רותי שרון - 03/05/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
03/05/09

בית המשפט העליון דחה את ערעור המדינה, וקבע שיש להכיר בהוצאות הטיפול בילדים, אבל החל מ 2010
בית המשפט העליון קבע כי ההכרה בהוצאות השגחה על ילדים תחול רק מ-2010 ואילך. עורך דין ד"ר משה שקל מציין כי מי שכבר הגיש דוחות על השנים הקודמות, יש סיכוי טוב שיכירו לו בהוצאות רטרואקטיבית, כפי שמכירים בהן לגבי העותרת ורד פרי. לפי החלטת המחוזי, ההוצאות שיוכרו הן הוצאות לתשלום למעונות ולמטפלות עד גיל בית ספר, ולאחר מכן יוכרו הוצאות עבור תשלום למועדוניות לאחר שעות הלימודים בבית הספר לילדים עד גיל
.14   כדאי לשים לב, שבית המשפט מבקש בפסיקתו מהכנסת, להתייחס לעניין ולתקן את החוק. ומן הסביר הוא, שהאוצר יבקש מהכנסת לתקן ולא להכיר בהוצאות. בנוסף לכך, ביקורות רבות יצאו כנגד החלטת בית המשפט, כמו של מירב ארלוזורוב שכרגיל נמצאת בצד של השפוי של האוצר.

הבנקים לא מוותרים (כצפוי) והם יערערו על קביעתה של רונית קן: שהבנקים תיאמו ביניהם את גובה העמלות
על-פי קביעת הממונה, מראשית שנות ה-90 ועד לתחילת חקירת רשות ההגבלים העסקיים בנושא, בשנת 2004, נהגו מומחים בתחום העמלות ב-5 הבנקים להעביר ביניהם מידע לגבי עמלות שנגבות בהווה וכן לגבי התנהלות עתידית בעניין עמלות. מידע זה, שכלל נתונים שאינם פומביים, נלקח בחשבון בעת שהבנקים קבעו את מדיניותם בתחום העמלות ואיפשר יישור קו בנושא העמלות, תוך פגיעה בהליך התחרותי בין הבנקים. החוקר בפרשה גלבוע אמר כי בפרשה זו נתקלו חוקרי הרשות בחשש ובפחד עצום לשתף פעולה. "
הגענו לאנשים בכירים, שאמרו לנו שיש להם הרבה מה לספר, אך הם מפחדים. אילו היו מוסרים בעדויות מה שמסרו בעל-פה, הציבור היה עולה בהמוניו על מנהלי הבנקים ושם אותם בבסטיליה".

YNET מציג: לאן עוברים? סקר נדל"ן של הערים הגדולות

מתכוונים לקנות דירה בפעם הראשונה בחייכם, ולא בתל-אביב היקרה מדי, אם אתם מתקשים להחליט, ואתם פתוחים לבחון כמה אפשרויות, YNET
אסף בשבילכם עצות מועילות. חיפה: עוזבים בלבד, נתניה: כל המשפחות באות, רעננה: בורחים בגלל המחיר, כפר סבא: מגיעים מרעננה ונשארים בגלל הילדים, פתח תקוה: קונים בלבד, מודיעין: מגיעים בזוגות, ראשון לציון: גם, ירושלים: הגירה שלילית, באר שבע: המשקיעים באים.

כלכליסט: המדריך לביטוח סיעודי
בשנים האחרונות עבר הביטוח הסיעודי שיפורים ושינויים מרחיקי לכת. עם זאת, מדי שנה נמצאים לא מעט אנשים במצב סיעודי וללא כיסוי, או עם כיסוי שאינו מתאים לצורכיהם. "25% מכלל המקרים הסיעודיים הם אנשים מתחת לגיל 40", אומר ירון פלח, מנהל תחום ביטוחי בריאות וסיעוד בקבוצת תמורה. "הייתי ממליץ לרכוש ביטוח סיעודי פרטי לכל החיים עם ערכי סילוק כבר מגיל שלוש. התשלום החודשי מאוד נמוך, וכעבור 20 שנה אתה יודע שהצלחת לבטח את הילד שלך בביטוח סיעודי לכל החיים". כמו כן, פוליסות הביטוח הסיעודי מתייקרות מאוד מדי כמה שנים. אני מעריך שבמהלך השנה הקרובה מחירי הפוליסות יכפילו את עצמם. לכן, ההמלצה היא לקנות בגיל צעיר ובקרוב".
"כדאי לקחת בעירבון מוגבל את כל המחקרים שיציגו בפניכם סוכני מכירות למיניהם, המצביעים על כך שאדם סיעודי לא שורד יותר מחמש שנים. הרפואה המודרנית מצליחה להאריך חיים ויותר אנשים מאריכים חיים היום גם כשהם במצב סיעודי".

שוק המשכנתאות 2008: 30% במזרחי-טפחות, 27% לאומי, 17% פועלים, 12% דיסקונט
בשנת 2008 עמד על 34.6 מיליארד שקל. משכנתא הוא כמעט המוצר הבנקאי היחיד שבו הלקוח מסוגל להתמקח. מאידך, משכנתא היא גם מוצר עוגן שלאחר רכישתו הלקוח כבול לבנק ממנו לקח את המשכנתא לשנים רבות. שתי עובדות אלו עמדו במרכזה של מלחמת המשכנתאות שהשתוללה כאן בשנה וחצי האחרונות, לאחר שדיסקונט השיק את המשכנתא המסובסדת שלו. למלחמה יש מחיר, וגם זו גבתה מחיר ממשתתפיה, קרי הבנקים. רווח הבנקים מפעילות משכנתאות ירד ב-5.7% ועמד על 637 מיליון שקל. התשואה על ההון בפעילות המשכנתאות נמוכה מאוד. רק בבנק ירושלים היתה תשואה נאה של 12.1%. בשנה האחרונה נרשמה עלייה של 22% במשכנתאות חדשות, אך בחלקו מדובר במשכנתאות ממוחזרות שהלקוח מחליף בנק.

ארה"ב: שינויים מפליגים בניידות הידועה של האמריקנים
בתקופות מיתון קיימת ירידה בניידות עובדים בין ערים ומדינות, ועיקר התנועה היא לאזורים שנפגעו הכי פחות מן המיתון. אחוז האזרחים ששינו מגורים במהלך השנה ירד לשפל של למעלה מ-40 שנה. אחד מכל חמישה אזרחים בארה"ב הינו "אסיר" בביתו. הירידה במחירי הבתים, הורידה את ערכם אל מתחת לערך המשכנתא. אזרחים שאין בידם כסף לסלק את החוב, נותרים ללא יכולת למכור את הבית ולהתחיל מחדש במקום אחר. אזרחים רבים חוזרים לערי הולדתם בחיפוש אחר מקום עבודה. הם מניחים שההיכרות המוקדמת שלהם עם התושבים תאפשר להם להשיג משרה מסוג כלשהו.
שיעור הגירושים ירד בצורה דרמטית. חוסר היכולת לממש נכסים, לצד החששות התעסוקתיים ועלויות הגירושים,הביאו לכך שזוגות רבים מעדיפים להמשיך "לישון עם האויב".

מירב ארלוזורוב: מעמד הביניים בסכנת הכחדה
בערב יום העצמאות ה-61 אנחנו מוצאים את עצמנו נדרשים להזהיר כי מעמד הביניים בישראל הוא מעמד בסכנת הכחדה - וכי אם לא יתנער לפעולה, יכול להיות שבעוד 20 שנה לא יהיה כאן מעמד ביניים. ב-2011, אם כן, 44% מהתלמידים בישראל יהיו מי שאינם לומדים במסגרת ממלכתית. יתרה מכך, בחמש השנים הללו מספר התלמידים הלומדים בבתי הספר הממלכתיים צפוי לקטון ב-15 אלף (קיטון של 2.3%) - זאת בשעה שהזרמים החרדי והערבי יצמחו בכ-50 אלף תלמידים כל אחד. החינוך הממלכתי-ציוני בישראל מצוי בנסיגה, לא רק ערכית אלא גם מספרית. כמעט חמישה מכל עשרה תלמידים שייכנסו לכיתה א' ב-2011 יהיו ערבים או חרדים. יש מקום גם לספקות לגבי מידת התרומה של תלמידים אלו לעתידה הכלכלי של ישראל. קיים הבדל מהותי בין הערבים לבין החרדים. חוסר ההשתלבות של הערבים הישראלים בשוק העבודה נובע גם מסיבות תרבותיות, אבל גם מאפליה מבנית נגדם ומכך שהם מורחקים באופן שיטתי מכל מוקדי קבלת ההחלטות.
ניתן לטעון שהערבים הם עניים גם מפני שהם אינם יכולים לקדם את ענייני המגזר שלהם בחלוקת השלל הפוליטית של ישראל. ההפך המוחלט מכך נכון לגבי החרדים.

אדם סמית, לפני 200 שנה: "בית בפני עצמו אינו תורם דבר להכנסות יושביו"
עד כה לא הושפעו קובעי המדיניות מהטיעונים נגד בעלות על בתים. באמצע פברואר הציע הנשיא ברק אובמה תוכנית בהיקף של 275 מיליארד דולר שתתמוך בשוק הדיור האמריקאי. "משום שהמדיניות האמריקאית מעודדת בעלות על פני השכרה של בית, ניתן לטעון כי בארה"ב יש יותר מדי בעלי בתים", טוען הכלכלן פול קרוגמן, חתן פרס נובל לכלכלה ל-2008. אדוארד גלייזר, כלכלן מאוניברסיטת הרווארד, טוען כי "זה טירוף לעודד אמריקאים להמר על הכל כדי לרכוש בית". הטיעון המרכזי בעד בעלות על בתים הוא דווקא לא בהכרח כלכלי, אלא חברתי. בעלות על בתים, טוענים אלו המעוניינים להרחיבה, מטיבה עם החברה משום שהיא מעודדת יצירה של חברות יציבות יותר ושומרות חוק.

בשורה אחת:
לאחר 8 הורדות רצופות, ריבית בנק ישראל נשארת קבועה. הצפי: הריבית תשאר ברמתה זו בחודשים הקרובים.
האוצר מתכנן להוסיף נקודת זיכוי לאמהות לכל ילד מתחת לגיל 8, ולהוריד חצי נקודה לנשים עובדות.
טפו טפו: אנחנו כבר אחרי פסח - ולמרות זאת לא שומעים על פיטורים נרחבים כמו שטענו המומחים.

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il

  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio