רותי שרון - 06/03/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
06/03/11

עורך הלקט: איציק ירחי

הדר חורש: חברות הסלולר חותכות מחירים, בעקבות הפחתת קנסות היציאה. האם הישראלי הופך לצרכן חכם יותר? הפחתת הקנסות גורמת ללקוחות להסתער על מוקדי השירות הטלפוני, מה שמוביל להכפלה בעומס, ובמקביל, יכולת המיקוח הגוברת של הלקוחות מובילה גם לירידה חדה במחירי השיחות. על פי תלונות שהגיעו למעריב עסקים בשבוע שעבר, זמן ההמתנה במוקד של אחת החברות הגדולות התארך ליותר משעה. היום מציעות סלקום ופלאפון 1,200 דקות ו-1,200 הודעות טקסט בחבילות של 200 שקל לחודש. תמורת מחיר זה תוכלו לקבל בפרטנר חבילה של 1,300 דקות ו-1,300 הודעות טקסט. במונחי מחיר לדקה מדובר בהוזלה שיכולה להגיע ל-87%, למחירים של נובמבר 2010. החברות מנסות לחפות על ירידת מחירים זו באמצעות העלאות מחירים של שירותים אחרים, ובנוסף חברות הסלולר הפסיקו את סבסוד הטלפונים ללקוחות שנועד במקור לעודד נאמנות לקוח והתקשרות ארוכת טווח. 


נורית רוט: מה עושים כשבן הזוג מעלים כספים מהחשבון המשותף?
אלימות כלכלית היא תופעה שמתרחשת על פי רוב כשאחד מבני הזוג שולט על הנכסים הכספיים של התא המשפחתי, בעוד שבן הזוג השני, בדרך כלל האשה, תלוי בו כלכלית באופן כמעט מוחלט. "הפיתרון הראשון הוא לפנות לבית המשפט בתביעת מזונות, ובבקשה דחופה לפסיקת מזונות זמניים". אף שבקשה למזונות זמניים היא הליך מהיר יחסית, גם הליך זה עלול לקחת זמן. בעיה נוספת היא שבית המשפט לא תמיד יכול לדעת מהי באמת יכולתו הכלכלית של הבעל ומה רמת החיים של בני הזוג, ובמקרים רבים פוסק סכומים נמוכים מאלה שהאשה והילדים הורגלו להם. מומלץ לצלם את כל המסמכים שנמצאים בבית הקשורים לחשבונות ולזכויות שרשומים על שם הבעל.
ככל שהדבר אפשרי, לתת הוראה שלפיה לא תאושר משיכה בחשבון הבנק אלא בשתי חתימות בלבד. "במקרים של אלימות כלכלית, קשה מאוד להגיע להסדרים באמצעות גישור. תיקים כאלה מגיעים להכרעות שיפוטיות".

יוסי גרינשטיין: עובדים קשה? יש מי שעובד פחות ומרוויח הרבה יותר. תבדקו בסקר הלמ"ס 
הלמ"ס: השכיר הישראלי הממוצע עובד 36.3 שעות בשבוע, ומרוויח שכר של 8,340 שקל. שכיר ממוצע מרוויח כ-53.5 שקל לשעה. עובדי חברת החשמל וחברת מקורות עובדים 38.9 שעות בממוצע ומרוויחים 20.9 אלף שקל בממוצע (125.2 שקל לשעה) - פי 2.5 מהשכר הממוצע במשק. במגזר הפיננסי עובדים קצת פחות (38.1 שעות), עם שכר של 14.3 אלף שקל בחודש (87.3 שקל לשעה). בענפי הנדל"ן והשירותים העסקיים (הכוללים את משרדי רוה"ח ועוה"ד) עובדים 37.8 שעות בשבוע, ומקבלים שכר חודשי של 8,900 שקל בממוצע (כ-54.7 שקל לשעה).
המנהל הישראלי הממוצע עובד כ-44 (43.8 ) שעות בשבוע - 10.5 שעות יותר מעובדים לא מקצועיים ו-7.5 שעות יותר ממספר השעות הממוצע במשק. להלן, לינק לסקר באתר הלמ"ס.

דובי בן גדליהו: שוק המכוניות מיד שניה הפך לשוק עמוס מוכרים. חברות הליסינג מציפות את השוק. מה עושים? 
בשנה החולפת הופר האיזון. מסלולי המימון והטרייד-אין הנוחים שמציעים כיום גופים רבים בשוק, מעודדים רכישות "קלות" עוד לפני מכירת המשומשת. התוצאה היא צמיחה מואצת במלאי המשומשות. עודף ההיצע החריג טומן בחובו הזדמנויות מעניינות מאוד לאיתור מציאות (מצד הקונים) מחד, ומספר מכשולים שעומדים בפני המוכרים מאידך.
מי שצריך למכור רכב יד-שניה שיצפה למסלול מייגע ומתיש. לפני שנזכה להיפגש עם מזומנים, מחכה לנו המתנה ממושכת שכוללת טיפול באין-סוף טרדנים וסוחרים עם הצעות מעליבות. לטירונים שטרם העמידו רכב משומש למכירה נזכיר, שקבלת "מחיר מחירון" היא תופעה נדירה כיום השמורה רק לכלי רכב במצב יוצא דופן. יש שתי דרכים בדוקות להשביח את הרכב לפני מכירה: Detailing- שידרוג קוסמטי נרחב לרכב, ולדאוג לספר רכב עם רשימת טיפולים מדוקדקת.

יום האישה הבינלאומי: טלי חרותי סבר: שיתוף גברים בגידול ילדים - הדרך לסייע לנשים לפרוץ
אז שהחלו נשים לצאת לעבודה היה נושא הטיפול בדור הצעיר בעיקר עניין שלהן. גם כיום, כשתחום ה"וורק-לייף באלאנס" נהפך מושג מוכר כל כך, אפשר לספור על כף יד אחת את האבות שמגיעים יום-יום אל הגן. ילדים הם בעיה נשית. זו הסיבה שמספרן של הנשים במשרות חלקיות יותר מכפול מזה של גברים (39% מול 18% בלבד), זו גם הסיבה למספר שעות העבודה הזעום של נשים - רק 75% מהיקף השעות של הגברים - וזו אחת הסיבות לפערי השכר. 60% מהנשים מגיעות הביתה לפני 17:00, לעומת 15% בלבד מהגברים. 58% מהגברים במקצועות חופשיים הודו כי הם מבלים עם ילדיהם רק שעתיים ביום או פחות.
"כשהם יבינו מה הם מפסידים כשהם נמצאים בעבודה במקום בבית, הם ירצו לחזור מוקדם יותר". "שיתוף גברים בגידול ילדים הוא הדרך לסייע לנשים לפרוץ גם בתחום הקריירה, מכיוון שהנטל יהיה שווה בהרבה".

דותן לוי: כאן גרים בזול. פתרונות דיור לא שגרתיים. לא לכל אחד - אבל חסכוני מאוד
יש מי שמצאו מסלול עוקף לפתרון
הקונבנציונלי של מציאת דירה קבועה בין ארבעה קירות והשתעבדות למשכנתה ל 20 שנה. את פתרונות הדיור המוצגים כאן לא תמצאו על שולחנו של שר השיכון והבינוי. וכאמור, צריך לצאת רחוק מהקופסא (תרתי משמע) - כדי להגשים אותם. להלן כמה פתרונות: מגורים באוטובוס נייח, מגורים באוטובוס נייד, אוהל מונגולי, לגור בקרון רכבת, מכולה ימית, וסתם בנייה מתועשת מהירה וזולה.
בשורה התחתונה מדובר בקורת גג, שעם מעט השקעה ניתן להפוך לאלטרנטיבה ראויה למגורים לא רק עבור זוגות צעירים, אלא גם למשפחות עם ילדים ואנשים שאין בכיסם מיליון שקל לרכישת דירה. ואם ההיבט הכספי אינו בהכרח המניע שיוביל להחלטה לבחור בפתרונות ייחודיים אלו, ייתכן שדווקא המיאוס במגורים בדירה סטנדרטית יהיה זה שיכריע בבחירה.

בשורה אחת:
זינוק של
100% בפניות להתיישבות בנגב ובגליל. 5765 פניות ב-2010.
רשת ההנעלה
Payless,
מחפשת 200 עובדים לתפקידי ניהול ומכירות. תפתח 15 סניפים בארץ - רק בשלב ראשון.
מבצע באיקאה:
הוזלה של 20% על רוב המלאי (ולא על כולו). המבצע ל 11 ימים בלבד.
המדריך ל
החזר הוצאות נסיעה על ידי המעביד.
לנוסעים לחו"ל: איך
לגלוש בחו"ל בלי לקחת משכנתא
.
המדריך: למי ש
חשבונו הוגבל על ידי ההוצאה לפועל. מה עושים.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio