רותי שרון - 04/10/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
04/10/09

האייפוד נוחת בישראל בעוד כחודש. ושוק הסלולר כמרקחה. היכונו לבליץ של החברות לשדרוג המכשירים. שוק מכשירי הסלולר הוא הענף התוסס ביותר בישראל - והוא משתנה, מתעדכן ומתעצב מחדש בכל כמה חודשים, כבר 10 שנים לפחות. לקוח ישראלי מחליף את המכשיר הסלולרי שלו בכל שנה וחצי בממוצע, הרבה לפני סיום מחזור החיים האמיתי של המכשיר. בכל שנה נמכרים כ-1.8 מיליון מכשירים ל-9 מיליון הלקוחות של שלוש המפעילות הסלולריות הגדולות. שיעור החדירה של הסלולר בישראל הוא 125%, כלומר יש יותר מכשירי סלולר מאנשים. המשא ומתן בין אפל לשלוש החברות הסלולריות בישראל היה נוקשה ביותר, וחברות הסלולר המקומיות נאלצו להסכים לכל תנאי. בהערכה זהירה, כל אחת מהחברות הישראליות התחייבה בחוזה עם אפל למכור כ-80 אלף מכשירי אייפון תוך שנה. השורה התחתונה: מכשיר זול - גלישה יקרה, חבילה יקרה. מצד שני, יש לאייפון עדה של שונאים ומשמיצים. מה אתם עושים עם הטלפון הנייד שלכם ומה אתם חושבים שתעשו עם אייפון. שיחות עם המשפחה? כלי עבודה? מכונת אינטרנט? קונסולת משחקים? נגן מוסיקה? מצלמה? בכל אלה אייפון נופל ממכשירים אחרים. הבעיות של אייפון לא מסתכמות בנחיתות פונקציונלית, אלא בכך שיש בו הרבה מאוד דברים קטנים מעצבנים. רוצים לפתוח כמה יישומים ביחד? אין לאייפון מולטי-טאסקינג, אם חשבתם להשאיר את תוכנת המסרים המיידים שלכם פתוחה וזמינה - תשכחו גם מזה. רוצים לקבל במבט אחד מידע על כמה שיחות פיספסתם, כמה הודעות SMS לא קראתם וכמה מיילים לא פתחתם? אין אפשרות. שיחות טלפון? גם אתם תפסיקו לצחוק מהבדיחה שאומרת שאייפון הוא הכל פרט למכשיר טלפון.

דילמה לא פשוטה: מינרליים או מסוננים? בכדים או בבקבוקים? מעריב בודק את תרבות מי השתיה בישראל . 
צרכני המים המינרליים בכדים משלמים עד כ-600 שקל בשנה עבור השירות שחוסך מהם את סחיבת הבקבוקים - וזה עוד לפני עלויות החשמל שצורך המתקן עצמו. הישראלי שותה בממוצע 3 כוסות מי ברז ובסך הכל כ-14 כוסות של משקאות ‏(לא רק מים‏) במהלך היום. צרכני בקבוקי המים המינרליים נאלצים לסחוב אותם מרשתות השיווק ועד הבית, ועליהם גם להתמודד עם הבקבוקים הריקים הנערמים בביתם עד ההגעה למתקני האיסוף לצורך מיחזור. לקוח המעוניין במים ללא העדפה למותג כלשהו, יכול לצמצם את ההוצאה השנתית על צריכת 960 ליטר מים לכ-700 שקל בלבד. אם אתם מוכנים להמשיך לסחוב בקבוקים, תוכלו ליהנות ממים מינרליים מדרום הארץ במחיר הנמוך ביותר בקטגוריה - 880 שקל בשנה - שאותו מציעה עין גדי.

הרשת החדשה של בזק יקרה. גלישה במהירות של 30 מגה-ביט,
תעלה כ- 800 ש"ח לחודש. עד כה התחברו אליה בפועל כ-10,000 לקוחות. עבור חיבור התשתית של בזק ישלם הלקוח ל-20 מגה-ביט לשנייה 260 שקל ול-30 מגה-ביט לשנייה 400 שקל, וגם להוסיף תשלום עבור הקישוריות מטעם ספקית האינטרנט. בנוסף יש לשלם לספק האינטרנט: חברת נטוויז'ן הודיע כי תגבה עבור גלישה במהירות של 20 מגה-ביט לשנייה 229 שקל, ועבור גלישה במהירות של 30 מגה-ביט בשנייה 349 שקל, בהתחייבות ל-18 חודשים. פרטנר ובזק בינלאומי מציעות שתיהן חבילות משולבת של ספק ותשתית (כולל תשלום לבזק) במהירות גלישה של 10 מגה-ביט תמורת 149 שקל ושל 15 מגה-ביט תמורת 199 שקל. ספקיות נוספות צפויות להודיע על מחיריהן בימים הקרובים.

לרדת בגדול: מה מציעות תוכניות ההרזיה השונות וכמה הן עולות? ספורטן: 8 שבועות, 3 פעמים בשבוע, 3 שעות כל מפגש, בעלות של 2600-3200 ש"ח. דרך הכושר של יאיר קרני: חצי שנה. בעלות של 9000 ש"ח. הולמס פלייס 3-12 חודשים. עלות של 690 ש"ח לחודש. גרייט שייפ: 8 שבועות, 3 פעמים בשבוע,שעתיים כל מפגש. עלות של 2500 ש"ח. גו אקטיב: 8 שבועות, עלות מנוי בגו אקטיב.
Winlife - מכון וינגייט: 4-8 שבועות. עלות של 500 ש"ח לחודש.

בר חיון נותן לנו 5 טיפים לצרכנות נבונה. אני לוקח רק את הטיפ הראשון: התאגדות צרכנים. התאגדות צרכנים המאפשרת הנחה משמעותית היא תופעה מתפשטת. העיקרון פשוט: נאמנות של קבוצת צרכנים גדולה לעסק מקנה לה הנחה. תומר פרננדס מבאר שבע, למשל,הקים קבוצת רכישה למכשירי iPhone, שמונה כיום 2,860 חברים. העסקה עדיין לא התבצעה, אך הוא מעריך כי היא תצליח להשיג הנחה של 15%-20%. אורי בצ'קו מחיפה הצליח לחסוך לקבוצה של שלושה חברים בלבד כמעט 20 אלף שקל בקניית מוצרי חשמל. "רכשתי דירה וידעתי על קרובת משפחה שגם רכשה דירה. אז הצטרפה אלינו עוד דודה, שרצתה להחליף כמה מוצרי חשמל ישנים", מספר בצ'קו. הקבוצה השיגה הנחה של יותר מ-30%. דן שטרמר, שהקים את קהילת יובלים באינטרנט, היו מראש תוכניות גדולות. שטרמר עבר להתגורר בשכונה חדשה בכרכור, נווה יובלים, עם רעיון מהפכני: ליצור פלטפורמה אינטרנטית להשגת הנחות לחברי השכונה בקרב מגוון רחב של נותני שירות וחנויות.

בשורה אחת:
מחיר הדלק ירד ב 2%. ליטר בנזין אוקטן 95 עולה: 6.19 ש"ח.
בנק הפועלים יוצא במהלך שיווקי למימון רכישת מערכות סולריות ביתיות לייצור חשמל.
רשות המיסים: שכיר שיתרום לפי סעיף 46, יקבל את הזיכוי במס ישירות בתלוש המשכורת.
רמי לוי מתכנן לפתוח בתוך שנה 8 סניפים חדשים, בנוסף ל 16 סניפים קיימים.

הלקט מופץ ע"י איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר).
עריכה: איציק ירחי.    ( רוצים לשתף את כולנו  ?!  שילחו אלי:  itzik.yarhi@gmail.com  תודה לשולחים )

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio