רותי שרון - 05/12/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
05/12/10

עורך הלקט: איציק ירחי

האוצר מציג: רפורמה בדמי הניהול בקופות הגמל: 1.2% במקום 2%. קופות הגמל יוכלו לבטח אובדן כושר, וריסק. בשלב, זה אין בכוונת האוצר להכליל את קרנות ההשתלמות בתוכנית החדשה. בדומה לביטוחי המנהלים, דמי הניהול הצפויים יעמדו על 1.2% מהסכום שצבר החוסך ובנוסף עד 5% מההפקדות השוטפות. לחילופין ייגבו 1.5% מהצבירה. לא יחול שינוי בדמי הניהול בקרנות הפנסיה ואלו יישארו על עד 0.5% מהצבירה ו-6%. הצעדים נועדו להחיות את אפיק הגמל שמאז שאושר תיקון 3 (בשנת 2008) כמעט ולא קיבל צבירות חדשות. שינוי משמעותי נוסף שמקדם האוצר הינו העברת זכות הבחירה בסוכן פנסיוני לעובד. הגופים המוסדיים יחוייבו להודיע מראש על כל שינוי בדמי הניהול. כדי לעודד ייעוץ פנסיוני גם לחוסכים צעירים מציעים באוצר לבצע שינוי בתמהיל התמריצים ליועצים הפנסיונים כך שעמלות הפצה ייגבו גם בגין הפקדות שוטפות. לגזור ולשמור: מחשבון השוואת דמי ניהול, מתוך הבלוג "לקבל את המירב".

Ynet: יוסי אש: חנוכה הזדמנות מצוינת לחינוך פיננסי לילדים. פרופ' קליין: חלפו עברו הימים בהם לא דיברו על כסף. מי בכלל מסוגל לדבר על מסר פיננסי-ערכי בתוך הילולת הצריכה של חנוכה: פסטיגל, הצגות יקרות, "דמי חנוכה", מיני חופשה ועוד. דיבור "נכון" ומערכת יחסים בריאה עם המצלצלים תמנע מהצאצא להפוך בעתיד למבוגר בעל אוברדרפט כרוני. כבר מגיל שלוש-ארבע, ניתן לתת לילד סכומי כסף קטנים וללמד אותו בעזרתם לווסת את התנהגותו. בגיל ארבע-חמש אפשר גם לתת לו כסף קטן מדי פעם שישמור בקופסת חיסכון, כאשר המטרה היחידה היא ליצור שיחה בנושא. לא להשמש בכסף כאמצעי לעידוד הילד על התנהגות טובה. מומלץ לקחת את הילד במתכוון לחנות יקרה יותר ולאחריה לחנות זולה, כדי להראות לו איך אותו מוצר נמכר במחירים שונים. כל המושגים מעולם המבוגרים של שליטה בהוצאות וההכנסות ותכנון כלכלי, באים לביטוי גם אצל הילדים, וצריך לעזור לילד לעשות את זה כמו שצריך. "זהו הצעד הראשון בדרך לניתוק הילד מהתלות בארנקו של ההורה, אומר אש.

רוני לינדר-גנץ: דו"ח של משרד הבריאות: תכנית כללית-פלטינום לא משתלמת, מכבי מגן כסף וזהב - המשתלמות ביותר
. בכללית פלטינום משלמים 407 שקל בשנה, אך זוכים להחזר של 166 שקל בלבד. הכללית לא לבד. משרד הבריאות: "אנחנו מצפים מהקופות לתקן את המצב באופן מיידי ולעבות את התוכניות - אחרת ניאלץ להפחית את הפרמיות". ל 73% ביטוח משלים של קופת החולים. סוגי הכיסוי בביטוחים המשלימים הפופולריים: הניתוחים ובחירת המנתח, ובמקום השני: חוות דעת שניה. שיעור המימוש המינימלי שהקופות צריכות להציג הוא 85%. מכבי מגן השיעור הוא: 90%, מאוחדת שיא 53%, לאומית זהב 67%, ובכללית פלטינום 41% בלבד.

נורית קדוש: תתחילו לשנן: "מוכר, את הכסף בחזרה, בבקשה". הקץ לזיכוי. כל מה שרציתם (לדעת על) מהפכת ההחזרות . החל מ 14 לדצמבר, תקנה צרכנית חדשה מחייבת החזרת כסף מזומן ללקוחות עבור מוצרים שרכשו- ובלבד שהתחרטו בתוך 14 יום מתאריך הקנייה ולא פתחו אותם או עשו בהם שימוש. על פי התקנות, החזרת התמורה תעשה באותו אופן בו נעשה התשלום. אם זה בוצע במזומן או בצ'ק או באשראי. לא חייבים להציג קבלה, אפשר גם הוכחת אחרת. ישנם גם דמי ביטול של 5% עד 100 ש"ח. ערך המוצר או השירות צריך להיות מעל 50 ש"ח. לרשימת המוצרים והשירותים, כדאי לקרוא את הרשימה.

רויטל גיל: עושים סדר בביטוח הסיעודי. מה בין ביטוח של קופת חולים, לביטוח קולקטיבי, ולפרטי. מה כדאי ? העלויות הגבוהות של טיפול באדם במצב סיעודי הן שהופכות את הביטוח לחשוב ולאחד הביטוחים היקרים ביותר. העלות החודשית של טיפול באדם במצב סיעודי הולכת וגדלה עם השנים, כשכיום גורסים כי טיפול 'סביר' עולה בממוצע 15,000 שקל בחודש - כ-8,000 שקל לחולה המרותק לביתו (עלות המטפל והוצאות המחיה שלו, תרופות, חיתולים וכו') ו-10,000-20,000 שקל לחולה המאושפז במוסד סיעודי. בקופות החולים נקבל ביטוח זול ודי טוב שתמיד יהיה בתנאים טובים יותר מביטוח פרטי, אבל תקופת הפיצוי מוגבלת, וסכומי הפיצוי אינם מספיקים. ביטוחים סיעודיים קבוצתיים טובים בהרבה מאשר ביטוחי הפרט ויש גב חזק בהרבה מול חברת הביטוח בעת קרות מקרה הביטוח.

עדי דברת-מזריץ: שופרסל ישיר נלחמת ברמי לוי באינטרנט. ביטלה את דמי המשלוח, והוזילה מוצרים

'שופרסל ישיר' תוריד מחירים על 50 מוצרים מובילים באתר בכ-15%. בנוסף, יבוטלו דמי המשלוח למזמינים בסכום של יותר מ-750 שקל, ויוענקו בונוסים ומתנות למזמינים. על ההזמנה הראשונה של לקוח, למשל יוענקו לו 200 שקל מתנה. לעומת שופרסל ישיר שמחיריה ברשת דומים למחירי "שופרסל שלי", המחירים של רמי לוי באתר רשת יהיו זהים למחירים בסניפים, ובתוספת דמי משלוח בלבד. רמי לוי יוצא עם פיילוט לאתר מכירה באינטרנט.

בשורה אחת:
מחיר הדלק התייקר: ליטר אוקטן 95 עולה 6.71 ש"ח. מחיר מיכל דלק: 235 ש"ח (35 ליטר).
קבוצות רכישה ישלמו מע"מ על הקרקע (קודם היה פטור), ומס רכישה (קודם היה פטור).
קופות הגמל הפסידו כ-1% תשואה בנובמבר.
כדאי לבדוק: פסגות וקסם כבר הורידו את דמי הניהול ב 50%.
מבצעי סוף עונה בענף הרהיטים: מהרו ורוצו לחנויות. אל תמתינו לפסח ! זה הזמן לרכוש.


 
 

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio