רותי שרון - 09/10/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
09/10/11


הנה זה בא: הזריזים כבר ממהרים לצאת עם בשורת ירידות המחירים בנדל"נ. כולם רוצים להיות הראשונים לבשר. גמני. הלמ"ס: צניחה של 44% במכירת דירות חדשות באוגוסט. נמכרו 1,133 דירות בלבד לעומת 1,996 דירות באוגוסט אשתקד. לאומי: במציאות הקיימת שנוצרה בחודשים האחרונים, יש הסתברות גבוהה לירידת מחירים. על פי הנתונים, בחודשים האחרונים נרשם שינוי מובהק במגמה בשוק הדיור ולצד הצמצום במכירת הדירות נרשם גידול בצד ההיצע. הירידה במספר הדירות שנמכרו, בין השאר, על רקע מהלכים רגולטורים שונים, לצד גידול בהתחלות הבנייה, הביאו לעליה במספר הדירות החדשות שנותרו למכירה. לכן, עלה במהירות ומעבר לצפוי מספר "חודשי ההיצע". אלכס זבז'נסקי, הכלכלן הראשי בדש: "קבלנים צפויים להתחיל ולהוריד מחירים כבר בתקופה הקרובה". "להבדיל משוק הדירות יד שנייה, בו למוכרים יש אורך רוח במידה ולא חלה הידרדרות במצבם הכלכלי, קבלנים צפויים להתחיל ולהוריד את המחירים כבר בתקופה הקרובה ועל ידי כך, להשפיע גם על מחירי דירות יד שנייה". ד"ר אדם רויטר: אני טוען שירידות המחירים הללו באות בעיקר בגלל אפקט פסיכולוגי. כשרוב הציבור מתחיל לצפות שהמחירים ירדו, יהא זה בגלל מחאת האוהלים, בגלל הלחץ של הממשלה. אנשים מפסיקים לקנות מתוך צפייה להתממשות הצפי שלהם. יש לזה שם בתורת הכלכלה: "תיאוריית הציפיות המתגשמות" והיא מבוססת לחלוטין על פסיכולוגיה.

אליצפן רוזנברג: הלמ"ס: ההוצאה החודשית הממוצעת למשפחה: 13,496 ש"ח. 25% מסך ההוצאות של משקי הבית מופנות לדיור, 20% לתחבורה ותקשורת ו-12.7% לחינוך ותרבות. 69% ממשקי הבית גרים בדירות בבעלותם. העיר עם ההוצאה החודשית הגבוהה ביותר היא ראשון לציון עם 15,837 שקל. ההוצאה החודשית הממוצעת הנמוכה ביותר נרשמה באשקלון - 10,330 שקל. בחיפה 10,694 שקל בחודש. הממוצע הארצי להוצאה לנפש עומד על 4,050 שקל בחודש. בתל אביב רק 45% גרים בדירה בבעלותם. 72.6% ממשקי הבית בראשון לציון הם בעלי מכונית אחת.

רם עוזרי: ללוות ולהלוות ללא ריבית: תעשיית הגמ"חים במגזר החרדי פורחת. "המנגנון של הגמ"ח פשוט מאוד". "אנשים מצטרפים אליו כשהם צעירים ויש להם ילדים קטנים. הם מפקידים סכום כסף קטן יחסית כל חודש, וכשהילדים גדלים וצריכים להינשא הם מקבלים חצי מהסכום שתרמו במשך השנים, והלוואה נדיבה ללא ריבית". ההלוואות שמעניק הגמ"ח מיועדות כמעט בכל המקרים למימון חתונה ורכישת דירה ראשונה. כל "יחידת השתתפות" של 1,200 דולר שנתנו ההורים במשך השנים, מזכה את הילדים בהלוואה של 10,000 דולר. כך, למשל, מי שהפקיד 40 דולר בכל חודש במשך עשר שנים, ובסך הכל 4,800 דולר, יקבל לקראת החתונה 2,400 דולר במזומן והלוואה של 40 אלף דולר, ללא ריבית ובפריסה ל-100 תשלומים. על כל 10,000 דולר הלוואה שנותן הגמ"ח, נדרש הלווה להעמיד שני ערבים. הלוואה של 80 אלף דולר דורשת לא פחות מ-16 ערבים. בנוסף להלוואות הגדולות לחתונה, ההשתייכות לגמ"ח מזכה את החברים באפשרות ללוות סכומים קטנים לטווח קצר באופן מיידי. "יש לנו כבר עשרות אלפי משפחות במערכת. אם יש מצוקה נקודתית, נניח על רקע הלנת שכר, החברים יכולים לקבל הלוואה קצרת טווח של 1,000 או 2,000 דולר באופן מיידי".

אפרת אהרוני: 10 סיבות שבגללן צריכות חברות הסלולר לבקש סליחה. מלבד המחירים הגבוהים של שליחת
SMS בארץ בהשוואה למדינות אחרות, או אפילו המצב האבסורדי שכולנו התרגלנו אליו, של תמחור מסובך שלא מאפשר לאף אחד אף פעם לדעת כמה עולה דקת שיחה, יש לחברות הסלולר על מה לבקש סליחה: שיטת חיוב-זיכוי - על מכשיר כביכול חינם, הצנעת האפשרות של השוואת תנאים, הסכמים מסורבלים ומסובכים, שירותים שלא צריך, חבילות מנופחות, קשיי התנתקות, שירותים שלא הוזמנו, המתנה ארוכה לשירות, עושק לקוחות פרטיים, עמלות כמו בבנקים.

אליצפן רוזנברג: חינוך פיננסי: משפחות שהודרכו - הגדילו הכנסות, והצליחו להקטין את הגירעון החודשי. שליש מהמשפחות אותם ליווה ארגון פעמונים בשנה האחרונה, הצליחו להגדיל את הכנסתם במהלך השנה בסכום של יותר מ-500 שקל בממוצע בחודש. ב-30% מהמשפחות הצליח הבעל להגדיל את הכנסתו, בעוד ב-32% מהמשפחות הצליחה האישה להגדיל את הכנסתה. בתחום המשכנתא הצליחו 7% מהמשפחות לחסוך יותר מ-500 שקל בחודש, 4% חסכו בין 100 ל-500 שקל. בתשלום הארנונה הצליחו לחסוך 18% סכום של בין 100 ל-500 שקל בחודש בממוצע. 29%
מהמשפחות הצליחו לחסוך בין 100 ל-500 שקל בחודש בממוצע בחשבון החשמל. 26% חסכו בין 100 ל-500 שקל בחשבון הסלולר. יותר מ-30% הצליחו לחסוך במזון מעל 500 שקל בחודש ו-21% הצליחו לחסוך במזון בין 100 ל-500 בחודש בממוצע. 45% הצליחו להקטין את העמלות והריביות המשולמות לבנקים. ומעל 25% מהמשפחות הצליחו להקטין את הוצאות ההנעלה וההלבשה במאות שקלים בחודש.

מרב קרקו: סקר השכר הגדול. להלן סקירת השכר בענפי משק רבים. הבכירים מרוויחים יותר, והזוטרים הרבה פחות. לכל המגזרים תכונה אחת משותפת: עלייה משמעותית בשכר הבכירים וירידה מתמדת בשכר העובדים. כן מקצועיים, לא מקצועיים - זה ממש לא משנה. אם אתה לא מתקדם במעלה הפירמידה הניהולית, שכרך הולך ונשחק באופן תמידי. "עבדי ההיי-טק" משתכרים עד 39 אלף ש'; מתמחים בשכר של 4.5 א' ש' עובדים 12 שעות במשרדי עו"ד עם שותפים שמרוויחים 110 א' ש'. בכתבה סקירה מקיפה של כל ענף משק לחוד, וגם טבלאות שכר. מומלץ: היי-טק, פיננסים, ביומד, רפואה, עיתונות, משפטים, אקדמיה, שיווק, פרסום, צבא קבע.

בשורה אחת:
הועלה התעריף להחזר
הוצאות נסיעה ליום ל: 24.4 ש"ח.
הוט משיקה מהירויות אינטרנט של
20 גיגה, ו 30 גיגה במחירים של 99 ש"ח ו 109 ש"ח.
שטראוס הודיעה כי
מבצעי החגים יימשכו לפחות עד סוף 2011. האם זה ימנע את החרם על שטאוס ?
מזרחי-טפחות מציגים: 10 מניות של חברות גדולות ש
כדאי לרכוש עכשיו כשהבורסה בירידות.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio