רותי שרון - 06/05/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
06/05/12

דיעה: אורית קלייר-ארזי: מקונני יוקר המחיה: כרבע מבני ה-30-40 מסתייעים בהורים. איך הם והוריהם לא מתביישים ?
די לפינוק ולהתבכיינות! כן, יש בעיה אמיתית. כן, זה לא בסדר שצעירים משכילים לא יכולים לחיות טוב ממשכורתם. אבלם נהי כספורט לאומי עדיין לא הצליח להביא שינוי מעשי באף מדינה בעולם, אפילו לא בפולין. אחריות אישית, גבירותיי ורבותיי. אחריות אישית! אתם דורשים אותה מהפוליטיקאים - אז למה אתם מוותרים לעצמכם? ניכר כי הבעיה היא בהתנהלות האישית הקלוקלת של הדורות, יותר מאשר בכל מצב כלכלי אובייקטיבי. דור ההורים מאפשר פינוק חסר-גבולות של הילדים, ודור הילדים הבוגרים המרשה לעצמו פרזיטיות על חשבון הברון. לצעירים אני אומרת: אתם לא מתביישים? להורים אני אומרת: השתגעתם? כשצעירים היום מתלוננים ש"אינם גומרים את החודש" הם לא מתכוונים לחרפת רעב. הם מתכוונים להעדר יכולת לממן צימר בצפון, מכונית משנתון חדש יותר או אייפון עדכני. חוסר המוכנות לדחיית סיפוקים (שהיא כשלעצמה מאפיין אינפנטילי של חוסר בגרות), לנצח תתקע אותך במצב כלכלי ירוד.

שלמה מעוז: "אלה טפילים", "הם יושבים ומבזבזים כסף בבתי-קפה, שותים בירה ונוסעים הרבה לחו"ל. יש פה חברה צרכנית חוצפנית. תוחלת החיים של ההורים שלהם עולה, ואני לא יודע מי יעזור להורים שלהם". "התרגלתם לרמת חיים? וואלה יופי. תוחלת החיים עולה - מי יתמוך בכם לכל הרוחות? צאו לעבודה!".

אושר בועדת העבודה והרווחה: יגדל הפטור ממס לקצבת הפנסיה. יתאפשר למשוך את פיצויי הפיטורין כקצבה פטורה ממס ! כמה הקלות מס חשובות מאוד אושרו השבוע, עוד לפני פיזור הכנסת. הפיצויים יהיו נזילים - ומשיכתם תחוייב במס רווחי הון בלבד. החל מגיל 60, ניתן למשוך את הפיצויים כקצבה, ובמקרה זה היא תהיה פטורה ממס הכנסה. המשמעות היא אטרקטיביות גדולה שלא למשוך את הפיצויים, ולחכות איתם לפנסיה.  מהלך משמעותי הוא פטור ממס הכנסה על הפקדות לפנסיה החל מגובה השכר הממוצע במשק. כמו כן, הטבה משמעותית נוספת היא עדכון גובה הקצבה הפטורה ממס הכנסה. נפתח המירוץ, להספיק להעביר את החוק עוד במושב הכנסת הנוכחית, לפני פיזורה.

רם עוזרי: חובות המשכנתא ממשיכים לגדול; צמחו ב-3 מיליארד שקל ב-3 חודשים. הציבור בישראל מהדק את החגורה בכל מה שקשור להלוואות לצריכה, אך ממשיך להגדיל את היקף הלוואות המשכנתא. היקף החוב של משקי הבית הצטמק בפברואר באופן חריג, אך חובות המשכנתא המשיכו לתפוח והם צפויים להמשיך ולגדול גם במארס. סך החוב שלא לדיור רשם בפברואר ירידה של 1.8%, כאשר צניחה בולטת במיוחד של 6.1% נרשמה בהלוואות של משקי הבית מחברות כרטיסי האשראי. גם בהלוואות שלוקחים משקי הבית מהבנקים, המהוות כמעט 90% מסך החוב שלהם, נרשמה האטה. "בקרב לקוחות משקי הבית אנחנו לא מזהים ולא צופים קשיים השנה. בתחום המשכנתאות הרגשנו ביקושים ערים יחסית, בדגש על חודש מארס".

גד פרץ: חברות הסלולר מוותרות על המותגים המוזלים. הן מתמקדות במותג שאינו דיסקאונט. חברת פלאפון החליטה לגנוז את התוכנית להשיק מותג פרטי מוזל - כך נודע ל"גלובס". החברה תכננה להשיק מותג פרטי כתשובה לחברות החדשות שייכנסו לשוק. לפי הערכות, פלאפון החליטה שלא להיכנס לעולם הדיסקאונט לאחר שהגיעה למסקנה כי התרומה של המותג המוזל לחברה תהיה מוגבלת על רקע השקתם של המותגים המוזלים של רמי לוי והום סלולר. עם זאת, גם סלקום עדיין לא קיבלה החלטה סופית בנוגע למותג המוזל, לו העניקה את השם "בייסיק". למעשה נוצר מצב שבו לכל מפעיל סלולרי יש מפעיל וירטואלי שיושב על הרשת שלו וממנו הוא מרוויח, כך שהכנסת מותג דיסקאונט נוסף הייתה מייצרת קניבליזציה, וספק אם החברה הייתה מרוויחה ממנו.

רינה רוזנברג: כמו סיני, רק בלי ים: צימרים בטבע למי שרוצה להיות בדווי ליומיים. המחיר זול לעומת צימר או בית מלון. בניגוד לבתי המלון, שמעסיקים צוות בידור או צימרים שברבים מהם יש בריכות, החופשה באתרי האירוח הבדוויים או באתרי האירוח בסגנון מדברי, היא שורשית ובסיסית ופחות חומרית. האוהלים כוללים תנורי חימום לחורף, מזרונים ומחצלות להם מצרפים האורחים שמיכות ומצעים שהביאו מהבית. השירותים והמקלחות משותפים, אבל מטופחים ונקיים ותמיד יש מים חמים. החופשה המדברית מבוקשת בעיקר בקרב נופשים עירונים, במיוחד מאזור המרכז. "יש אנשים שנמאס להם מעוד מלון. הם רוצים לחזור לפשטות, להתקרב לטבע ולחנך את ילדיהם ליהנות מחופשה בסגנון כזה".

שלמה מעוז: חוסכים לילדים: מה עדיף - דירה או השכלה? בוודאי השכלה !! לכולנו ברור שביום בו הילד או הילדה שלנו יגדלו ויגיעו נרגשים לספר לנו שהם מתחתנים, או התקבלו לתוכנית לימודים נחשקת בחו"ל, אנחנו נשמח בשבילם אך גם קצת נדאג. כיצד נממן את כל זה? כדי שלא תיתפסו עם ארנק ריק, מומלץ לחשוב על החיסכון כבר בשלב האולטרסאונד. אבל גם אם לא פתחתם תוכנית חיסכון ביום שבו יצא התינוק שלכם לאוויר העולם, עדיין אפשר ובעיקר כדאי לתקן. מחקרים מראים שסטודנטים שמשקיעים את כל כולם בלימודים ולא עובדים באופן משמעותי תוך כדי לימודיהם - מצליחים יותר בלימודים וכושר ההשתכרות שלהם לאחר מכן גבוה יותר. לשם מימון תואר ראשון, על כל ההוצאות הנלוות, אנו נידרש ל-192 אלף שקל בממוצע, שהם 64 אלף שקל לשנה, כולל הוצאות מגורים, מחיה וכו'. במקרה שהתחלנו לחסוך כשהילד בן 6, הרי שיש לנו 192 חודשים לחסוך, ונצטרך לחסוך 1,000 שקל מדי חודש באופן ריאלי.

בשורה אחת:
בנק לאומי: 1500 ש"ח מענק למעבירים חשבון עו"ש לבנק.
לאומי קארד: מהיום אפשר לשלם בעזרת מדבקת PayPass המוצמדת לסלולרי. בינתיים בארקפה, ובחו"ל.
תדהמה באוצר: האבטלה זינקה ל-6.9% בחודש מרץ. הצפי הוא המשך עליה באבטלה.
מהיום: מתנתקים מה-VOD בלחיצת כפתור מהשלט. בדיוק כפי שרוכשים אותו בלחיצת כפתור.
 
רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio