצליח לערוך קיצוץ בגלל פוליטיקה פנימית. חשש בישראל: משבר באירו יפגע בכלכלת ישראל, ואף יוריד את תחזית הצמיחה. שליש מהיצוא הישראלי - למדינות האירו.

משרד התקשורת דורש להפחית את קנסות היציאה מחברות הסלולר
. משרד התקשורת אינו מתכוון לבטל לחלוטין את קנסות היציאה, אלא להעמיד אותם על שיעור סביר יותר: על פי ההצעה הקנס יעמוד על 10% לכל היותר מסכום החשבון החודשי הממוצע בתקופת ההתחייבות, כפול מספר החודשים שנותרו לתקופת ההתחייבות. כיום, חברות הסלולר נוהגות להחתים מנויים חדשים על תוכנית שירות בת 18 חודשים, עם פיתויים והנחות בכניסה - תמורת סעיף קנס גבוה במקרה של שבירת ההתחייבות. במשרד התקשורת מעדיפים שהטבות יבוטלו ובכך יירד המחיר שצריך המנוי לשלם במקרה של יציאה מוקדמת מהתוכנית.

המדינה לסטודנטים: התחייבו לגור בגליל - וקבלו מלגת לימודים לביה"ס החדש לרפואה
. במחזור הלימודים הראשון בבית הספר שייפתח ב-2011 ילמדו כ-70 סטודנטים. כדי לקבל את המלגה הסטודנטים יתחייבו להישאר במקום עבודה בגליל "ולבנות שם את בתיהם". "באופן זה תוכל המדינה גם לעודד פיתוח מואץ של הגליל וגם לתמוך בצעירים ולהשאיר את מיטב המוחות בישראל" אמר שלום בישיבה, בה הוצגה התוכנית האקדמית של בית הספר על ידי אנשי בר אילן. הוועדה תגבש קריטריונים למתן המלגות, כך שיהיו מוטות תעסוקה ויסייעו לסטודנטים למצוא עבודה תוך כדי לימודים באזור הגליל.

רימונה פרקש: החור השחור של הכספים הפנסיוניים. מותק לאן נעלם הכסף ? יש כמה תרחישים להיעלמות של כספים פנסיוניים: מתחילים עבודה חדשה - ושוכחים מהפוליסה הקודמת, כספים שהופקדו לצעירים או עובדים זמניים בסכומים נמוכים והעובד מתעלם מהם, חוסר ברישום בצוואה של מנוח וקרובי משפחתו אינם מודעים להפרשות, עוברים דירה מבלי לעדכן את חברת הביטוח, מיזוגים ורכישות בענף ושינוי החברה המנהלת את הפוליסה, משיכה חלקית של הכסף והיתרה נשכחת. ב־11 באפריל הגישה המועצה לצרכנות בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד כמה מחברות הביטוח המובילות כדי לחייב אותן להשיב למבוטחים שלהן כספים שהופקדו בעבר ובינתיים נשכחו על ידי המבוטחים.

מעריב עסקים: מושכים אותנו באף: כך משתמשות הרשתות בריח כדי למכור לנו יותר. מתווכי נדל"ן יודעים לספר כי אפיית עוגה בסמוך להגעתם של קונים פוטנציאליים לדירה עשויה לקדם את המשא ומתן ולהביא לחתימה מהירה על החוזה. כדי לגרום לרוכשים הפוטנציאליים לרצות להיכנס לרכב, הסוכנויות מנסות ליצור בידול בין הניחוח שבאולם לניחוח שבתוך הרכב ומשתדלות להימנע מלהפיץ באולם התצוגה ניחוח של רכב חדש. כיוון שבחדר השינה של כל אדם יש ריח שונה, הניחוח היחיד המשותף לרובם הוא של אבקת כביסה או מרכך כביסה, הנובע מהמצעים המכובסים. זה הניחוח שמקובל להפיץ בחנויות ספרים בעולם. בחנויות הצעצועים האתגר גדול יותר: על מנת למשוך את הילדים להיכנס לחנות, יש להגיע קודם להורים, שצריכים לבצע בפועל את הקנייה. "לצורך כך אנו משלבים ניחוחות משני עולמות הגיל - שוקולד לילדים ותפוז להורים, ובחנויות מופץ ניחוח שוקולד-תפוז". כ-75% מהרגשות של בני האדם במהלך היום מושפעים מריח, וידוע כי ישנם ריחות בעלי אפקט מרגיע. בנוסף, קיים קשר בין רגשות לבין העדפה של ריח מסוים על פני אחר - קיים קשר מוכח בין החלק במוח האחראי לרגשות לבין בלוטות הריח.

אליצפו רוזנברג: צה"ל משיק: המועדון החדש של חיילי המילואים: "בהצדעה" - עם תקציב של 10 מיליון ₪
. מועדון "בהצדעה" המעניק למשרתי המילואים שלל הטבות בתחומי הפנאי, תרבות, מסעדות ונופש. למועדון הוקם אתר אינטרנט יעודי, בו יוכלו הזכאים לרכוש את ההטבות השונות. על פי הקריטריונים שנקבעו, משרת מילואים פעיל הוא מי שביצע 10 ימי מילואים ומעלה במהלך שנה קלינדרית (1 לינואר עד 31 בצמבר). בין ההטבות השונות, משרתי המילואים יוכלו ליהנות מארוחת בוקר זוגית בעלות של 59 שקל במגוון רשתות בתי קפה, לנפוש 2 לילות בסוף שבוע בצימר בצפון במחיר של 954 שקל לזוג, לרכוש כרטיס לסרט בקולנוע במחיר של 22-24 שקל, או לטוס בכדור פורח תמורת 847 שקל. בשלב זה "בהצדעה" אינו כולל הטבות רבות מהם נהנים עמיתי "חבר" כגון הנחה ברכישת רכב דירות ועוד. החל מהשבוע הבא יכנסו לתוקפם הטבות נוספות לחיילי המילואים הניתנים על ידי משרדי הממשלה: תינתן הנחה של כ-15% על חידוש רישיון הרכב, תינתן מלגה נוספת של 1,000 שקלים לחיילי מילואים שישתתפו בפרוייקט פר"ח וכן יינתן יום חופשה לבת זוג של משרת מילואים שהיא עובדת מדינה.

בשורה אחת:
הדלק מתייקר: ליטר בנזין 95 אוקטן עולה מאתמול 6.69 ש"ח לליטר. מילוי מיכל של 35 ליטר יעלה מעכשיו 234 ש"ח.
יש לכם מכונית ישנה מעל 20 שנה ? משרד התחבורה שלח אליכם מכתב, גריטה של הרכב תכניס 3000 ש"ח לחשבון הבנק.
הולכים לסופר: וקונים רכב חדש ?! גם שופרסל תציע מכוניות חדשות ללקוחותיה בהטבה.
הריבית לחודש מאי: ללא שינוי. כחלק מהשיקול, הנגיד מתחשב גם במשבר בגוש האירו - כגורם לעצירת עליית הריבית.
האבטלה בספרד: חוצה את רף 20% של מובטלים בספרד.

עורך: איציק ירחי.


 

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio