רותי שרון - 03/10/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26/07/09

עורך: איציק ירחי

אליצפן רוזנברג: סטודנטים: היכן תקבלו את ההלוואה הכי זולה ? מזרחי-טפחות, P+0.5%, תוך 8 שנים, עד 60 אלף ₪. בהנחה שלרוב הסטודנטים אין דוד עשיר שישלם עבורם, הם נדרשים למימון לא קטן במשך שנות הלימוד. שכר הלימוד האקדמי בישראל נע בין כ-10,000 שקל ועד קרוב ל-30 אלף שקל לשנה, במכללות. קיימות הוצאות נוספות כגון שכר דירה, מחיה, הוצאות שונות הקשורות ללימודים וגם בילויים. הוצאות נוספות אלו עשויות להגיע גם הם לאלפי שקלים בחודש. רוב ההלוואות שמציעים הבנקים הן בריבית פריים. את ההלוואה בסכום הגבוה ביותר מציע בנק לאומי בסכום של עד 100 אלף שקל ובריבית של P+0.75%. חשוב לבדוק את כל האפשרויות למלגה לפני לקיחת הלוואות. בהצלחה בלימודים.

אמיר כהנוביץ: העלאת הריבית ל-2% היא חלק ממהלך הדרגתי של החזרתה לרמה "נורמלית" (של 3%)
. הערכים הנמוכים והקיצוניים של הריבית כיום הופכים את השפעתה על המשק לגדולה מאוד. היא ניכרת בכל כיוון: על שיעור התעסוקה (תומכת), על שיעור החיסכון (מפחיתה) על תשואות החיסכון (מפחיתה), על רמות המחירים (מעלה), ובמיוחד על מחירי הנדל"ן, על רווחי החברות ועוד. מצד שני, הגורמים הנ"ל ועוד משפיעים בחזרה על מדיניות הריבית ולמעשה מדובר במשחק אסטרטגיה - או משחק שח-מט ללא מלך. בנק ישראל משחק על הקצה כשהוא משאיר את הריבית הריאלית שלילית ואת הציפיות האינפלציוניות לשנה סביב הגבול העליון של יעד האינפלציה (2.8%). בנק ישראל צריך להיזהר מלהכניס לשוק אלמנט נוסף של אי ודאות, והעלאת הריבית מורידה את אי הודאות הזאת.

רותם סלע: הוצאה לפועל: לא סוף העולם. דווקא הגעה להסדר חובות, פירושה קץ למחול שדים, וחזרה לשגרה
. לחייבים להוצאה לפועל שאין להם רישום פלילי ומעולם לא ביצעו עבירה כלשהי, מדובר בחוויה טראומטית במיוחד. הליך ההוצאה לפועל לא פוגע במלוא עוצמתו בחייב כבר בשלב הראשון. התיק נפתח אך ורק לאחר שניתן פסק דין, הקובע כי על החייב לשלם לנושה שתבע ממנו את חובו בבית המשפט, או במקרה שלא כובד צ'ק או שטר חוב. השלב הראשון בהליך הוא מכתב אזהרה. בתוך 20 יום ממועד קבלת האזהרה, ניתן לבקש "צו תשלומים" שיאפשר את פריסת החזר החובות על פני תקופה ארוכה יותר. המחוקק ביקש ליצור מציאות שבה חייבים יוכלו להמשיך לנהל רמת חיים בסיסית, פתיחת התיק בהוצאה לפועל יכולה פעמים רבות להיות לטובת החייב ולסיים מחול שדים, ולהחליפו בהסדר שניתן לחיות איתו.

תופעה: השימוש במסכים דיגיטליים בבתי עסק תופס תאוצה. זוהי דרך יעילה להכנס לכיסו ולראשו של הצרכן. היעילות מתבטאת בהגברת המכירות. לדוגמא, ברשת מזון גרם קידום של מנות חדשות להיענות מאסיבית כל-כך, שמלאי המצרכים למנות אלה אזל באותו היום. חוויית הקנייה משתפרת כי הלקוח נחשף למבצעים שמתאימים יותר. "אם הפרסום מחוץ לחנות נועד להביא את הצרכן עד אליה, הפרסום במסכים הדיגיטליים בתוך החנות נועד לגרום לצרכן לשלוח את היד לכיס ולקנות". "כל המידע עובר כל הזמן ניתוח וסקירה, ומותאם שוב ושוב ללקוח עד להשגת המטרות האופטימליות". מדובר בניתוח סטטיסטי של כל המוצרים, קהל היעד, השעות שבהם הם מסתובבים בחנויות ואפילו מזג-האוויר. "לצרכנים מבוגרים יותר, קשה להתמודד עם סביבה עתירת מסכים, לעומת בני-נוער היום, שרגילים להיות עם 3-4 מסכים מסביב. עומס הגירויים פחות מפריע להם".

ליטל דובריצקי: כל מה שצריך לדעת על ביטוח סיעודי. אורך החיים של חולה סיעודי עלתה מאוד בשנים האחרונות. ההגדרה של מבוטח סיעודי נחלקת לשתיים: מוגבל פיזית ומוגבל נפשית. הפוליסות הכי טובות מסתפקות בשתי פעולות בלבד, כשאחת מהן היא שליטה על הסוגרים. מספיק שאתה לא מצליח לבצע
50% מהפעולה, וכבר אתה נחשב כאילו אתה לא מצליח לבצע את כולה. חשוב לוודא שאין החרגה של תאונת עבודה או תאונת דרכים. עיקר הדחיות במקרה של תביעה הן על רקע של אי גילוי (אדם שלא הצהיר בהצהרת הבריאות על הבעיות הרפואיות שלו) או אי התאמה (אדם שלא עונה על הגדרת הסיעוד על פי הפוליסה.( תביעות מהסוג הזה מתיישנות כעבור שלוש שנים, ולכן חשוב לפעול בהקדם. עלות הסיעוד במוסד נעה בין 10,000 ל16,000- שקלים לחודש. עלות הסיעוד בבית יכולה לנוע בין 4,000 ל8,000- שקלים לחודש. ישנן פוליסות בפרמיה משתנה, כלומר הפרמיה משתנה בכל שנה ומותאמת לגיל המבוטח. "ביטוח מסוג זה הוא הוא זול מאוד לגילאים הצעירים.

אליצפן רוזנברג: איך יראו הבנקים בעתיד? יותר ישירים (סלולרי,אינטרנט) ? או יותר אישיים (סניפים שכונתיים) ?
הרצון לייעל ולחסוך בעלויות, הנחה את הבנקים להסיט את הלקוחות מפעילות בסניף, לערוצים הישירים. נראה כי פיתוח התחום הזה, לא הוביל לירידה בכמות הסניפים שנפתחו. "היתה מגמה של הרחקת הלקוח מהסניף לפעילות באינטרנט, אך בשלב מסויים הבינו שזה פוגע בנתח השוק". "אין תחליף למגע הפיזי והבלתי אמצעי". בישראל קיימים כ -14 סניפי בנקים לכל מאה אלף תושבים, באירופה היחס עומד על 30-50 סניפים ובארה"ב על כ-25 סניפים. הבנקים באירופה החלו לשלב סניפים ברשתות הקמעוניות, כגון חנויות כל-בו גדולות, על מנת להגדיל את מספר נקודות המפגש שלהם עם הלקוח. "מזרחי-טפחות
live" גייס 16,000 לקוחות, אך מסתבר שהוא מתאים לפלח מסויים מאוד.

ענת שיחור-אהרונוביץ: כמה תחסכו על טיסה לאירופה ב"לואו קוסט"? 40% פחות - בטיסה ללונדון, פריז או ברלין ! השקת קווי טיסות "לואו קוסט" אל ישראל וממנה פתחה בפני הצרכנים הישראלים הזדמנות להגיע ליעדים שונים באירופה, במחירים נמוכים משמעותית מהמחירים שהיו נהוגים עד כה. כדי ליהנות ממחירים נמוכים משמעותית, התייר הישראלי צריך לעבור חינוך מחדש. טיסות זולות באמת ניתן למצוא אך ורק אם מזמינים את הטיסה לפחות 3 חודשים מראש - מה שעומד בניגוד מוחלט למנטליות של חוסר תכנון לטווח ארוך, ולתרבות המסחר אליה התרגל הנופש הישראלי, שהורגל שנים להזמין ברגע האחרון. מי שמובילה את ז'אנר הלואו-קוסט בישראל היא חברת איזי ג'ט. קריאת הכיוון המשמעותית השנייה היא השקת "ארקיע express" - קווים סדירים מוזלים לפריז ולאמסטרדם. הטיסות ללונדון, פריז וברלין - זולות בכ- 40% (!), לעומת המתחרים. והטיסה לאמסטרדם ב-20%.

בשורה אחת:
בזק רוצה לצאת עם תכנית של 1000 דק' בחודש, תמורת פחות מ 100 ש"ח. הדעות במשרד התקשורת חלוקות.
עובדים בהיי-טק: הנחה של 200 אלף ש"ח לקניית דירה בפרויקט אגמים של אשדר בנתניה. החל מ 1.2 מיליון.
דירוג החוב של ספרד, מתדרדר.
כלכלת גרמניה בצמיחה: שיעור האבטלה בגרמניה ירד לשפל של 18 שנים: 7.5%. מרקל מתחזקת.

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio