רותי שרון - 04/11/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
04/11/12

סטנלי פישר: כל מה שצריך לדעת על הגבלת המשכנתה. שאלות ותשובות. כ-40% מסך סיכון האשראי המאזני הבנקאי משמש לנדל"ן ובינוי. ההנחיה מגבילה משקיעים לנטילת משכנתה בשיעור של עד 50% בלבד מערך הנכס הנרכש. שיעורי מימון גבוהים עלולים לפגוע ביכולת הלווים להחזיר בעתיד את המשכנתה בהתממשות תרחישים של גידול באבטלה וירידה משמעותית במחירי הדיור. המגבלות ישפיעו רק על כ-20% מציבור נוטלי המשכנתאות. מתוך זה כ-9% מוגדרים כמשקיעים (רוכשי דירה שנייה ומעלה), כ-8% משפרי דיור ורק כ-3% רוכשי דירה ראשונה. פעילות המשקיעים בשוק הדיור מוערכת בכ-25% מהעסקות ומושפעת משיעור הריבית באופן משמעותי יותר מאוכלוסיות אחרות.

שלומית צור: "הניסיון לפתור את מצוקת הדיור בהגבלת הביקוש נועד לכישלון ויביא לעליה בשכר הדירה"
. בראש ובראשונה צפויים להיפגע מההוראה החדשה המשקיעים, שעל פי ההנחיה החדשה יוכלו לקבל משכנתא של עד 50% בלבד משווי הדירה. גם הורים שרוכשים דירה לילדיהם, נחשבים למשקיעים. ההוראות החדשות גררו עימן ביקורות קשות אמש מצד גורמים בשוק הנדל"ן. ראינו בשנתיים האחרונות כי הגבלת המשקיעים הביאה בפועל ובאופן מיידי לייקור דמי השכירות ולמעשה פגעה במי שידו אינה משגת לרכוש דירה. הגיע הזמן שהממשלה תפעל בצורה משמעותית להגדלת השיווקים והגדלת התחלות הבניה ולא תנסה לעצור את הרוכשים שמבקשים קורת גג מלהיכנס לאתרי המכירות.

עדי דברת-מזריץ: רשתות המזון: המחירים לא יעלו מחר - יתייקרו בשבועות הבאים. ב 1 בנובמבר, מגיע יום הדין - התאריך שבו נקבו חברות המזון כמועד בו מחירי מוצריהן עולים. לדברי רמי לוי, פרט למוצרי החלב, המחירים ברשת שבבעלותו יתייקרו בעוד כשבועיים עד חודש וחצי. בכיר ברשת שיווק אחרת: המחירים יתחילו לעלות בהדרגה בשבוע הבא אבל לא בצורה דרמטית כמו שזה נשמע. "אני מעריך שנראה את כלל מחירי מוצרי הצריכה של כלל הספקים מתייקרים בכל הרשתות בתחילת ינואר". בעלים של רשת פרטית: "אני אלך לחנויות של שופרסל ואם אראה שהם העלו מחירים אז גם אני אעלה". מרשת מגה מסרו כי "עליית המחירים לא תבוצע החל מה-1.11. בסניפי הרשת קיימים מלאים המתומחרים על פי המחירונים הישנים ולא יגבה עבורם המחיר החדש".

עדי הגין: בני 23 ונעזרים בהורים: פרופיל הסטודנט הישראלי - שנת 2013. בשבוע שעבר החלו 300 אלף סטודנטים, מתוכם 236 אלף לתואר ראשון, את לימודיהם ב-67 מוסדות להשכלה גבוהה. 33% ממנים לבד את הלימודים. 54% מביאים מזון מהבית. 66% מסכמים בדפדפת ולא במחשב נייד. 61% מתניידים בתחבורה ציבורית. 38% מקבלים מלגות. 50% גרים בדירה שכורה. 75% עובדים במהלך הלימודים.

הדס שפר ושאול אמסטרדמסקי: ביטול הביטוח הסיעודי הקבוצתי יוצר משבר כלכלי וערכי בקיבוצים. באוגוסט 2011 הורה המפקח על הביטוח פרופ' עודד שריג על הפסקת מכירת ביטוח סיעודי קבוצתי. הוראת המפקח עוררה דיונים והתנגדויות, כאשר התנגדות חברות הביטוח גרמה לדחייה בשנה של כניסת ההוראה לתוקף. בין האוכלוסיות הנפגעות הן הוועדים הגדולים, והקיבוצניקים. אם הקיבוצים לא יוכלו עוד לרכוש ביטוחים סיעודיים קבוצתיים עבור חבריהם, ובעיקר המבוגרים שבהם, הנטל הכלכלי של הטיפול בקשישים הסיעודיים עלול ליפול על כתפי הקיבוצים עצמם ולהכריע אותם. בניגוד למקומות העבודה, מרבית הקיבוצים רכשו ביטוחים קבוצתיים והציעו אותם לחבריהם למשך כל חייהם ולא רק עד גיל הפרישה. "להחלטה של המפקח תהיה השפעה על התנהלות הקיבוץ גם ברמה הכלכלית אבל גם ברמה הערכית. חלק מהפתרון יהיה העמקת ההפרטה, כלומר חברי הקיבוץ הצעירים ירכשו ביטוח סיעודי פרטי והאחריות תעבור לפרט תוך צמצום האחריות ההדדית"

ענבל אורפז, הילה ויסברג: 500 מפוטרים בענף ההיי-טק - תחילת מגמה או מקרים נקודתיים? בין המפוטרים נמצאים עובדי בטר פלייס, פריסקייל, ECI, אורבוטק וסרגון. "אנחנו רואים שהכלכלה העולמית בהאטה, וכשהעולם בהאטה גם ישראל צריכה להתאים את עצמה, במיוחד בתחום ההיי-טק". התפשטותו של המשבר לכלכלה הסינית משפיעה על השוק הישראלי. "מה שהתחיל באירופה וקיים בארה"ב הגיע לסין, והירידה בצמיחה שם מורגשת באופן מיידי. נכון לעכשיו כל השווקים חווים מיתון במידה מסוימת, ולכן ברור שזה מגיע לישראל". "הפיטורים בפריסקייל הם בראש ובראשונה תוצאה של שער הדולר מול השקל". גורמים בתעשייה, ובהם מנהלים ונותני שירותים, סבורים כי מדובר במקרים נקודתיים. בעוד שחלק מחברות ההיי-טק מפטרות או מצמצמות את שיעורי הגיוס, חברות אחרות ממשיכות לשדר עסקים כרגיל.

בשורה אחת:

יצרני הביצים עוצרים את שיווקן החל מהיום. מחסור של ביצים צפוי החל מיום שני. רוצו לאגור ביצים לשבועיים.
בנק ישראל הפתיע: הוריד את הריבית ל 2%. ריבית הפריים בנובמבר תעמוד על 3.5% בלבד.
54% מהישראלים: צמצמנו אכילה במסעדות בגלל המצב.
סקר: עלייה ניכרת בשיעור השכירים ממעמד הביניים (25%) שלווים ממעסיקיהם.
חידוש: ספירת זמן איחור הטכנאי הוא משעת ההתחלה. חייב את טורנדו לפצות ב 500 ש"ח.
מרכז הפיתוח של נס בבאר שבע יוצא לדרך - מגייס 450 עובדים.     

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio