רותי שרון - 05/04/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
05/04/09

לאומי והפועלים קיבלו רשיון, אבל מירב ארלוזורוב מסבירה מדוע הרפורמה לייעוץ פנסיוני בבנקים כשלה
עד היום, בחלוף שנה ויותר שבה הבנקים הבינוניים עוסקים כולם בייעוץ פנסיוני, רק 44.5 אלף לקוחות, עם היקף חיסכון פנסיוני של 5.6 מיליארד שקל, קיבלו ייעוץ. מדובר בהיקף חיסכון המהווה כ-1.5% מכלל החיסכון הפנסיוני שבידי הציבור.
"הדממנו מנועים", כינה זאת בכיר באחד הבנקים הבינוניים, והתכוון לכך שהם הגיעו להכרה כי אין תועלת בייעוץ הפנסיוני, ולכן גם אין טעם להשקיע בו. על פי כל ההערכות, למסקנה הזו צפויים להגיע בקרוב גם הפועלים ולאומי. התברר שהייעוץ לשכירים, שהם מרבית החוסכים לפנסיה, הוא קרוב לבלתי אפשרי. לרוב המוחלט של השכירים, גם הבכירים שבהם, אין שמץ של מושג היכן מושקעים כספי הפנסיה שלהם, ולכן הם גם לא מסוגלים להביא ליועץ את כל המסמכים הנדרשים כדי שהוא יוכל לנתח את תיק הפנסיה שלהם. הבנקים הסיקו את המסקנות שלהם, והם מתמקדים עתה בייעוץ פנסיוני רק לעצמאים עשירים ערב פרישה - אחוז מבוטל מהאוכלוסייה.

ארגון "לתת" ערך בדיקה הסוקרת את הדרך אל העוני: מיהי המשפחה הנזקקת הממוצעת ? ואיך זה קורה ?
הדוגמה היא של משפחה ממוצעת מהעשירון החמישי, עשירון שהכנסתו בשנת 2007 עמד על 10,686 שקל לחודש. למשפחה שני ילדים, בגילאי ארבע ושבע. המפרנס העקרי, במשרה מלאה, משתכר 9,267 שקל ברוטו, שהם 7,200 שקל נטו. הרכב שלהם שווה כ-25 אלף שקל, בכל חודש צריך לשלם משכנתא ואי אפשר לחסוך כסף ליום סגריר.
ואז מגיע המשבר. אחד מבני הזוג מפוטר. בני המשפחה יושבים לערוך חשבונות, בינתיים מתנחמים בפיצויים על שלוש שנות עבודה - 27 אלף שקל. מנסים לקצץ בהוצאות, ובמקביל גם לשמור על רמת החיים הקודמת של הילדים. בינתיים המשפחה מנסה לשרוד. בתוך המון המפוטרים החדשים - כ-20 אלף בחודש, יתקשה המפוטר שלנו למצוא עבודה חדשה שהשכר בה יהיה גבוה מהממוצע. יושבים מול הצ'קים שחוזרים, עכשיו כבר הצליחו לקצץ 4,000 שקל בהוצאות החודשיות וחייבים להחזיר הלוואות שרק הולכות ונערמות. ואז מבינים שכדאי לפנות לאחת העמותות ולבקש סיוע במצרכי מזון כדי לשרוד, לפחות להעביר את החג.

9 עובדות על אושר וכסף: ציטוטים מתוך מחקרים אמריקאיים
כסף הוא הגורם מספר אחת לאי הסכמות ולמריבות במהלך שנים הראשונות של הנשואין. יותר מ-50% רואים בכסף נושא רגיש עבור משפחותיהם. 40%
הודו ששיקרו לבני או בנות זוגם בדבר גודל ההוצאה הכספית שביצעו לעניין זה או אחר. כשההכנסה השנתית של משפחה מגיעה ל-50 אלף דולר בשנה ומעלה, אין כבר תאימות בין כסף לאושר. המתח שנובע מבעיות כספיות עקב אובדן מקום העבודה מפחית את הסיפוק הכללי מחיי הנישואין והזוגיות. נשים נוטות לסבול יותר ממצוקה נפשית כאשר בעליהן מפוטרים - מאשר להיפך.
 
המדריך של כלכליסט למחזור משכנתא: כדאי לקרוא בעיון - אני מצאתי כמה סתירות
עשה עסקה סולידית. אל תתחכם, אל תהמר על שינויי שער המטבע או המדד. הבא בחשבון צפי סביר של יכולת החזר, כולל אירועים בלתי צפויים. רצוי שהמיחזור יאפשר לך לקצר את שנות החזר המשכנתה. אל תודיע לבנק על בקשה לסילוק משכנתה קיימת לפני שסגרת סופית משכנתה חלופית. זכור שלא תמיד יאשרו לך קבלת משכנתה חלופית, למשל במקרה ששווי הנכס פחת, גיל הלווה עלה, מצבו הבריאותי השתנה או שחל שינוי ביכולת השתכרותו.
אל תתעקש על הפחתת ההחזר החודשי. לרוב מדובר בצעד לא כלכלי שיגרום לך לשלם יותר לבנק.
 
85% מהמשפצים חורגים מהתקציב. למה ? הישראלים "מוכרחים" לשדרג תוך כדי עבודה
הסקר המדגמי נערך בקרב כ-100 משפחות, שערכו שיפוצים בביתם.
החריגות המקובלות ביותר שהתגלו הן שדרוגים בנושא הכלים הסניטאריים והריצוף, וכן תשלום עבור עבודה נוספת בשל שינוי תוכניות עבודה. בהתאחדות מסבירים, כי חלק מהחריגות נובעות גם מכך, שחלק מהמשפחות מבקשות להגביל את עצמן לשיפוץ זול בשל המיתון, אך לא מצליחות לעמוד ברצון לשדרג עם תחילת העבודה. לדברי סיב, הצרכן הישראלי אוהב להוסיף ולשנות דברים תוך כדי העבודה, מה שמוסיף כמות עבודה  ומייקר אותה.
 
בשוק האפור אפשר למצוא הלוואה "זולה": החזר של 1660 ש"ח, להלוואה של 10,000 ש"ח לשנה
הלוואה "זולה" נוספת בסך 10,000 ניתנה בירושלים
לפרק זמן של שנה בריבית אפקטיבית של 326.6% בהחזר חודשי של 1,680 שקל. כמו כן גובים משרדי מתן ההלוואות סכום של 300 שקל על פתיחת ההלוואה וחתימת הסכם. העמלה לא נכללה בחישובי הריבית. ריבית המקסימום המותרת לגבייה בשוק חוץ מוסדי היא בשיעור של פחות מ-17%. הלווים מתבקשים למסור דפי בנק של שלושת החודשים האחרונים לפני לקיחת ההלוואה, וכן מידע על מקום עבודתם, שכרם, מגוריהם ותעסוקת בני משפחתם. המלווים לתת הלוואה לשכירים עובדי עיריות, מוסדות חינוך וחברות מוכרות. על כל איחור בהלוואות נגבה מהלווים קנס מיידי של 10% מסכום ההלוואה לחודש. גביית החוב נעשית במקרים רבים באיומים ובאלימות.
 
סוכריה מתוקה למילואימניקים ששירתו 18 יום: ב 1/5/09 יקבלו מענק של עד 4728 ש"ח (שתי נקודות זיכוי)
חיילים ששירתו במהלך 2008 בין 26-18 ימי מילואים יקבלו תגמול נוסף על סך 2,364 שקל. חיילים ששירתו בין 36-27 ימי מילואים, יתוגמלו ב-3,546 שקל. חיילים ששירתו 37 ימי מילואים ומעלה יתוגמלו ב-4,728.
את התשלום תבצע רשות המסים ישירות לחשבון הבנק של החייל, כפי שמדווח ברישומי צה"ל. רשות המסים תשלח הודעת תשלום אישית לכל חייל לביתו. תשלום זה הוא בנוסף ל"תגמול מיוחד" של 150 ש"ח שמקבלים עבור שירות רצוף של 7 ימים ומעלה, או 300 ש"ח לשירות רצוף של 12 ימים ומעלה. המשרתים מעל ל 31 ימים, יקבלו "תגמול מיוחד" לפי 100 ש"ח לכל יום נוסף. התגמול הנוסף, הוא חלק מחוק המילואים החדש. ובא להביע הערכה לחייל המילואים - עם מסר שהמדינה מוקירה את פועלו גם באופן כספי.

חדש: חברת קאר 2 גו: תשכיר רכבים לפי שעה ומרחק - פתרון מעניין לגרים בכרך גוש דן
המסלולים החדשים שמציעה החברה כוללים
מסלול לשוכרים מזדמנים, במחיר 18 שקל לשעה ו-1.80 שקל עבור כל ק"מ נוסף (עד 50 ק"מ). מסלולים אחרים כוללים דמי מנוי חודשיים (99-229 שקל), אך מחיר מופחת לכל שעה וק"מ. לצי הרכב של החברה, שכלל מכוניות קטנות, התווסף רכב מסוג וואן (יונדאי H1) ומכוניות משפחתיות (שברולט אופטרה). המשתמשים של החברה נוסעים, בממוצע, 60 ק"מ בחודש, במשך חמש וחצי שעות השכרה.

בשורה אחת:
פרויקט גלים העלה לאויר את המשחק:
"איפה הכסף?" : money.galim.org.il  המחנך פיננסית ילדים.
מחיר הדלק עלה ב 8%. ליטר בנזין של 95 אוקטן עולה 5.46 ש"ח (שירות עצמי).
הרפורמה בגז, שהיא רפורמה צרכנית, יוצאת לדרך.
הריבית על המשכנתאות ממשיכה לרדת, וממשיכה לרדת, וממשיכה ... ללכת למחזר עכשיו!
מה אפשר לעשות ב 2820 ש"ח ?
לארגן חופשה חלומית, עם זכרונות מתוקים, וכיף חיים
מחירי הביצים ומוצרי החלב יוזלו כנראה בקרוב ב 5%, עקב הוזלה במזון לבעלי החיים.


לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il

  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio