רותי שרון - 04/04/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
04/04/10

לכבוד חג הפסח, והנקיונות - החלטנו להצטרף להמונים, ולאוורר גם אצלנו את הבוידעם.
הידיעות טרם הופיעו בלקט, אבל, חרף חלף הזמן - הן רלוונטיות ומעניינות.

האושר של מארק בויל: איך לחיות בלי כסף וליהנות מכל רגע. למארק בויל יש סוכנת. מדי יום הוא הודף בקשות להתראיין. צוותי תקשורת צובאים על דלתו. את מרבית ימיו הוא מבלה בכתיבת ספר. בויל, בוגר תואר בכלכלה ומינהל עסקים ואיש עסקים מצליח בעברו, לא הוציא אפילו ליש"ט אחת ב-16 החודשים האחרונים. הוא חי בקרוואן קטן החונה באמצע שדה בוצי, מצחצח שיניים במשחה שיצר מעצמות של דיונון, אוכל רק מזון שהוא מגדל או אוסף מפחי אשפה. לצורך חימום, בנה תנור חימום הפועל על עצים שחטב. כדי לבשל, בנה תנור מפחיות שמן זיתים. גם בגשם, בשלג ובקור הבריטיים, הוא נאלץ לבשל בחוץ. כדי להתקלח, הוא משתמש במקלחת סולארית. הוא משתמש בשירותים שחפר במו ידיו ואילתר מקרשים שמצא בחנות בנייה מקומית. במקום נייר טואלט הוא משתמש בעיתונים שמוכרי העיתונים זורקים ("'דיילי מייל' הוא הרך ביותר"). הדבר היחיד שעליו הוציא כסף בסביבת המגורים הנוכחית שלו, 360 ליש"ט, הוא פאנל סולארי שבאמצעותו הוא מקבל חשמל. את התקשורת שלו לעולם הוא מנהל באמצעות טלפון סלולרי שמקבל רק שיחות נכנסות ובעזרת מחשב נייד.

מצעד התמיכות: כך עוזרים ההורים לסטודנטים. רוב הסטודנטים נאלצים לקבל עזרה כספית מהוריהם.
סקר שנערך בקרב כ-5,000 סטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות להשכלה גבוהה, מציג תמונה עגומה במיוחד: הוריהם נאלצים לתמוך בהם ביותר מ-15 אלף שקלים בממוצע בשנה. עיקר הכסף מיועד לסיוע בתשלום שכר הלימוד, בשכר דירה ובתשלומים שוטפים. הסטודנטים שדיווחו כי הוריהם משלמים את הסכומים הגבוהים ביותר הם אלה שלומדים במרכז הבינתחומי בהרצליה, שם התמיכה עומדת על ממוצע של 28,544 שקלים. לדברי שי צרפנוב, סטודנט בשנה השלישית במכללה, "חד משמעית צריך עזרה של ההורים. הלו"ז פה מאוד קשה ולפעמים יש חוסר התחשבות בכך שהסטודנטים צריכים לעבוד. סטודנט לפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה, סיפר: "ההורים ממנים לי את כל שכר הלימוד. אם אתה רוצה לגור מחוץ לבית, כדאי שתהיה איש הייטק אחרת אתה לא יכול. אני נוסע רק בתחבורה ציבורית כדי לחסוך עלויות.

יוזמה מקורית של שתי תיכוניסטיות מקשרת בין צרכני שיעורים פרטיים למורים מקומיים.
עדי אלעזר ומאיה נאה, תלמידות כיתה י"א ממודיעין מצאו דרך מקורית להרוויח כסף. במקום לעבוד בבייביסיטר או במלצרות, העיסוקים הנפוצים לנערות בגילן, הן החליטו לפתוח עסק חדש משלהן. במחשבה עסקית רציונאלית, פתחו השתיים במיזם שישמש גם את נערי ונערות העיר שמחפשים עבודה, וגם את ההורים שמחפשים לילדיהם מורה פרטי טוב במחיר סביר. מה יעשו אלעזר ונאה? הן יקשרו בין שני הצדדים, ובתמורה יקבלו דמי תיווך. כך נולדה הרשימה הוורודה - מאגר נערים ונערות, תלמידי כיתות ט'-י"א, המעוניינים לעבוד כמורים פרטיים, ומולם מאגר של הורים לילדים הזקוקים לשיעורים פרטיים. אנחנו לא לוקחות כל אחד. יש לנו טופס מפורט שכל תלמיד שרוצה ללמד צריך למלא, ויש תנאי קבלה וציוני סף.

רשימת הקניות שהובילה את ניקולס קייג' לחורבן פיננסי: מכוניות, טירות ואיים פרטיים. בעיותיו הפיננסיות האחרונות של שחקן הקולנוע ניקולס קייג', הגיעו לאחר ששקע בשנים האחרונות בשרשרת רכישות ראוותנית במיוחד שכללה אחוזות, טירות במקומות כמו גרמניה, אנגליה, ניו אורלינס ובל אייר, מכוניות יוקרה, מטוס, איים פרטיים, יאכטות ואפילו ראשים מכווצים. קייג' עצמו נושא באחריות לא קטנה לצרותיו הכלכליות, לאחר שרכש בין היתר יותר מ-50 מכוניות, שתי יאכטות, שני איים פרטיים באיי בהאמה, האחד בגודל 161 דונם, מטוס פרטי של גולף-סטרים תמורת 70-45 מיליון דולר, ואפילו גולגולת של דינוזאור, אותה רכש תמורת 276 אלף דולר במסגרת מכירה פומבית סוערת, בה התחרה מול לאונרדו דיקפריו. בנוסף קייג' הוא אספן נלהב של חיות מחמד אקזוטיות, כמו תמנון ונחשי קוברה ארסיים. ב-2002 מכר קייג' את אוסף הקומיקס הענק שלו, בו השקיע מיליון דולר תמורת 1.6 מיליון דולר. בין היתר, קנה גם מכונית למבורגיני שהייתה שייכת לשאח האיראני תמורת 500 אלף דולר, ורכש מכונית בנטלי לה הוסיף כל כך הרבה אפיונים ייחודיים שכאשר קיבל אותה מהמפעל, לא יכול היה להיכנס לתוכה.

עמי גינזבורג: השקעה על פני 30 שנה מוכיחה: אתם צריכים יותר מניות בתיק הפנסיה שלכם. נניח שבנק כלשהו היה מציע לכם לסגור חלק מהכסף שלכם ל-30 שנה בשתי תוכניות חיסכון אפשריות. תוכנית א', "הבטוחה", מעניקה תשואה שנתית ריאלית צמודת מדד ומובטחת של 3% בשנה. התוכנית השנייה, נקרא לה "הלא ודאית", מעניקה תשואה שנתית ריאלית לא ידועה בטווח שבין 6% ל-10%. לפי ההצעה, הכסף בשתי התוכניות סגור. אי אפשר לגעת בו. אין לכם מושג מה קורה אתו. התשובה נראית די ברורה - תוכנית ב' טובה לאיך ערוך מתוכנית א'. למעשה השאלה שניצבת מולכם יום-יום, ושעליה אתם צריכים לתת את הדעת, היא כיצד אתם מעוניינים לחסוך את הכסף שאתם מפרישים לפנסיה. האם אתם מעוניינים לחסוך אותו באמצעות אג"ח ממשלתיות, או שאולי אתם מעוניינים לחסוך אותו באמצעות השקעה במניות? ואם בחרתם לחסוך בשני האפיקים יחדיו - באיזה תמהיל אתם רוצים אותם? חשוב עם זאת לציין שתשואה רב שנתית ממוצעת של כ-8%-9% משיגים גם שוקי מניות אחרים בעולם, כך שכנראה הנתון הזה, "8% ריאלי", אינו לגמרי דמיוני.

הח"כים חושפים את הונם: שלי יחימוביץ' מובילה עם 1.2 מיליון שקל.
הונה ונכסיה של יחימוביץ', המשמשת יו"ר ועדת האתיקה של הכנסת, שהגישה הצעת חוק לחשיפת הצהרות ההון של הח"כים, נאמד ב-1.246 מיליון שקל. במקום השני צועדת ח"כ מרינה סולודקין (קדימה) עם רכוש ונכסים בהיקף של 1.085 מיליון שקל. במקום השלישי ח"כ אילן גילאון (מרצ) עם רכוש נכסים המוערכים ב-0.9 מיליון שקל. חברי הכנסת אינם מחויבים לחשוף בציבור את הונם ורכושם. עם זאת, עם בחירתם הם מחויבים להגיש ליו"ר הכנסת הצהרת הון, וזו נשמרת בכספת. עיון ברשימת הצהרות הח"כים מגלה שרק הח"כים המכונים בכנסת "עניים" ועם פחות נכסים הסכימו לגלות לציבור את הונם. שווי נכסיה של סגנית שר התמ"ת ח"כ אורית נוקד (העבודה) הוא 418 אלף שקל. בחשבון עו"ש בנק יהב היא מחזיקה ב-637 שקל, ברשותה קרן השתלמות בשווי של כ-400 אלף שקל ומכונית קיה מודל 97' שערכה כ-18 אלף שקל. נוקד, חברת קיבוץ שפיים, מעבירה את משכורתה החודשית מהכנסת לקיבוץ. היא ובעלה מקבלים תקציב אישי של 7,400 שקל בחודש. עם זאת, היא נהנית ממגורים חינם בקיבוץ.

בשורה אחת:
קשיש ירה לעבר בנו: "רציתי שימצא עבודה" ויעזוב את הבית. בגיל 55 ! הבן בגיל 55. והאבא .... האבא בן 94
עורך: איציק ירחי


 

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio