רותי שרון - 06/02/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
06/02/2011

עורך הלקט: איציק ירחי

גיל אורלי: מה קורה כשמשק הבית צריך לעבור למשכורת יחידה ? גירושים, פיטורים, וחלילה צרות אחרות
גרוש, אלמנה ומובטל נפגשים כדי לחשוב יחד איך לצאת מהחובות. במקרים רבים, אנשים שעברו את אחת מהטראומות הללו, מגיעים למצב של חובות עמוקים בגלל חוסר מודעות כלכלית. גרושים טריים יורדים ב-2 עד 4 עשירונים בעקבות גירושין. אחת מהסיבות הבולטות לכך היא העובדה שההוצאות הקבועות (שכר דירה או משכנתא, ארנונה, חשמל וכד') מכפילות את עצמן, ובשל הקושי להיפרד מסמלי הסטאטוס,
הרצון "לצ'פר" את הילדים על טראומת הגירושין וההתכחשות למצב הקיים וכך גדלות הוצאות אחרות. תהליך זה גורם לרבים גם להתגרש וגם להתרושש. כיצד להתמודד ? הפרדה בין רגש לחומר - להפנים את הקשיים הכלכליים ולא לחבר אותם לרגשות. קיבלתם סכום כסף חד-פעמי ? זהירות, יש לתכנן, ולהלחם בנטיה הטבעית להוציא מייד. לבנות תקציב חדש ומוקטן - ליום שאחרי. חשיבה לטווח ארוך - תכננו הכל לפי היום שאחרי.

מאיה קופרמן: נקלעתם לחובות ? איך מצילים את הבית. בתהליך המשפטי ניתן לגרום לדחיה בנקודות שונות

אלפי בעלי דירות שנטלו משכנתא מהבנק ונקלעו לקשיים כלכליים מתמודדים עם הליכי הוצאה לפועל ובסופו של דבר נאלצים לפנות את בתיהם. תמיד עדיף שהפנייה תעשה ביוזמת הלווה, ולא ההיפך. במקרה בו הלווה עמד בהתחייבויותיו הקודמות, סביר להניח שהבנק יאשר הפסקה זמנית של הגבייה, לרוב לשלושה חודשים.
הנטייה לטמון את הראש בחול עד יעבור זעם, מתוך תקווה כי המצב הכלכלי ישתפר, הינה מוטעית. לדבריו, לא מעט מאלה שהגיעו להליכים משפטיים עם הבנק היו יכולים למנוע זאת אילו רק היו מישירים מבט אל המציאות ומקבלים את ההחלטות הנכונות בזמן הנכון. "במידה שהלווה לא הצליח להגיע להסדר ומצבו הכלכלי אינו צפוי להשתנות בקרוב, מוטב לו לשקול בכובד ראש לפנות לרשם ההוצאה לפועל בבקשה למכר עצמי של הדירה. "לרשות החייבים שקיבלו את המכתב המבהיל מהבנק ומרגישים כי "עולמם חרב עליהם", עומד חוק ההוצאה לפועל, שמאפשר לחייב לבקש דחייה של הפינוי לצורך קבלת ייצוג משפטי".

דניאל שמיל: כמה עולה הדלק לנסיעה לעבודה בתל אביב ? ממודיעין 952 ש"ח. מרמת השרון 381 ש"ח, מראשון 544 ש"ח
אם אתם גרים בכפר סבא או רעננה, יעלו הנסיעות 680 שקל בחודש. נסיעה יומית מגדרה - 1,088 שקל, מירושלים היא 1,904 שקל, ומחיפה - 2,584 שקל. השבוע עלה הדלק למחיר של 95 אוקטן ל-7.26 שקל - עלייה של 12 אגורות לליטר ועלייה של 1.68% לעומת מחירי ינואר. עמלת תדלוק בידי מתדלק תיוותר 13 אגורות לליטר. המסים על הדלק (בלו ומע"מ) מהווים 57% ממחירו, הוצאות השיווק של החברות הן 10% נוספים ומחיר הבנזין עצמו הוא רק 32% מהמחיר לצרכן.  

אושר: חיילים מהפריפריה שהשתחררו החל מינואר 2010 - יקבלו מלגה ללמוד באוניברסיטאות במרכז עד 9500 ש"ח

חיילים שגרים במרכז יקבלו מילגה ללימוד במכללות בפריפריה.
בנוסף, חיילים משוחררים מהפריפריה יזכו לסיוע ממשלתי באבחונים, ייעוץ והכוונה לקראת הלימודים. קצינים ונגדים בקבע יתקשו לממש את ההטבה שכן היא התוקף שלה מסתיים בתוך חמש שנים מתום תקופת השחרור של השירות הסדיר. הסכום המירבי יינתן לחיילים שהשתחררו כלוחמים ושירתו 35 חודשים לפחות בצה"ל. ההטבות יינתנו גם למשוחררים משירות לאומי ואזרחי או כאלה שהשתחררו מהצבא מטעמי בריאות, אך כנראה שבסכום נמוך יותר.

הלמ"ס מפרסם: נתונים על המשפחה הישראלית: במחצית מהמשפחות הילדים מתחת לגיל 17. רק 4% אינם נשואים
צפיפות הדיור בישראל בירידה: 52% גרים בצפיפות של פחות מנפש לחדר, לעומת 46% ב-1999. בממוצע משק בית מוציא 13,000 ש"ח, משק בית עם ילדים מוציא 30% יותר. 91% מהנשואים מרוצים מחייהם, לעומת 86% מהלא נשואים. שליש מהחרדים סבורים שראוי להקים משפחה עד גיל 19. 85% מעדיפים 3 ילדים או יותר. רק 7% מהמשפחות הן חד-הוריות עם ילדים עד גיל 17. ממוצע הנפשות במשפחה יהודית 3.5, ובמשפחה ערבית 4.9. מספר האמהות החד-הורית גדל ב-80% מתוך 10 שנים.
במשקי בית עם 3 ילדים ההוצאה הסלולרית היא 384 ש"ח, לעומת 481 ש"ח במשפחות עם 2 ילדים. מפורסמים גם נתונים על הוצאות משקי בית בחלוקה לפי מוצרים.

מיכל רז-חיימוביץ: קל לעיקול: השימוש המדאיג בשיטות הפחדה לצורך גבייה.
כחוט השני חוזר הדפוס לפיו מלינים צרכנים על פניות אגרסיביות וגישה קשוחה ממשרדי עורכי דין באי-כוחם של הגופים, בהם מד"א ורשות השידור. "מהתלונות עולה חוסר האונים של הצרכנים אל מול אטימות המערכת וקושי של הצרכן להוכיח את צדקתו", אומרים בארגון אמון הציבור. "הקלות הבלתי נסבלת שבה הדברים מנוהלים כיום מובילה למצב אבסורד שבו כל גוף עושה כראות עיניו בעניין הטיפול בגביית חובות ומערב גורמים חיצוניים, שאת עלותם ישלם הצרכן לצד החוב. נדרשת התערבות מיידית של הרגולטור והגדרות ברורות של מה שמותר - ובעיקר של מה שאסור", אומרת גלית אבישי, מנכ"לית הארגון.

בשורה אחת:
ממחר:
לקוחות עיסקיים יתחילו לשלם עמלות בבנק הדואר. בנוסף, אושר לבנק הדאר להוריד עמלות תשלום לבזק וגופים אחרים.
סניף איקיאה בנתניה, מזבח הצרכנות הישראלית, נשרף כליל.
מהפך: הציבור נוהר לביטוח מנהלים ע"ח קופות גמל. שווי החסכון הפנסיוני של הציבור עלה ב-48% תוך שנתיים בלבד.
אלווריון תפטר 150 עובדים השבוע. זה לאחר פיטורים של 120 עובדים לפני 6 חודשים, ושל 150 עובדים ב 2009.


 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

 
 
דואר אלקטרוני *
שם
 
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio