רותי שרון - 06/11/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
06/11/11


גד ליאור: איך יראה התלוש בעקבות אישור פרק המיסוי של טרכטנברג בממשלה ? ומה לגבי מס רווחי הון ? גבר נשוי עם ילדים עד גיל 4: יקבל שתי נקודות זיכוי (שערכן 418 שקל לחודש) אם הילד עד גיל ,3 ונקודת זיכוי אחת לילד מגיל 3 ועד גיל .4 נזכיר שהחל מינואר גם הנשים מקבלות 2 נקודות זיכוי (במקום אחת) עבור ילדים עד גיל 5. מצד שני, בוטלה הפחתה של 0.5% במע"מ, וכן הוקפאה הרפורמה במס הכנסה ל-3 שנים, במסגרתה היה מופחת מס ההכנסה, והמדרגות היו מתרחבות. מס הכנסה מיוחד של 2% למי שמשתכר מעל 83 אלף ש"ח, אבל הופחתה תקרת התשלום לביטוח לאומי וחזרה להיות פי-5 מהסכום הבסיסי. בשל עדכוני מדרגות המס בעקבות עליית המדד, סכום הנטו של כולנו אמור לגדול בכ-1%. המס על ריבית, דיבידנדים, רווחי הון ומס שבח יעלו מ20%- ל.25%- המס על אפיקים לא צמודים לא יעלה, ויישאר ברמה של  .15%

יהודה מודעי: מספיק עם התירוצים! בנק זה לא חתונה קתולית. למרות כל מה שאנחנו יודעים עליהם, כמעט אף אחד מאיתנו לא עוזב את חשבון הבנק שאותו פתח בנעוריו. אז מה, אבדנו? לא, פשוט תעברו בנק. זכרו שהבחירה היא נשמת התחרות. ללא מעבר בין ספקים שונים לא יכולה לבוא תחרות ומחירים זולים יותר. כל כך הרבה פעמים שמעתי את המשפט - 'לא שווה לי כל הטירחה הזו של המעבר וההליכה לבנק ולחתום'. בפועל, הסיפור לוקח שעה או שעתיים ואחר כך אפשר לחזור לעבודה. תתפלאו איזה תנאים אתם יכולים לקבל אם רק תצייצו שאתם בודקים מעבר לבנק אחר. התירוץ השני: 'אבל מכירים אותי בבנק'. יש לי חדשות בשבילכם: הבנק מזמן לא מכיר אף אחד. יש לו מערכות מחשב מאוד מתוחכמות. התירוץ השלישי הוא 'אין לי כוח לכל הניירת הזו'. כולם מתמודדים עם הררי ניירת רוב שעות יומם, אבל לבנק לא ייכנסו. אז מה הסיפור האמיתי? משהו אפל אמיתי - הפחד הקמאי שיש לנו מכסף. מכיוון שהבנקים יודעים שאנו פוחדים מהם, הם מרשים לעצמם להרוויח סכומי עתק על גבינו.

שלומית צור: סקירה של אפשרויות הדיור סביב האוניברסיטאות השונות. מה כדאי. אוניברסיטת תל-אביב ממוקמת באחד מאזורי המגורים היקרים ביותר בעיר - שכונת רמת אביב. מחיר ממוצע לדירת 3 חדרים בקרבה לאוניברסיטה הוא 5,100 שקל ושדירת 4 חדרים תעלה בממוצע 7,200 שקל. מגורים בשכונת הדר יוסף יוכלו לחסוך כ-27% במחיר. פרויקט חדש של העיריה יעניק מלגות דיור של 9,600-8,000 שקל לסטודנטים שישכרו בשכונת נווה שאנן (אזור התחנה המרכזית), בשכונת התקווה ובכמה שכונות ביפו. אוניברסיטת תל-אביב מציעה לסטודנטים גם מעונות שבהם 950 מיטות. הדירות מרוהטות לחלוטין ושכר הדירה החודשי עבורן הוא 1,090 שקל. בכתבה פירוט גם לגבי אוניברסיטאות חיפה, העברית, בר אילן ובן גוריון.

חיים קליר: הטריק הלא יאומן שהפניקס עשו לחולה הלב. על גלי Q שמעתם ? ועכשיו תשמעו על פוליסות חסרות-ערך לציבור. יותר ויותר מתברר, כי תאגידי הביטוח לא רק ממנפים את כספינו לעסקיהם הפרטיים של בעליהם, אלא מוכרים לנו ביטוחים, המתבררים לעיתים כמשענת קנה רצוץ. לפני שנים רבות, רכש לנמן, בחברת הביטוח הפניקס, כיסוי ביטוחי מפני התקף לב. את הפרמיות, הקפיד לנמן לשלם, מידי חודש בחודשו, כמו שעון שוויצרי. באחד הימים, חש לנמן בכאבים בחזה. ואובחן כי עבר התקף לב: אוטם חריף בשריר הלב. לטענת נציגי הפניקס, הפוליסה דורשת שבעת התקף הלב יופיעו אצלך גלי Q. הקרדיולוג, פרופסור יעקב דרורי. הבחין מייד, כי הכיסוי הביטוחי שהפניקס מכרה לציבור הרחב, חסר ערך. "אילו היו מקבלים את אמות המידה הרפואיות של הפניקס, רוב הלוקים באוטם שריר הלב, לא יהיו זכאים לקבל את תגמולי הביטוח". המומחה הוסיף את חששו, כי "המבוטחים כלל אינם מודעים לכך, כי ביום פקודה לא יוכלו לממש את זכאותם". גישת הפניקס, מוסיף השופט, מנוגדת גם לדוקטרינת הציפיות הסבירה של המבוטח. בסופו של יום, הצליח המבוטח לקבל את כספו.

ד"ר יוסי מערבי: מנהלים משא ומתן? לפעמים עדיף לשתוק. תנו הצעה ראשונה שלכם, אבל אל תנמקו. חוקרים בקבלת החלטות גילו כי כאשר אנשים מתבקשים להעריך גודל מספרי, הם לרוב מסתמכים על עוגן כלשהו ומתקנים את ההערכה למעלה או למטה. ההצעה הראשונה במשא ומתן מהווה עוגן שעליו מסתמך הצד השני כאשר הוא מנסח את ההצעה הנגדית. לפיכך, מי שקובע את העוגן "מושך" את הצד השני לכיוונו, ולכן עדיף להציע ראשון. מה שישפיע על מידת השכנוע של הצד השני היא הקלות שבה עולים נימוקי נגד. אם קשה לחשוב על נימוקי נגד, הטענה המנומקת תהיה משכנעת יותר. למשל, מוכרים דירה ? תנו מחיר - ואל תנמקו. שהרי המידע לגבי עסקאות אחרות זמין - ויגרום לנימוקי נגד. באופן דומה לגבי מכירת רכב, או ראיון עבודה.

מורן רייכמן: אושר לקריאה ראשונה: גיל פרישת נשים מעבודה יישאר 62. "הנשים העובדות לא נהנו מעולם משוויון בשוק העבודה, אז דווקא בפנסיה נזכרים להעניק להן שוויון?", אמר ח"כ גילאון. "רוב הנשים עובדות במקצועות שוחקים כמו מורות, אחיות, עובדות נקיון ומגיעה להן מנוחה. יש לשקול אפשרות להקל גם על הגברים". "נשים מתקשות למצוא עבודה וסופרות את השניות עד לקבלת קצבה מהביטוח הלאומי", "את המינימום הזה גוזלים בזמן שהעם דורש צדק חברתי. מישהו בממשלה הזאת אטום". באוצר טענו זה מכבר כי השארת גיל הפרישה לנשים על 62 יביא לגירעון של 5 מיליארד שקל בקרנות הפנסיה הוותיקות, קרנות שבאחריותה של המדינה.

בשורה אחת:
היום: צפויה הממשלה להגדיל את הפטור ממס להכנסה מקצבאות עד ל-10,000 ש"ח (החל מ 2024), בניגוד ל 6,500 ש"ח היום.
מבצע: עד 60% הנחה בתשלום חובות ישנים לדיסקונט. המבצע מוגבל בזמן.
אינטרנט אלחוטי ב-2 תחנות רכבת בתל אביב, החל ממרץ 2012 - במסגרת פיילוט, לקראת רישות כל הרכבות.
הישג צרכני לקצרין: הכריחו את שופרסל להפוך את הסניף לשופרסל-דיל במקום שלי. 7 חודשים של חרם.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio