רותי שרון - 04/07/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
04/07/10

עורך הלקט: איציק ירחי

מהפכת טיפולי השיניים - שאלות ותשובות. ילדים עד גיל 8 מקבלים טיפולי שיניים בהשתתפות עצמית ! מדובר בטיפולי שיניים מונעים ומשמרים במסגרת סל שירותי הבריאות. קופות החולים נערכו בחודשים האחרונים לתחילת הרפורמה, ותיגברו את מערך רפואת השיניים שלהם כדי לתת מענה. רוב הטיפולים יעלו 20 ש"ח בהשתתפות עצמית, גם אם נדרש יותר מביקור אחד. מקבלים את הטיפול במרפאות של קופת החולים שבה מבוטח הילד, או אצל רופאים שקשורים עמה בהסדר. רשימת המרפאות והרופאים תפורסם על ידי הקופות.
טיפולי השיניים לילדים עד גיל 8 יוצאים היום מהביטוח המשלים, וגם מי שקיבל עד היום טיפולים בחינם ייאלץ להתחיל לשלם עבור השתתפות עצמית במסגרת הסל. (רוני לינדר-גנץ, THE MARKER)

האם אתם קורבן לאלימות כלכלית במשפחה ? מתברר שמדובר בתופעה רחבה מהצפוי
. לרוב מדובר בשליטתו המוחלטת של הבעל בכל הקשור להוצאות הכספיות. כאשר האישה, נדרשת לדווח לו על כל תשלום שביצעה ולנמק בפניו באופן מסודר את העילה שהביאה אותה להחליט לרכוש כל מוצר ומוצר.
נשים שכן מודעות לכך שהן נתונות לאלימות כלכלית, לא מוצאות בדרך כלל את הכוחות הנפשיים להתמודד עם זה. רבות מהן אף מתרצות את התנהגותו של הבעל בנטייתו הטבעית לחסכנות ולקמצנות, ובדאגה אמיתית לשלום התא המשפחתי. בפועל, נשים אלה נתונות ללחץ בלתי פוסק, שגורם לסירוס מוחלט שלהן. "הנורמות נקבעות בשנה הראשונה לנישואין - אם אחד מבני הזוג ממדר את השני במהלך השנה הראשונה - חשוב להתמודד עם זה ישר, אחרת נותנים יד לנורמה שעלולה להוות בסיס לאלימות כלכלית". (בילי פרנקל, YNET)

האם כדאי לכם למחזר את המשכנתא ? חברת שכל מציגה בדיקה עבור 4 משפחות
. למי שלא עשה זאת, כדאי לבדוק את העניין. נזכיר כי הריבית היום בשפל של כל הזמנים, וריבית הפריים צפויה לעלות, אך עדיין לא עלתה.
ההבדלים שנמצאו בין 4 המשפחות בהחזר החודשי מגיעים עד 385 שקל לחודש, והחיסכון הכולל בנטילת ההלוואה נע במקרים הללו מגיע עד ל-58 אלף שקל. אם הריבית על ההלוואה שלכם גבוהה יחסית וסכום ההלוואה והזמן הנותר עד לסיום ההחזרים הם משמעותיים, בדקו אם כדאי למחזר. הקפידו להשוות הלוואה זהה מבחינת המאפיינים שלה. יתכן כי יציעו לכם להקטין את ההחזרים החודשיים גם באמצעות החלפת סוג ההלוואה להלוואה בריבית משתנה (שהריבית עליה כיום נמוכה ביותר), אך זכרו כי שינוי כזה כרוך גם בסיכון. אם הריבית שהשגתם קרובה לריבית הממוצעת על-פיה מחשב הבנק שלכם את עמלת הפירעון המוקדם (אסור שהיא תהיה גבוהה ממנה ביותר מחצי אחוז) - סביר להניח כי המיחזור כדאי לכם.(אפרת אהרוני, גלובס)

שלוש דרכים לייצר לעצמנו כסף חופשי. כסף שאינו משרת מטרות קיום, אלא איכות ורמת חיים. מרבית האנשים שאני מכיר לא מוכנים להכיר בעובדה שיש להם כסף חופשי –  כסף שנועד אך ורק לבזבוזים. רובם אומרים לי " איפה אתה חי? למי יש כסף חופשי עם ההוצאות הענקיות ומשכורות הזעומות?". יש אלה שאומרים לי במין לחישה, כזו שאף אחד לא ישמע חלילה "אילן, באמת! לא כולם מרוויחים כמוני וכמוך! שבאמת יש להם כסף לבזבוזים".
לפני הכול תנו לי לחדש לכם: למרבית המשפחות בישראל יש "כסף חופשי" גם לאלה שחיות במינוס. ניהול הכסף החופשי והישארות במסגרת שנקבעה לו בתקציב הוא המפתח להצלחה בניהול ההוצאות ולהשארות בתוך המסגרת התקציבית. מסתבר שמי שהצליח להגדיר בתוך התקציב החודשי שלו מסגרת ל"כסף חופשי" – כסף שיוכל ל"בזבז" (ומבחינתי בגד אופנתי לאישה הוא רחוק מלהיות בזבוז) מתחיל באמת להנות מהכסף שלו ואפילו מצליח בראש שקט להישאר במסגרת התקציב. ו 3 הדרכים הן: צמצום ההוצאות הקבועות, להפריש את כל הסכום לחסכון עוד לפני שאר ההוצאות, להגדיר סעיף תקציבי שכולל שילוב כסף חופשי והוצאה קבועה.( הבלוג של אילן בר, משפחה מאוזנת)

הורים גלו מעורבות. מדריך הזכויות השלם להעסקת בני נוער. מהלך חופשת הקיץ אסור להעסיק בני נוער מתחת לגיל 14. נער מתחת לגיל 15 ניתן להעסיק בעבודות קלות בלבד. חובה על המעסיק למסור לכל נער בתוך שבעה ימים מתחילת עבודתו טופס הקבוע בתקנות, שבו מפורטים, בין היתר, זהות המעביד והעובד ויתר פרטי העסקתו. על המעסיק לדרוש מבני הנוער "פנקס עבודה" כתנאי להעסקתם, אותו ניתן לקבל בשירות התעסוקה באיזור המגורים, ללא תשלום.
עד גיל 16?, שכר המינימום לשעת עבודה הוא ?15.58? שקל לשעה, גיל 17 ?16.69? שקל, ועד גיל 18 הוא ?18.47? שקל. החוק אוסר להעניש בני נוער או לקנוס אותם בניכוי משכרם.
לא קיימת "תקופת התלמדות או תקופת ניסיון", וכל תקופת העסקתו של נער מחייבת תשלום שכר בעד עבודתו, לרבות התלמדות מיומו הראשון בעבודה והחל משעת עבודתו הראשונה. בנוסף, על המעסיק לשלם עבור ימי הכנה וישיבות עבודה על פי שעה, לרבות השתלמויות והכנות לקראת קייטנות. ועוד. ( יובל גור, NRG מעריב)

המשבר עדיין כאן: התאוששות שוק הדיור בארה"ב היא עדיין חלום רחוק. ושוק העבודה מאכזב גם הוא
. קובעי המדיניות הכלכלית בארה"ב אינם ישנים היטב בימים אלה, והסיבה היא לא רק משבר החובות באירופה. למרות שנה של מאמצים ממשלתיים, נראה שהתאוששותו הזמנית של שוק הדיור נמצאת על סף האטה. קצב העיקולים נותר עקבי ומתמשך, ב-15 החודשים האחרונים. י
ידרשו יותר משמונה שנים של מכירות בתים בקצב נורמלי כדי לרוקן את מלאי הבתים שנמצא כעת ברשות הבנקים. המלאי הזה משאיר את המחירים נמוכים. מכירות הבתים החדשים נפלו ב-33% בין אפריל למאי - הירידה החדה ביותר כמעט מאז תחילתו של המשבר. התוכנית לא פעלה כפי שקיווה הממשל. הסיבה העיקרית לעיקולים כיום אינה אי יכולת לעמוד בתשלומים, אלא הון גלום שלילי - כלומר כאשר התחייבויות המשכנתא גבוהות משווי הנכס. באופן היסטורי, התאוששות בת קיימא בשוק הדיור תלויה הרבה יותר ביצירת משרות מאשר בגורמים כמו שיעור הריבית. לכן נתוני התעסוקה המאכזבים של מאי, לפיהם המגזר הפרטי בארה"ב הוסיף רק 41 אלף משרות, היו בהחלט בגדר חדשות רעות. (אקונומיסט, THE MARKER)

בשורה אחת:
לח"כים נמאס:
יקדמו חקיקה לביטול עמלות העו"ש. נכשלו נסיונות הבנקים להמנע מחקיקה.
גינדי-מאניה:
519 דירות בפרויקט אם המושבות נמכרו תוך 3 שעות לעמיתי "חבר".
מחקר:
רק 45% מהזכאים קיבלו מס הכנסה שלילי, בגלל חוסר מודעות. מתוכם רק 4.5% יצאו מ"קו העוני".
יש לך נער שמחפש עבודה בקיץ ? שלח אותו ל
חפירות ארכיאולוגיות ביפו. מומלץ.
רוצים לדעת
האם כדאי לפתוח חברה, או להמשיך להיות עצמאי ? בדקו בעצמכם בטבלת אקסל שהכין רו"ח חן לבון.
מנכ"ל רשות המיסים:
גביית ביטוח לאומי מבעלי שכר גבוה, תופסק
החל מינואר 2011.
   

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)


www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio