רותי שרון - 05/07/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
05/07/09

מהשבוע שעבר: קנס על צריכת מים מוגברת. האישור הסופי יהיה רטרואקטיבית עם אישור חוק ההסדרים. בחשבון המים שקדם להיטל היו שלושה תעריפים: מחיר שמונת הקובים הראשונים לדירה בת ארבע נפשות נקב על כ-4.2 שקלים לקוב ( "תעריף א" ), שבעת הקובים הבאים עלו כשישה שקלים לקוב ( "תעריף ב" ), ומחיר המים שמעבר לכך הגיע לכ-7.8 שקל לקוב ( "תעריף ג" ). על כל נפש נוספת מעבר לארבע הראשונות קיבלה כל משפחת עוד שלושה קוב ל"תעריף א". בחוק שמבקשת הממשלה לאשר הוכרזו המים ב"תעריף ג" כצריכת יתר, והוטל עליהם קנס בסך 20 שקל לקוב, בנוסף ל-7.8 המשולמים כיום. המלצות: לוודא במשרד הפנים, ועם הרשות המקומית - שכולם רשומים בכתובת הנכונה - כדי לקבל הקצבת מים נוספת. לבדוק את החשבונות בשנה האחרונה, ואם מגיעים לצריכה לפי תעריף ג' (חשבון של 150 ש"ח לחודשיים) - לבדוק את מונה המים פעם בשבוע - כדי לאתר חריגה מההקצבה מבעוד מועד (ולהמנע מהשקיה למשל). מי ששוקל להתקין בביתו מערכת לטיהור והשבת מים אפורים - הרי שכעת נוסף תמריץ כלכלי להתקנה. ובכלל, בעלי גינות יכולים להיערך אחרת - ולחסוך במים.

סמי פרץ מספר: הפסדתי 100 אף שקל - והיד עוד נטויה. סמי מאיץ בנו להיות צרכנים ביקורתיים גם בביטוח המנהלים. אנחנו הלקוחות הכי טובים שלכם. יש כמונו מאות אלפים. נוחים, רגועים, עצלנים, לא זזים כל כך מהר. כדי שנעבור לחברה אחרת צריך לקרות משהו קיצוני. סתם מבצע של חברה מתחרה לא מזיז אותנו מהכורסה הנוחה. אנחנו נקראים "תזרים הכנסות בטוח". מאתנו - הלקוחות היציבים והרדומים - נגזר השווי האמיתי שלכם. למה אני אומר אנחנו? זה קודם כל אני. 16 שנה אני מבוטח באותה חברת ביטוח. 19 שנה באותה קופת חולים. 20 שנה לא זזתי מהבנק שבו אני מנהל את החשבון שלי. 16 שנה הטלוויזיה שלי מחוברת לאותם כבלים. 14 שנה הייתי מחובר לאותה חברת סלולר (עד שמקום העבודה שלי החליט לעבור לחברה אחרת), ומאז שהמציאו את האינטרנט אני מחובר לאותו ספק. אחד המשווקים הגדולים של פוליסות ביטוח אמר באחרונה: "חוץ מלשלוח מעטפת נפץ למבוטח, חברות הביטוח עושות הכל כדי למנוע ממנו את המעבר".

פורום תפוז - משכנתאות וייעוץ מיחזור: האם משכנתא פריים - טובה או רעה למשפחה ? אמנם הפריים היום נמוך, ובנק ישראל נאלץ לקבוע את הפריים נמוך - בוודאי עד לסיום המשבר הפיננסי הנוכחי. אבל, מצד שני משכנתא היא התחייבות ל 20 שנה, ובדרך יש סבירות גבוהה שהיא תחזור ותקפוץ ותעלה גבוה ובאופן מיידי. בעיה נוספת היא האפקט הפסיכולוגי - או האשליה של משכנתא זולה שמפתה את המשפחה לקחת סיכונים שהם מעל ליכולת שלה. אני ממליץ לכולם לעיין בשרשור הזה, ולנסות לחשוב מה הדרך הנכונה שאותה צריך לייעץ.

תאונת עבודה: כלכליסט מסביר את התחנות בדרך לתביעה מול הביטוח הלאומי. במקרים פחות חד־משמעיים עשויים הביטוח הלאומי וחברות הביטוח לערום קשיים מרובים על דרכו של הנפגע שמבקש שיכירו לו בתאונה כתאונת עבודה ועל קבלת הפיצוי בעבורה. תאונה מוכרת כתאונת עבודה גם אם לא אירעה במקום העבודה ממש, וגם מחלות שהעובד לקה בהן בעקבות עבודתו נתפסות כמחלת מקצוע. "מדובר בעיקר במחלות שנבעו מחשיפה לחומרים שונים בעבודה ובכלל זה חשיפה לקרינה,לרבות קרינה לשמש, שגורמת לסרטן העור. חשוב לדעת: הגרסה שמציג הנפגע לביטוח הלאומי היא קריטית, מכיוון שקשה לשנותה בדיעבד, ולכן מומלץ להתייעץ עם עו"ד כדי שהקשר הסיבתי יוצג נאמנה. מומלץ גם לשמור מסמכים רפואיים, עדויות מקבלת טיפול, ושלושה תלושי משכורת אחרונים.

חובה לקרוא: כלכליסט מציג: לא כל הזוגות שווים בזכויות. דווקא המשפחות החדשות נהנות יותר מהטבות מס. בשנים האחרונות בתי המשפט מחוללים מהפכה בהשוואת הזכויות הכלכליות של המסגרות המשפחתיות השונות. למרות זאת, יש לא מעט הבדלים בזכויות של זוגות נשואים לעומת ידועים בציבור וזוגות חד־מיניים. שלא כמו הזוגות הנשואים, הידועים בציבור ידווחו על המס בנפרד ולכן ישלמו בסופו של דבר שיעור מס מופחת. גם זוגות חד-מיניים יוצאים נשכרים מגביית המס עקב חישוב בנפרד של מס ההכנסה. זוגות הידועים בציבור זכאים לקבל קצבת שארים מהביטוח הלאומי אם אחד מהם נפטר, על פי אותם קריטריונים של זוגות נשואים. בדומה לכך הם גם מקבלים תשלומי לידה כאשר נולדים להם ילדים, ודמי לידה בחופשת לידה, שכן תשלומים אלו ניתנים לאשה ולא לבני הזוג. "ישנם שני גופים עיקריים שמפתיעים לטובה בנוגע ליחס לזוגות לא נשואים - צה"ל וביטוח לאומי", אומרת עו"ד רוזנבלום, יו"ר ארגון משפחה חדשה.

תופעת הצרכן השבוי: מדוע צרכנים מסכימים לשלם את המחיר המופרז ? "הצרכן נמצא במקום ובסיטואציה בהם אין לו אפשרות לבצע קנייה לאחר בחירה מתוך מגוון חנויות ועריכת סקר מחירים. הוא שבוי בתוך החלל בו הוא נמצא ואינו יכול לצאת ממנו למקום אחר", מסביר ד"ר ירון תימור. מקרים בהם מוצרי מזון פשוטים עולים עשרות אחוזים יותר ממחיר השוק שלהם נפוצים באירועים המוניים, כמו עצרות, מופעים או ביום העצמאות. אבל התופעה נהפכת ליומיומית בחללים סגורים - למשל בבתי חולים, בבתי קולנוע או בשדות תעופה. ד"ר תימור מעלה סיבה נוספת להבדלים בין שני המקרים, בכך שבבילוי הצרכן נמצא עם אנשים ולעתים לא נעים להתעסק בענייני המחיר - הפן החברתי לא מאפשר לקיים את ההתמקחות.

"גלובס" עורך לראשונה השוואה בכל הפרמטרים בין פסגות ואקסלנס - הזוג המוביל של שוק ההון. התמקמותם של פסגות ואקסלנס בצמרת כמספרי אחד ושניים מובהקים, היא לא מובנת מאליה. שתי ההנהלות חזקות ומקצועיות אבל היתרון המכריע של אקסלנס הוא העומק. פסגות תלוי מאוד בורמוס וביכולותיו, עד שלפעמים נדמה כי מדובר בהצגה של איש אחד. התלות הזאת היא קריטית ולא רצויה בארגון כה גדול, ואם יום אחד, לאור המתח המובנה בין מנכ"ל ליו"ר, יעזוב ורמוס את בית ההשקעות, פסגות יתקשה מאוד לפעול בהיעדרו. קרנות נאמנות: יתרון אדיר לפסגות. בית ההשקעות מנהל 28 מיליארד שקל והוא מוביל את הענף בהפרש עצום. המוניטין של פסגות הוא ללא רבב ואחיזתה ביועצי ההשקעות היא נכס חשוב. תעודות סל: כאן אין ויכוח, בשוק הפיננסי הצומח והחדשני בישראל אקסלנס מוביל. באמצעות המותג קסם, אקסלנס מחזיק בנתח שוק של 32% ומנהלת 12.5 מיליארד שקל. השורה התחתונה מהנתונים ברורה. למרות שלאקסלנס היקף נכסים שמהווה פחות ממחצית מנכסי פסגות, שני הגופים מציגים פחות או יותר את אותה רמת רווחיות. פסגות צומח בכל מחיר ובמרווח נמוך כשהוא עם הפנים להנפקה או לאקזיט. באקסלנס הבעלים כבר עשו את האקזיט והסכום שישלשלו לכיסם נגזר מהרווחיות שיציגו.

בשורה אחת:
תיקון טעות: אחוז המע"מ עלה ל 16.5%, ולא כפי שכתבתי בלקט הקודם.
מחיר הדלק התייקר שוב: ליטר בנזין של 95 אוקטן עולה 6.35 ש"ח (שירות עצמי).
למי שאוהב מספרים: המיתון ניכר גם במושא וגם בהיקף הצריכה.
בנק לאומי פורץ דרך: יפעיל שירות דואר אלקטרוני מוצפן שיאפשר ללקוחות לתת הוראות ולקבל מידע.
ישראכרט יוצא במבצע הלוואות עד 40 אלף ש"ח - לא רק ללקוחותיו, ללא עמלות, ובריביות
P+4.8 עד P+9.9 - וב 36 תשלומים.

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio