רותי שרון - 07/08/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
07/08/11

עורך הלקט: איציק ירחי

אורן שמיר: "התפשרתי על לוד - ויש לי דירה וכסף בבנק". לקנות בית, לחסוך, להיות שפוי, וגם להשאר בחיים 
גדלתי במקום יוקרתי בגוש דן, ובגיל 28 החלטתי לרכוש לי דירה. היו לי חסכונות נאים מ-3 שנים שבהן עבדתי כמה שיותר והוצאתי כמה שפחות, וידעתי שבתוספת משכנתא - החלום ניתן להגשמה. חיפשתי וחיפשתי באזור גוש דן, אך לא מצאתי. לא היה אחד שלא התפלא. 'לוד?', הם נדהמו, 'מה יש לך לחפש בלוד?'. כמובן שגם אני הייתי מעדיף לקנות דירה במגדלי פאר במרחק הליכה מהבימה, אבל זו היתה יכולתי הכלכלית. בחיים צריך להתפשר. 'אתה עובד בתל אביב', הזכירו לי; 'אסע', עניתי - מדובר ב-20 דקות ברכב, מאז הוסיפו גם תחנת רכבת - 12 דקות לתל-אביב. אני עדיין משלם משכנתא של 2,500 שקל בחודש (נשארו עוד 6 שנים), על דירה שבצפון תל-אביב היתה מחולקת ל-3 חלקים של 5,000 שקל בחודש כל אחד. אך זה לא החיסכון היחיד: הארנונה זולה יותר, גם הגנים, המתנ"ס, החוגים לילדים. בחנויות סביב אפשר לקנות עוף ב-5 שקלים לקילו, אבטיח ב-60 אגורות לקילו, קופסאות שימורים 4 ב-10, מסך 29 אינץ' של טושיבה ב-1,900 שקל.

רם עוזרי: סקר: 51% מהציבור הישראלי לא מצליח לאזן בין הכנסותיו והוצאותיו ונמצא בגירעון חודשי כאשר מדובר על גילאי 35-44, גילאי המשפחות הצעירות, הבעיה חמורה במיוחד - שם שיעור זה מגיע ל-62.6%, כאשר חצי מתוכם נמצא בגירעון של יותר מ-1,000 שקל כל חודש. 22% מהמשיבים מצליחים לחסוך כמה מאות שקלים כל חודש, 36% מצליחים לאזן בין הכנסות להוצאות, 18% מסיימים בגירעון חודשי של עד 1000 שקל ו-24% מסיימים בגירעון חודשי של מעל 1000 שקל. "מפתיע לראות שדווקא בקרב האוכלוסייה החרדית והדתית שיעורים גבוהים יחסית מדווחים על כך שהם מסיימים את החודש עם איזון תקציבי (כ-50%). אולי זה בגלל מודעות גבוהה והוצאות מאד בסיסיות על מחיה ופחות על בילויים ופנאי".

מעריב NRG: התוכנית המתגבשת: הוזלת מחירים, הפחתת העול וקיצוץ נרחב בתקציב הביטחון; שווי: 10 מיליארד שקל התוכנית המתגבשת במשרד ראש הממשלה, שצפויה להבשיל בשבועות הקרובים, תביא להוזלה של עד 5% במחירי הדלק, המזון, ההלבשה ומוצרים נוספים. מימון התוכנית החדשה ייעשה באמצעות קיצוץ רוחבי בתקציב הממשלה וקיצוץ נוסף בתקציב הביטחון, ובאמצעות ביטול הרפורמות במס חברות ובמס הכנסה ליחידים. במקביל ישקול הצוות במשרד ראש הממשלה ביטול פטורים מסוימים, כמו מיסוי קצבאות ילדים, הפחתת תקרת הפטור ממס על הכנסות משכר דירה, העלאת המס על זכיות בהימורים, העלאת מס רווחי הון בבורסה ב-5% ומס עיזבון על ירושות גדולות במיוחד (יותר מ-12 מיליון שקל). כמו כן נשקל היטל הכנסה של 5% על משכורת של יותר מ-60 אלף שקל בחודש. על-פי ההערכות, התוכנית כוללת הורדת המע"מ בשיעור של 2% לכל היותר.

החזיקו חזק: S&P הורידה את דירוג האשראי של ארה"ב ארה"ב שמרה על דירוג מושלם קרוב ל-100 שנה, מ-1917, אז החלה שיטת המדידה. מדובר באחד מאפיקי ההשקעה שנחשבים לבטוחים ביותר בעולם. השפעות הורדת הדירוג הן רבות, ולמעשה כולן מבשרות רעה עבור הכלכלה המקומית והעולמית: החל מירידות בטווח הקצר ועד איבוד מקומה בראש הכלכלה העולמית. הורדת הדירוג היא אקורד סיום צורם לשבוע נורא בוול סטריט. מדד הדאו ג'ונס רשם השבוע את הירידה החדה ביותר מאז שיא המשבר של 2008, הנאסד"ק רשם שלשום צניחה יומית של 5.1% וה-S&P איבד 4.8%. ההשפעה המיידית של הורדת הדירוג, על פי ההערכות, תהיה החרפת הירידות במדדים ובריחת משקיעים לאפקים סולידיים יותר, כגון זהב וסחורות בעלות ביקוש קשיח.

אליצפן רוזנברג: הפיקוח על הבנקים משיק: קמפיין הסברה לנוער.  הקמפיין, שפונה לבני הנוער, מציג תכנים בנקאיים ופיננסים "בגובה העניינים", ובעיצוב צעיר ודינאמי. מטרתו להציג בדרך בהירה ומעניינת מושגים כלכליים כמו ריבית, הצמדה, יתרת זכות, יתרת חובה ועוד. "כישורים פיננסים הם חלק בלתי נפרד מכישורי החיים שעל ילדינו לרכוש בדרך לבגרות ולעצמאות. ככל שנקדים את החינוך לנטילת אחריות כלכלית תוך הבנה של המוצרים הבנקאיים, נתרום להעצמה של בני הנוער ולהגברת המודעות שלהם לזכויותיהם כצרכנים בעתיד". רשת הפייסבוק נבחרה כפלטפורמה המובילה להצגת המידע, מתוך כוונה לפגוש את הנוער במדיה העיקרית שבה הוא משתמש. את התכנים ניתן למצוא גם באתר בנק ישראל באינטרנט (בעברית, אנגלית, רוסית וערבית) ובסלולר.

ליאור בן דוד, אורנה יפת: הון מעון גנון וצהרון. המחירון לזאטוט. לעיין, למרות המגמתיות, ואי-הדיוק.  בשלוש השנים הראשונות לחייו, זוג צעיר נאלץ להוציא על ילדו סכום בלתי נתפס של כ־60 אלף שקל. ההוצאה הכוללת בשש השנים הראשונות לחייו של ילד מסתכמת ב־290 אלף שקל. פי 7.5 משכר הלימוד בתואר ראשון. מעגל האבסורד מעולם לא היה מוחשי יותר. כשהילד כבר מגיע לאקדמיה, מסיים תואר ראשון ואולי אפילו שני, הוא עומד על סף הקמת משפחה משלו. ממש בעוד רגע, דווקא כשהוא עושה רק את צעדיו הראשונים בשוק העבודה, הוא ימצא את עצמו מתחיל לשלם את עלות גידול ילדיו שלו. במקביל, כדאי לזכור, הוא ינהל את שיקולי המשכנתה או השכירות. הנטל על כתפיו יכריע אותו בעוד רגע.

בשורה אחת:
קשה במנהטן: תביעת מזונות של 46 אלף דולר בחודש. ככה זה כשאתה ילד של דוגמנית מצליחה.
הסרט "מדינה בהלוואה" מספר את סיפורם של האנשים שקמים בבוקר לעבודה מרוויחים כסף ועדיין חייבים כל כך הרבה כסף.
תיקון חוק בכנסת: הלוואה ללא ריבית או בריבית נמוכה,
תחייב את הלווה במס הכנסה.
קנסות היציאה מכל חברות התקשורת בוטלו, כולל הכבלים והלווין.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio