רותי שרון - 07/11/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
07/11/10
עורך הלקט - 
איציק ירחי.


נועה אורון: ילד טוב עושה כסף. על ספרי ילדים המחנכים לתפיסת עולם כלכלית. בקרוב?: ילד עשיר ילד עני ? ספר הילדים החדש "דנבר" מכיל את כל המרכיבים הקאלסיים: הגיבור האהוב וטוב הלב, תושבי הכפר העניים וחסרי המודעות, הרשע התורן שבגדיו שחורים - וגם סיום עם מסר חינוכי חשוב. המסר הוא שאם מישהו מגיע ומערער על הצורה שבה דברים מתנהלים - אל תקשיבו לו. הגיבור האהוב הוא בעל ההון שמעסיק את תושבי הכפר. בעולם שבו הילדים מוקפים במותגים ומגיל צעיר במיוחד עושים שימוש מוגזם במשפט "אמא, תקני לי," הדרישה לחינוך פיננסי מגיל צעיר במיוחד הולכת וגוברת. ספרי ילדים העוסקים בנושאים כלכליים ומלמדים על שטרות ומניות או מתארים גיבורים שהולכים לשופינג בקניון - אלה כבר תופסים מקום מכובד על המדף ורגע לפני השינה.


רינה רוזנברג: איך חוסכים 600 ש"ח בחודש ? נוסעים מחוץ לעיר לסופר הדיסקאונט, ולא קונים בסופר בתוך העיר
. הפרסומות בטלוויזיה וברדיו מפארות את המחירים הנמוכים של רשתות הדיסקואנט של שופרסל ורבוע כחול, אבל פחות לתת-הרשתות העירוניות, שופרסל שלי ומגה בעיר, שבהן המחירים שונים לחלוטין. בתת-הרשתות העירוניות, הקרובות יותר לבית ושלא תמיד צריך להזיז את האוטו כדי להגיע אליהן, המחירים גבוהים יותר מאלו שברשתות הדיסקאונט. מבדיקת מחירים שערכנו עולה כי מדובר בפערים עצומים. לתת-הרשתות העירוניות יש יותר סניפים מאשר לתת-רשתות הדיסקאונט, והן נמצאות במרכזי הערים. "ההוצאה על מזון ומצרכים היא הכבדה ביותר. משפחה מוציאה 25%-30% על קניות בסופרמרקט, ובניגוד למשכנתא, זו הוצאה שיש לנו שליטה מוחלטת עליה", אומר נחמן לידור. בקטגוריית הבשר והעוף הפערים הגיעו ברוב המקרים ליותר מ-50% ואף ל-120% ממחיר המוצר הזול.

הרפורמה במס: הנטו בינואר 2011 יגדל: 68 ש"ח תוספת למרויחים 10,000 ש"ח. 237 ש"ח למשתכרים 20,000 ש"ח.
התוספת לשכר הנטו מורכבת משני חלקים: שלב נוסף ברפורמה במס הכנסה, שמנהיג ראש הממשלה בנימין נתניהו, והעדכון השנתי של מדרגות מס ההכנסה ונקודות הזיכוי בהתאם למדד. בעלי שכר הנמוך מ-5,000 שקל לא יקבלו כל תוספת לנטו - שכן הם אינם מגיעים לסף המס. בשכר ברוטו של 12-6,000 אלף שקל יגדל הנטו בעשרות שקלים בלבד. עובדים שמחזיקים ברכב צמוד מהעבודה יקבלו תוספת צנועה יותר לנטו, בעקבות העלאת שווי השימוש לצורך תשלום מס. תוספת המס על השימוש ברכב צמוד, ותגיע ל-190 שקל בחודש עבור שכר ברוטו של 10,000 ש"ח, ו- 276 ש"ח לשכר של 20,000 ש"ח. למי שעובד במגזר הציבורי, יגדל הברוטו ב 2.25% נוספים - בהתאם להסכם השכר החדש שנחתם השבוע.

בקרוב: החקלאים: נשבית אספקת פירות, ירקות, ביצים, חלב ועופות. עם פרוץ השביתה צפוי מחסור וזינוק עצום במחיר. השביתה צפויה להיפתח בימים הקרובים וייתכן שעוד השבוע. בינתיים ממשיך "מטה החירום להצלת החקלאות במדינת ישראל" בהיערכות לשביתה. ככל הנראה, בכוונת החקלאים לפתוח בשביתה באמצע השבוע, כדי לגרום למחסור חמור של פירות וירקות בשיא הקניות לקראת שבת - בימים חמישי ושישי. נראה כי עם פרוץ השביתה יזנקו מחירי הפירות והירקות בעשרות אחוזים, ואולי אף במאות אחוזים. הכוונה היא לגרום לסגירת השווקים הסיטונאיים הפועלים בערים המרכזיות, כדי להבטיח היענות מלאה לשביתה מצד החקלאים.

חדש: ריכוז מידע, והשוואה בין כל פוליסות ביטוח הבריאות בישראל, כולל פרמיה, וכולל השוואת האותיות הקטנות. באתר
InfoMed השיקו מערכת להשוואה בין פוליסות. ההשוואה כוללת גם את מחיר הפרמיה. לכל פוליסה מצוין מה היא מכילה, ובכל סעיף יש ירידה לפרטים על הכיסוי המדויק. השוואת ביטוחי בריאות, בסגנון אתרי השוואת מחירים.

YNet: מי מקבל מה בהסכם החדש. גם אנשי קבע יקבלו תוספת. המורים צריכים לחתום על הסכם נפרד.
במשכורת נובמבר מענק של 2000 ש"ח, ובינואר תוספת שכר של 2.25%. תוספת לאמהות לילדים מתחת לגיל 5. ההפרשה לפנסיה תיגדל.

נעמי דרום: חוזרים למקורות. אם יש לכם ברז, למה לקנות מים מינרליים ?
עיריית תל אביב, שאוזנה כרויה בדרך כלל לאופנות האחרונות, הודיעה בשבוע שעבר שהיא עוברת לשתיית מי ברז בלבד בישיבות העירייה. "הגיע הזמן להפסיק עם ההרגל המגונה הזה. זה לא צורך אמיתי", מצהיר ויסנר, "כיום, כולם מעלים בקבוקים הביתה וזה נראה להם נורמלי, אבל זה לא. מסתובבים עם בקבוק ביד אחת וסלולרי ביד שנייה. זה כבר נהפך לאובססיה". "בעבר, בדיקות שונות העלו בעיות עם המים בעיר, גם של טעם. אבל כל המערכות השתנו מאז, יש יותר מסננים, המערכת מבוקרת יותר והמים נבדקים כל חודש. אסור לשכוח שתפקידה של מערכת המים הוא קודם כל לספק מי שתייה".

בשורה אחת:
מחיר הדלק קפץ למעלה: ליטר 95 אוקטן עולה 6.62 ש"ח. מיכל של 35 ליטר: 231.7 ש"ח.
גל ההתייקרויות: תנובה מייקרת את מוצרי החלב. בקרוב, התייקרות ברוב מוצרי המזון, עקב עליית מחיר חומרי הגלם.
קשישים בקנדה תרמו את כל כספי הזכיה בלוטו: "אני ואשתי מאושרים למדי בחיינו ולא זקוקים לדבר מה נוסף".


 

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio