רותי שרון - 02/09/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
02/09/12

 

TheMarker: המע"מ עולה ב-1%; 8.25 ש' לליטר דלק. כשתיגשו לקופה בסופר לשלם תגלו שרוב רשתות השיווק עידכנו את המחירים. עם זאת, ייתכן כי בשל מבצעי חגי ספטמבר, לא כל המוצרים יתייקרו. גם מחירי המוצרים ברשתות החשמל עולים ב-1%, אף שבחודש האחרון מוצרי חשמל רבים כבר התייקרו ב-5%-10%, עקב עליית שער הדולר. מחיר ליטר בנזין 95 אוקטן יעלה ב-55 אגורות ומחירו יגיע ל-8.25 שקלים לליטר - עלייה של 7.1% מהמחיר הקיים, ושיא במחיר הבנזין, השובר את השיא מחודש אפריל - 7.79 שקלים לליטר.

עדי דברת-מזריץ: המחלבות: "מחיר החלב הגולמי ייזנק - וכל מוצרי החלב אחריו": "מחירי מוצרי החלב יטוסו כלפי מעלה", מחיר החלב הגולמי יעלה באוקטובר בכ-7% שהם 15 אגורות לליטר. עליית מחיר החלב הגולמי תביא להתייקרות של בערך 26 אגורות במחיר גביע קוטג', ושל כ 85 אגורות במחיר גבינה צהובה 500 גרם.

שאול אמסטרדמסקי: מלכודת הדבש שמאיימת על עתיד המפוטרים. משיכת הפיצויים עלולה לפגוע עד 45% בגובה הפנסיה. "במשברים קודמים שלוו בעלייה משמעותית באבטלה ראינו עלייה במשיכת כספי הפיצויים". להתנהלות הפיננסית בהווה תהיה השלכה קריטית גם על ההכנסה בעתיד, כשכבר באמת לא יוכלו לעבוד. למעשה, סביר להניח שחלק גדול מהעובדים כלל לא מודעים לכך שאם הם ימשכו את כספי הפיצויים שלהם היום, הם במו ידם יורידו את הגרזן על רמת החיים שלהם בגיל הפרישה. "באופן מובהק, אנשים שמרוויחים שכר נמוך מושכים כספי פיצויים בעת עזיבת מקומות עבודה, בלי קשר למצב הכלכלי במשק". "אנשים צעירים מושכים את כספי הפיצויים בלי לחשוב פעמיים ומשתמשים בהם בשביל הצריכה השוטפת שלהם". "אפשר לתקן את החוק כך שייקבע שאדם שעזב את מקום עבודתו, ללא קשר לסיבה - התפטר או פוטר - ולא מצא מקום עבודה חדש, יוכל למשוך מדי חודש מהחיסכון הפנסיוני שלו סכום זהה למשכורת האחרונה שלו, במקום למשוך את כל הכסף בבת אחת ויפגע בפנסיה העתידית שלו".  להלן מדריך לזכויות, גובה הפיצויים, ולבירוקרטיה.

יוסי גרינשטיין: בנק ישראל בוחן את הגבלת גובה המשכנתה ל 55% בלבד משווי הנכס, וצעדים נוספים בשוק המשכנתאות. הצעדים נשקלים בשל הסתערות מחודשת של הציבור על המשכנתאות: סכום המשכנתה הממוצע זינק בחודש יולי לשיא של 613 אלף שקל, ורמת המינוף גבוהה מאוד: 40% מההלוואות גבוהות יותר מ-60% משווי הדירה. יצוין כי כמחצית מהחזרי ההלוואות גבוהים מ-30% מהכנסת בעל המשכנתה, ושסכום המשכנתה הממוצעת זינק ב-14% בחצי השנה האחרונה. בבנק ישראל חוששים מבועת נדל"ן וממשבר פיננסי שיפגע קשות בבנקים ובציבור, בדומה למשבר הסאב-פריים בארה"ב. הגידול החד במשכנתאות נובע מירידה בריבית המשכנתאות בכל המסלולים. אם מגמת הרכישות תימשך הבנק צפוי לנקוט צעדים חדשים לצינון השוק. 

מיכל רז-חיימוביץ: כך תחסכו על צעצועים לילדים בחגים הקרובים. "ילדים המוצפים בצעצועים סובלים מקושי בדחיית סיפוקים". השוק מוצף צעצועים, וכשהמגוון אדיר, הפיתוי בהתאם. הורים רבים מרעיפים על ילדיהם עוד ועוד צעצועים תמורת סכומי עתק. "מגיל שנתיים ועד 12 הילדים מדברים עם הצעצועים ומבטאים דרכם את עולמם הרגשי". לשפע יש מחיר, ואין כמעט הורה שלא מוצא את עצמו מתוסכל נוכח תלונות ה"משעמם לי" שמשמיע ילדו בתוך חדר עמוס צעצועים. "ילד עם הרבה צעצועים לא לומד ליהנות. סף ההנאה והסיפוק שלו קצר. מהר מאוד הוא רוצה להחליף ולהתחדש, גם בגלל לחץ חברתי. בהיבט הכלכלי, זו מסחטת כסף". טיפים: בלי אלימות, להמעיט במוצגים, לא לשחקן יחיד, להעדיף משחקים עם מנצח ומפסיד, ועוד.  

חיים ביאור: 16 אלף מפוטרים? לפי הלמ"ס האבטלה דווקא ירדה ל-6.5%. הלמ"ס פירסמה נתונים ולפיהם ביולי חלה ירידה בשיעור האבטלה ל-6.5% מכוח העבודה, לעומת 7.1% ביולי ו-7% ברבעון השני של 2012. גם שיעור ההשתתפות בכוח העבודה (אנשים שרוצים לעבוד ונמצאים בגיל העבודה) עלה ביולי ל-59.8%, לעומת 59% ביוני. המשמעות היא שיותר אנשים נכנסו למעגל התעסוקה וגם עובדים שפוטרו הצליחו למצוא עבודה. בכיר במשרד האוצר אמר בעקבות פרסום הנתונים כי נתוני הלמ"ס, הלוקחים בחשבון את התנודתיות העונתית בשוק העבודה, מצביעים על שיפור במצב התעסוקה בניגוד לנתונים זורעי הפאניקה ששירות התעסוקה יצר בדו"ח האחרון שלו.

יעל גרוס אנגלנדר: המספרים מאחורי החינוך לילדים מחוננים. כמה זה עולה להורים ? מאחר שהמבחנים למחוננים הם חסם הכניסה שאותו צריך לעבור, התפתחה תעשיה מסוימת של הכנה למבחני מחוננים. היא מתבצעת אצל פסיכולוגים באופן פרטי, או במכונים, בעלות של מאות שקלים בחודש. העלות אצל אריקה לנדאו היא 990 שקל לסמסטר - הכולל 24 שעות אקדמיות. המדריכים בקורסים הינם בעלי תארים מתקדמים. "הפרופסור הלא מפוזר" - מרכז חברתי קוגניטיבי ורגשי לילדים. העלות היא 450 ש"ח לחודש. מכון נועם אינו מציע קורסי הכנה, אלא מפתח ערכות אונליין במחיר שיעמוד על כמה מאות שקלים. המכון עוסק במגוון רחב של הכנות לבחינות: מבחינות תעסוקתיות ועד בחינות קבלה לבתי ספר, וכעת יתרחב לתחום ההכנה למבחני מחוננים ומצטיינים. תוכניות המחוננים נמצאות תחת פיקוח הדוק של משרד החינוך , ואילו מרבית התוכניות למצטיינים (למעט אלו שנכנסו תחת מרכזי המחוננים העירוניים) אינן מפוקחות על ידי האגף ולכן נתונות לפרשנות מקומית. האגף למחוננים ומצטיינים מפעיל אתר יעודי ובו מידע רב בכתובת: gifted.cet.ac.il.

 
בשורה אחת:
יריד תעסוקה בנהריה יום חמישי 6/9: בשעות 21:00-18:00 ברחבת המידעטק נהריה.
דאגה בבנק ישראל: הגירעון בתקציב יזנק ל-4% מהתוצר. מסתמן שתהיה עליית מיסים נוספת, דיוני התקציב לא מתקיימים.
חגי עמית: מהגרעין ועד למוצר: כך משפיעה שרשרת הייצור על מחירי המזון. כתבה מקיפה ומעניינת על כלכלת יצרני המזון שלנו.
האוצר מתכנן להטיל מיסוי על הדלק גם ברכבי ליסינג. מדובר בתקנות שיהיו חלק מחוק ההסדרים ל 2013.


  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio