רותי שרון - 04/12/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
04/12/11


רותי לוי: הקלף המנצח של המפרסמים. קלפי הסופרגול משתלטים על ילדינו. שוב. רחבות בתי הספר ומגרשי המשחקים עמוסים בילדים שמקיימים סחר-מכר בקלפי הסופרגול. מתחרים ב"כיפים" - משחק שבו השחקנים נדרשים להפוך את ערימת הקלפים במחיאת כף על מנת לזכות בה. בכל אלבום יש מקום ל-454 מדבקות, ומחיר מעטפה עם 6 מדבקות הוא 4.9 שקלים. מדובר אם כן בעלות של 372 ש"ח, זה לא לוקח בחשבון קלפים כפולים וזהים. בנוסף יש להשיג גם קלפי "אסים" אותם משיגים רק בחנויות צעצועים, ברשתות מזון מהיר ובמארזי מזון מעובד ושתייה ממותקת. "כמורה, אני סבורה שזה ניצול ציני לרעה של אנשים שלא מסוגלים לדאוג לעצמם. זכורים לי אלבומי מדבקות דומים בעבר, אבל אז היה קלף נדיר אחד או שלושה, שהיו עולים יותר או קשים להשגה". "כל מוצר פרסום שמעודד אכילה לא בריאה הוא בעייתי, וכאשר מדובר בפרסום לילדים, שהינו רגיש במיוחד - ייתכן שיש לשים עליו מגבלות".

יוסי גרינשטיין יובל אורן: האם המשבר הכלכלי מגיע לשוק התעסוקה ? נתוני האבטלה בעליה לראשונה זה שנתיים. שיעור האבטלה בישראל עלה ל-5.6% ברבעון השלישי ומספר המובטלים גדל ב-1,400 והגיע ל-179 אלף בעקבות ההאטה הכלכלית. הנתונים איששו את החששות שליוו רבים בשוק העבודה זה זמן רב.
שורה של דיווחים על כוונה לצמצום במצבת כוח האדם מצד חברות גדולות במשק, הן בתחום הסלולר והן בתחומים נוספים. רבים מהמומחים לשוק העבודה מצביעים על שילוב קטלני שעלול להשפיע כבר בטווח הקצר על עובדים רבים במשק. לדבריהם, המחאה החברתית, שעודדה בין היתר לצמצם את הצריכה באמצעות חרמות על חברות שונות, לצד ירידה בנתחי הפרסום והוזלה כמעט מאולצת של מוצרים רבים ובשילוב ההאטה העולמית - כולם עלולים לפגוע בסופו של דבר דווקא באוכלוסיות המוחלשות.

צבי לביא: אושר בוועדה הפחתה של 2% במס הכנסה לבעלי הכנסה מ 8,000 ש"ח ועד 14,000 ש"ח. ריבית המשכנתא לזכאים 3%
. נשים עובדות שמתחת לסף המס יזכו בתוספת של 50% למענק מס הכנסה שלילי. ההטבה כוללת גם את שכבות מעמד הביניים, בעיקר לגבי זוגות בהן רק בן הזוג עובד. אבות לילדים שעובדים יקבלו תוספת של 2 נקודות זיכוי במס בגין ילדים עד גיל 3. הריבית על משכנתאות לזכאי משרד השיכון תרד ל-3% (במקום 4%-5% כיום). פטור ממס רווחי הון על רווח שנתי מריבית במשיכה של חסכונות יורחב ליחיד מ-9,000 שקל ל-13 אלף שקל ולזוג מ-13 אלף שקל ל-16 אלף שקל. *מס שבח במכירת דירה נוספת על החלק החייב במס יישאר בשיעור 25% אבל התשלום יהיה בפריסה למשך 4 שנים (רלוונטי רק החל מ 2013, משום שבינתיים יש פטור ממס שבח).

עדי דברת מזריץ: הרשתות הפרטיות יתחילו לשווק מותג עצמאי של מוצרי חלב שיימכר במחירים נמוכים. הוזלה צפויה במוצרי החלב. המוצרים יושקו ברבעון הראשון של 2012 ויימכרו בשבע הרשתות הפרטיות שמוכרות את מוצרי המותג - ויקטורי, רמי לוי שיווק השקמה, מחסני להב, מחסני השוק, סופר דוש, ביג זול וח. כהן נתיבות. בשלב הראשון ייוצרו תחת המותג 16 מוצרים בתחום הגבינות הרכות והחצי קשות, מחלב בקר ומחלב צאן. בין המוצרים יהיו גבינות בולגריות, גבינות צפתיות, גבינת ברינזה, גבינת לבנה, גבינת שמנת טבעית וגבינת שמנת בטעמים. מחיר המוצרים הארוזים יהיה נמוך ב-20%-25% ממחירי המוצרים המקבילים. "המחאה החברתית היא שנתנה את הלגיטימציה לצרכן לשנות את הרגלי הצריכה כדי לחסוך כסף". 

החלום ושברו: האמריקנים מתקשים לחסוך לקולג'. תוכניות החיסכון לקולג' התכווצו. תוכניות החיסכון לקולג' התכווצו ב-354 מיליון דולר במהלך הרבעון השלישי.
הפעם האחרונה בה נמשכו יותר כספים מהתוכניות לעומת הכספים שהוזרמו אליהן, היתה בסתיו 2008, בשיאו של המשבר הכלכלי. על רקע שיעור האבטלה הגבוה בארה"ב, הקיפאון בשוק הדיור והתנודתיות בשוק המניות, משפחות מרגישות אי ביטחון פיננסי. אחרי המשכנתא והחשבונות, לא נשאר הרבה כסף מזומן למען העתיד של הילדים שלהן. עלות הלימודים לא עומדת לרדת בקרוב. עלות שנת לימודים בקולג' מקומי עומדת על 8,244 דולר בממוצע. לימודים בקולג' במדינה אחרת בארצות הברית יעלו 12,526 דולר בממוצע, וקולג' פרטי יגבה מההורים המרוששים 28,500 דולר לשנה.

בשורה אחת:
בנק ישראל הפחית את הריבית פעם נוספת בשל המשבר באירופה.
ריבית הפריים: 4.25%. הצפיה ל 2012 הורדת ריבית הפריים.
מחיר הדלק ירד. ליטר ליטר 95 אוקטן עומד על:
7.11 ש"ח לליטר. מיכל של 35 ליטר עולה 249 ש"ח.
החל מינואר 2012:
פנסית החובה עולה ל 12.5% לכלל העובדים במשק.רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio