רותי שרון - 07/06/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2009 >> 06/09 >> 07/06/09
 

חדשות כלכלת המשפחה
07/06/09


חובה לקרוא: אדמונד ל. אנדרוס מספר כיצד "איבד את הראש" וכתוצאה הפסיד את כל הונו - והכל בגלל האהבה.
אדמונד הוא הכתב כלכלי ב"ניו יורק טיימס" בשש השנים האחרונות כשהוא העיניים והאוזניים של העורך בכל הקשור לבנק הפדרלי. בעקבות הגירושים מאשתי זה 21 שנה, שקיבלה חסות על ילדינו, היה עלי לשלם בכל חודש דמי מזונות של יותר מ-4,000 דולר, מה שהשאיר בידיי 2,777 דולר בחודש, שמספיקים בקושי לשכירת דירת שני חדרים. כפי שגיליתי עד מהרה, אמריקן הום מורגאג' נהפכה בקצב מהיר לאחת מחברות המשכנתאות הגדולות בארה"ב. אחד הדברים שהצטיינה בהם היה טיפול באנשים כמוני: לווים בעלי היסטוריית אשראי טובה שרצו למתוח את הונם הרבה מעבר לגבול היכולת.
אדמונד היה מאוהב. הוא פעל מהלב - התעלם מכל מה שידע על זהירות כלכלית, וחי את הרגע. באופן לא מפתיע, הבנקים סייעו לו להתנהג כך - וכך זכו בלקוח רווחי שמשלם ריבית קצוצה. סוף הסיפור הוא עצוב - ואדמונד ממתין לפינוי מביתו. הסיפור כתוב ללא רגשנות, ומנתח את הרגש העובדות - וההגיון שעמד מאחורי פעולותיו.


שבירת המיתוס: גם בספרד אחוזי הבעלות על דירות גבוה, ויקר לרכוש דירה - ישראל אמנם בצמרת אך לא בודדה.
עיון בנתונים עולמיים מראה כי אמנם ישראל נמצאת במקום גבוה - שיעור הדירות בבעלות בישראל הוא 70% - אבל למי שמאמין כי זהו שיעור חריג צפויה הפתעה. אנחנו לא רחוקים מארה"ב, שבה 66% מהדירות הן בבעלות הדיירים, ושווים למצב באנגליה, באסטוניה ובניו זילנד. בפורטוגל, בספרד ובליטא השיעורים אפילו גבוהים בהרבה. גם ברוב המדינות במערב אירופה שיעור הדירות בבעלות גבוה מ-50%. טענה אחרת גורסת שבישראל קשה יותר לרכוש דירה מאשר במדינות אחרות. בדיקה של BDO לסוף 2008 העלתה כי רכישת דירת 3.5-4 חדרים בישראל מצריכה לשלם 108 משכורות נטו - כתשע שנים. השוואה למדינות אחרות מעלה גם כאן כי אנחנו נמצאים בצמרת העולמית, אך לא לבדנו.

YNET מפרסם רשימה של 10 אתרי צרכנות.
הפורטל לקופונים, המועצה לצרכנות, רשימת כל חנויות העודפים בארץ, כמה זה ? ועוד . לגלוש ולצרוך.

בנק לאומי משיק את "לאומי דיגיטל": תכנית לעידוד הלקוחות להשתמש בערוצים הישירים.
בניגוד למקובל, ההטבות ינתנו לא רק ללקוחות חדשים שיעבירו את חשבונם לבנק, אלא לכל לקוח של בנק לאומי, שיפתח "חשבון דיגיטלי" על בסיס חשבון העו"ש הקיים. החזר העמלות ללקוחות יתבצע על ידי מדידת הפעילות השוטפת וכמות הפעולות הישירות של הלקוח בהשוואה לתקופה שקדמה למהלך. מדובר בפעילות דרך אתר האינטרנט, המוקד הטלפוני, הסלולר ועמדות השירות העצמי, על כל פעולה ישירה נוספת שיבצע יקבל הלקוח החזר של 6 שקלים. ההחזר ינתן כל חצי שנה.

באוגוסט תתחיל רפורמת הערוצים הפתוחים. ובתשלום חד-פעמי של 400 ש"ח תקלטו 5 ערוצים ציבוריים. אם נציגי yes או HOT מתקשרים אליכם בשבועות הקרובים ומציעים לכם לחדש חוזה בהתחייבות ל-18 חודשים - כדאי לסרב. מצד שני - באוגוסט יהיה קלף מיקוח גדול מול חברות הכבלים, ויש להניח שישווקו מבצעים גדולים עם הנחות ענק לשימור לקוחות. משרד התקשורת, והמועצה לשידורי כבלים ושידורי לווין הכינו מסמך מפורט לצרכנים, של כללי עשה ואל תעשה ברכישת מנוי.

חופשה משפחתי בחו"ל - זולה לעומת הקיץ הקודם: 20% מהמתכננים חופשה משפחתית - יטוסו לחו"ל. הכתבה סוקרת את החופשות הנפוצות בחו"ל ואת מחירן.

בשורה אחת:
שלמה ביטוח נכנסת לתחום ביטוחי המשכנתא: בשלב זה תבטח מבנים.
ECI מגייסת 80 עובדים למרכז הפיתוח בבאר שבע.
הביטוח הלאומי: בחודש מאי חלה ירידה של 5% בתביעה לדמי אבטלה, לעומת אפריל. עדיין 60% יותר מחודש מאי 2008. 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il
 

  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio