רותי שרון - 08/05/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
08/05/11

עורך הלקט: איציק ירחי

יהודה מודעי יוצא בנבואת זעם. וטוען: אנחנו בבועת נדל"נ. ומתפלא שנגיד בנק ישראל לא צועק בעצמו למה פרופ' סטנלי פישר לא אומר בועה וסוגר עניין? אין לי מושג. אולי משום שהוא פוחד שדי במילה אחת שלו כדי לפוצץ את הבלון. חוץ מלהגיד "בועה", הוא עשה כבר הכל: הגביל את נוטלי המשכנתאות בהגבלות שונות ומשונות, פרסם גרפים, השיב לאינסוף שאלות על שוק הנדל"ן, נתן הרצאות בכנסת ונזף בבנקאים. מה עוד נותר לו לעשות? לשבת בבנק יחד איתכם על המשכנתא ולמשוך לכם את העט מהיד לפני החתימה? האינפלציה מרימה כבר את הראש - ולא רק בישראל, והריבית הולכת לעלות - ובשיעור גבוה בכל העולם, למעט הבנק המרכזי של ארה"ב. החזר משכנתא הצמודה יעלה בעוד שנה ב-4.5% נוספים, ואילו החזר המשכנתא הצמוד לפריים יעלה עוד ב-14% לפי מתווה העלאת הריבית. זוהי מלכודת הדבש המדוברת. האינפלציה עומדת על יותר מ-4%, ריבית בנק ישראל היא 3%, לכן אנו נמצאים בריבית ריאלית שלילית של 1% (!). ומי ייפול ראשון ממשכנתאות הענק? בראש ובראשונה הזוגות הצעירים - כל אלה ששמו את כל מה שיש להם ואת כל מה שאין להם בדירת כבשת הרש. כל מי שצפה בהתנפלות הלקוחות על דירות שעדיין לא נבנו וכאלה שמשלמים על דירה מבלי להבין באיזו קומה בדיוק היא נמצאת, מבין שיש כאן בועה מטורפת. ובועות מתנפצות בסוף.


תני גולדשטיין: המיתוס מתנפץ. לבלות עם הילדים ? לא. האמהות מעדיפות לעבוד יותר, תמורת תוספת שכר סקר עבור "עתיד השמה": 72.5% מהאמהות לילדים מתחת לגיל 10, שעובדות גם כך משרה מלאה, מוכנות לעבוד שעתיים יותר תמורת תוספת שכר של 3500 ש"ח. שלא במפתיע, הנכונות לביצוע השעות הנוספות עולה ביחס הפוך לרמת ההכנסה של הנשים. 61.6% מהנשים שהכנסתן נמוכה מהממוצע היו מוכנות לעבוד יותר תמורת 1,500 שקל ברוטו, לעומת 48.1% בלבד מבעלות ההכנסה מעל לממוצע. "כל הזמן מדברים על זה שיש קושי בהעסקת אמהות, ורצינו לתת למעסיקים כלים להתמודד אתה".

הילה ויסברג: למשפחת עובדיה 5 ילדים, ואין משכנתא. לא מוותרים על חופשה משפחתית עם כולם. אודי, 39, נמצא בענף המסעדנות מאז שהיה בן 14, ואפילו פגש את אשתו סוזי, 38, כששניהם עבדו כמלצרים במסעדת נאפיס. לזוג חמישה ילדים (דור, 15, עדן, 13, יוגב, 8, מור, 7, אריאל, 3), שלושה כלבים ושלוש מסעדות - טרבין, לופט וטאפאיה. ההוצאה הגדולה בבית: אוכל, 5,000 שקל בחודש ("אנחנו אכלנים"). גם החוגים תופסים נתח נכבד מסך ההוצאות - כ-3,000 שקל. "אנחנו מחושבים. לילדים יש דמי כיס, והם לא חורגים מהם. כשדור רצה נינטנדו 2 הוא עבד במסעדה כדי לממן את זה". "אנחנו מהדקים חגורה בשגרה כדי שנוכל להתפנק בטיולים". "משתדלים לא להגיע למינוס. לפעמים זה קורה בגלל השקעה מסוימת". הוצאות ביגוד: 1,500 שקל בחודש (דור: "אנחנו שומרים על הבגדים"). סלולרי 500 ש"ח, תספורות 200 ש"ח. סך ההוצאה החודשית 22,000 ש"ח.

10 תירוצים שגורמים לכם לבזבז כסף. גם במה שקשור לכסף, צורת החשיבה מאוד חשובה. מה שאתם אומרים לעצמכם שוב ושוב - הופך למה שאתם עושים שוב ושוב. "ההמונים אוהבים את הלוטו כי עמוק בלב הם סבורים שזהו הסיכוי היחיד שלהם להתעשר". "אמונות מכתיבות התנהגות והתנהגות מכתיבה תוצאות". תרגום: חשיבה שגויה מונעת הצלחה פיננסית. הנה 10 מחשבות שיסבכו אתכם פיננסית בטווח הארוך: מה אם אני אמות מחר - הייתי יכול לבזבז את כל הכסף שלי במקום לחסוך אותו. אני תמיד אמצא איך לשלם על זה אחר כך. זו השקעה טובה. אני יכול לעשות את זה, תראו אותי. לי זה לא יקרה. אני לא צריך תקציב, אני יודע לאן הכסף שלי הולך. אלה דמי הפנסיה שלי. זה באמת מגיע לי. אני לא יכול להרשות לעצמי לחסוך. אני חייב את זה.

תומר הדר: קבלו עצות מעשיות כיצד לחסוך בהוצאות הדלק. תומר בעצמו עבר לרכיבה על אופניים בדרך לעבודה. רוב המכוניות מסיעות את הנהג בלבד. זה הזמן להתארגן ב CARPOOL בדרך לעבודה. החסכון מובטח. הצטרפו למועדון צרכנות שנותן הנחה בקניית דלק, כמו למשל YOU. בנוסף, כיום קיימים כמה "מועדונים" של חובבי רכב אשר התאגדו ופנו אל חברות הדלק. מאז הופעתן של עמדות התדלוק העצמי בתחנות הדלק, נוספה דרך פשוטה לחסוך עוד כמה עשרות אגורות בכל ליטר. ציבור הנהגים עדיין לא הפנים את השיטה. בחלק ניכר מן המקרים מקום העבודה מרוחק קילומטרים ספורים ממקום המגורים, ואין שום סיבה שלא להשתמש באופניים בנסיעה לעבודה. יותר ויותר מקומות עבודה מתקינים פינות התרעננות. הישראלים כמעט אינם מודעים לקיומם של התוספים. שימוש נכון בתוספי דלק, אשר עולים עשרות שקלים בלבד ומתווספים למכל הדלק אחת לכ־5,000 קילומטרים, יכול להביא לחיסכון נאה בדלק. זאת מכיוון שתוסף איכותי מסוגל לנקות את מערכת הפליטה של הרכב ואת מערכת ההזרקה.

השמאי יצחק לוי: אין ירידה בביקוש למכוניות משפחתיות. הפסד השווי למכוניות חדשות טיפס ל 25% בשנה הראשונה עליית מחירי הדלק לא משפיעה על סוג הביקוש בשוק הרכב. אין תופעה או מגמה של מעבר למכוניות קטנות או היברידיות. בשל עודף היצע בשוק המשומשות, בשילוב ההנחות האגרסיביות של חברות הליסינג דחקו את ירידת השווי בשנה הראשונה לשיא של 25%. לוי מזהה חיזוק של מגמת ביקוש למכוניות מבעלות פרטית. באופן כללי איבדו כל המכוניות המשומשות כ- 2%-4% משוויון בחודש מאי.

בשורה אחת:
לדווש בירוק: כל מה שרציתם לדעת על
מיזם השכרת האופניים החדש בתל אביב. מנוי שנתי 280 ש"ח. חצי שעה ראשונה חינם.
מחיר הדגים הטריים התייקר ב 15% עד 40%.  מחיר מוצרי החלב בפיקוח עולה ב 5%-6.5%.
עו"ד דריה כנף:
המדריך המלא לימי המחלה. כולל עידכונים לפי החוק החדש.
חדש: 
www.cell-save.co.il יריץ עבורך מכרז מול החברות הסלולריות. אם תתקבל הצעה שמשתלמת, תשלמו 12 ש"ח לאתר.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio